Leuk hoekje verdwenen Ver/ovings- en trouwkaarten Uw eigen bank Friesland Bank Drukkerij Kuiper Leeuwarden Eewal 82 tel. 28234 Lezers klommen in de pen dezelfde jongen waarmee ik het avontuur beleefde op de Landbuurt en waarover ik een artikeltje schreef een paar maanden geleden. Ik begrijp niet, dat van al die kin deren er nog niet een is die Rinse herkend heeft. Zijn er dan geen jon gens uit die tijd, uit de Bleekerstraat en omtrek meer in leven? Ik ben 75 jaar, woon sinds 1928 niet meer in Leeuwarden en ken toch iedereen nog, of is dit een kwestie van goed herinneringsvermogen? Ze zijn toch nog niet allemaal dood? De familie Warring woonde vroeger in de Spanjaardstraat en verkochten pe troleum; misschien leeft z'n zuster Marie nog. Rinse Warring is jong overleden, maar was toch nog een bekend voetballer. Dit schrijven moest me even van m'n hart. Men kent er de-Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. BARGEKOP In de jaren twintig woonden er twee opa's van mij in het nu niet meer bestaande Schoppershof. De een was mijn „echte" opa, de ander was de vader van mijn moeder, maar allebei heetten ze Sjoerdsma. Ze waren allebei weduwnaar en ze hebben beiden als schoenmaker gewerkt bij Yntema op de Put. Als ze de stad ingingen staken ze even aan bij De Jong in de Bagijnestraat. Ze aten alle dagen bonen; alleen op zondag kregen ze aardappelen plus een bargekop, deze bargekop haal den ze bij Efdé in de Breedstraat. Mijn opa's hadden een buurman en dat was ook een weduwnaar, Teike de Jong. Die leefde van stropen en daarvoor had hij een vos, die zat in een ren voor zijn huis. Toen hij niks meer had zei hij tegen de beide Sjoerdsma's: „Ik hang mij op, want ik heb niks meer". De andere dag hing hij in het portaal. Sneek W. Sjoerdsma Op dit punt in de Schrans moet in gew De bewuste rolschaatsbaan was vooraan in de Schrans, waar later het gemeentehuis van Leeuwarder- adeel gekomen is. Daar stond een boerderij, waarop een Wiersma woonde en op een stuk land van die Wiersma stond de rolschaatsbaan. Deze is echter op een avond afge brand en niet weer opgebouwd. Iemand heeft er vroeger een liedje op gemaakt en dat werd in Leeu warden gezongen; ik kan me voor stellen, dat de mede lezers van 't Kleine Krantsje er wel in geïnteres seerd zullen zijn. Het liedje luidde als volgt: De één mag graag een wandeling doen. Des middags langs de zee. Een ander houdt meer van het groen En hij neemt z'n liefje mee. Maar 't beste waar een minnend paar. Des avonds heen kan gaan, Dat is naar mijn idé zoowaar Al naar de schaatsenbaan. vroeger jaren de rolschaatsbaan zijn 'eest. gauw doornemen en foto's bekij ken. De foto van de school 9, Olde- hoofsterkerkhof daar stond bij de namen, één jongen met witte blouse als onbekend. Ik zag meteen wie dat was, Hij heette RINSE WARRING. Hoorn Leo Weber KERMISTYPEN Zijn er onder de lezers van 't Kleine Krantsje abonnees, die de kermisfi- guren „Zwarte Johannes" en „De Blauwe Lijster" hebben gekend? Zwarte Johannes was getrouwd met een Griet; zij reisden met een kleine woonwagen. Met uw Zwarte Johannes is wel licht een Corpier bedoeld. Jo hannes Corpier, inderdaad een donker type. werd in Leeuwar den Pang of Zwarte Pang ge noemd. Op Koninginnedag voorzag hij zich van een grote oranje sjerp en ging dan bede len in de stad. Zijn vrouw was. menen we, een Griet. Van de Blauwe Lijster hebben we nog nooit gehoord. Een van de le zers van onze krant misschien wel? Red. 't KI. Kr. Refrein ROLSCHAATSBAAN Al vele jaren ben ik - tot mijn groot genoegen mag ik wel zeggen - op 't Kleine Krantsje geabonneerd en nu meen ik, dat u in al die jaren nog nooit eens wat heeft verteld van de rolschaatsbaan. die er in Leeuwar den is geweest. Is dat wel het geval geweest, dan moet dat heel in de begintijd zijn geweest, toen ik nog niet was geabonneerd, omdat ik toen nog niet (weer) in Leeuwarden woonde. Ja, zoodra de dag verdwijnt gaat de pret beginnen Des avonds als het maantje schijnt en de dagtaak is volbracht. Dan is het tijd voor hun die de deugd tïeminnen Weet je waar ik het liefst ga dat is naar de schaatsenbaan. Men rijdt er zwierig heen en weer Van 't één naar 't andere eind En raakt zoodoende keer op keer Met een jongmens bekend. En is het uur van scheiden daar Weet men er alles van En eer een jaar ten einde is Dan zijn ze vrouw en man. Refrein Ja, zoodra de dag verdwijnt, gaat de pret beginnen Des avonds als het maantje schijnt en de dagtaak is volbracht Dan is het tijd voor hun die de deugd beminnen Weetje waar ik het liefste ga, dat is naar de schaatsenbaan. Leeuwarden G. van K. RINSE WARRING Van vacantie thuiskomend vond ik het Krantsje nummer 316, dus even Twee jaar geleden, in de zomer van 76, hebben we deze foto gemaakt van een landelijk hoekje in het oude Leeuwarden bij het Oldegalileën. Het poortje op de achtergrond is dat van het Panwerk: we stonden achter de huizen van het Oldegalileën, toen we de opname maakten. Nu is ook dit aardige stukje oud Leeuwarden er al niet meer; het huisje rechts is afgebroken, waardoor ook het leuke poortje verviel en er gaapt nu een lelijk groot gat. In dat huisje heeft ettelijke tientallen jaren de vroegere lantaarnopsteker Jan Elsinga gewoond - er kan niemand in deze buurt van het Oldegalileën hebben gewoond, of hij heeft de echte Ouwegleister Elsinga gekend. Boerderij - Restaurant RIJPERKERK. TEL. 05118-1920 Speciaal ingericht voor al Uw PARTIJEN en FEESTEN. Zondags geopend vanaf 13.00 uur Overige dagen voor partijen ROEL DE WILDE

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4