ei/ien huis? EMMEI REÜNIE EMMASCHOOL leenwarder onderlinge RondeMan,aiitojournalist, draagt een bril van 4 óUjoufet mg ftage.... Uw eigen bank Friesland Bank Dan waardevast verzekeren! verzekeringen qjl| koophuizen Wijbr. de GMStsU. 33' Leeuwmten tel 05100 33331 bgg 51859 G. Laanstra, Mak-taxog. Men kent er de-Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen PAARD EN WAGEN Ik mocht als schooljongen altijd graag naar de toen nog bestaande stalhouderijen in onze woonplaats kijken. Het optuigen van de prach tige paarden en het oppoetsen en in orde maken van de verschillende soorten rijtuigen boeide mij zeer. Vlak bij de straat waar wij woonden was zulk een stalhouderij en me nigmaal heb ik daar staan kijken naar het bedrijf met al die mooie paarden en rijtuigen. Het rijtuig en de paard- en wagen beheersten toen nog grotendeels het verkeer op straat, al begon de auto al meer en meer op de wegen en in de straten te verschijnen, maar het ge tal der auto's was nog klein, zodat nog niet van stank, lawaai en erger nog, van grote verkeersonveiligheid kon worden gesproken. En ondanks het steeds meer ver schijnen van de auto, bleef mijn be langstelling en liefde voor het paard en de wagen en het rijtuig toch be staan. En als ik nu een enkele maal nog eens met paarden bespannen rij tuigen zie gaan, bv. bij trouwe rijen, dan is het mij alsof ik even naar de tijd van mijn jeugd terug keer. Ik ben erg blij dat het Koninklijk Huis de paarden nog niet geheel heeft afgeschaft, zodat we bij som mige gebeurtenissen, zoals bij Prinsjesdag b.v. nog het prachtige schouwspel van paarden en rijtui gen kunnen gadeslaan. Maar het is helaas een zeldzaamheid geworden een paard en wagen langs de straten te zien gaan. Soms hoor je opeens paarde voetstappen, iedereen kijkt en dan zijn het meestal ruiters, die de paardensport beoefenen, of ge woon een rit maken. Soms is het een politie te paard doch dit wordt steeds zeldzamer, ik Brand vanaf 40 ct. per f 1000, - Uitgebreid vanaf 75 ct per f1000.- 95 ct incL glasschade I Wijlen stalhouder Niemendal met z'n paarden in de Haniasteeg. bedoel niet de poiitiepaarden, maar het feit dat we een politieman te paard (of surveillerend per fiets of te voet) langs de straten zien rijden. Het is op zichzelf verheugend te noemen dat in deze gemotoriseerde samenleving, het paard toch onder ons is gebleven. Al is het dan niet meer met wagen of rijtuig, of op het land voor de ploeg, het paard heeft toch een functie behouden, m.a.w. we hebben dit edele dier toch ron dom ons laten blijven. Weliswaar ten behoeve van sport en plezier, maar we kunnen ze nog zien draven, of fier langs de wegen zien gaan met de berijder of berijdster, ot ook vreedzaam in de wei zien grazen. Maar die gezellige stalhouderij en, met al die mooie rijtuigen, en al die glanzende paarden, waar het al tijd zo naar paarden en stro rook en waar het veelal zo ouderwets be drijvig was, die zijn grotendeels verdwenen. Vele naar benzine ruikende garages zijn er voor in de plaats gekomen en de straten en pleinen van steden en dorpen zijn als het ware openbare garages ge worden door de grote aantallen ge parkeerde auto's! Als ik een oude foto of plaat zie uit vroeger jaren zonder auto's daarop, dan is mij dat toch liever dan die autovolle straten van thans. Maar we leven dan ook in een heel andere tijd. En juist daarom doet de herinnering aan de tijd van paard en wagen zo goed en kan het zien van een stads- of dorpsbeeld uit vroeger jaren, zoals we die ook geregeld in 't Kleine Krantsje zien ons met heimwee en weemoed doen terug denken aan die tijd, toen er van zo onzettend veel verkeersongevallen als nu, gelukkig geen sprake was. Men was niet zo gejaagd, had meer tijd voor elkander, en leefde in dit opzicht toch wel gelukkiger als thans dacht ik. Het is fijn en erg plezierig dat het Kleine Krantsje ons telkens weer aan die tijd doet herin neren! Haarlem P.H. Zwerver Eewal 59, Leeuwarden., Tel. 05100-36539. UITGEBREID De expositie van het Fries Munt- en Penningkabinet te Franeker, een uithof van het Fries Museum, heeft de laatste weken belangrijke aanvul lingen ondergaan. Dank zij vele giften uit de Friese bevolking is vooral hetmedaille- en prijzenbezit sterk uitgebreid op het gebied van de Friese fokkerij A o.m. V L kerij. WEET ALLES VAN BRILLEN ÉN HEEFT DE MOOISTE Leeuwarden-, Nieuwestad 55 en Schrans 21Harlingen, Voorstraat 63. king alle, door zijn in 1971 overle den echtgenote en beroemde korte- baanrijdster Geesje Woudstra uit Doniaga indertijd behaalde prijzen en andere herinneringen. Vooral in 1929 behaalde zij vele successen op schaatsen, waarvan de houten nog bewaard zijn gebleven. Dit nu alles is nu, behalve vele mun ten en penningen in Franeker (bo ven de Friesland Bank) te bezichti gen van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur, tot 30 september, en dan weer na 1 mei volgend jaar. In 1935 kon nog alles op één foto van de Hoeksterpoortsbrug vereeu wigd worden: een paardenwagen, een hondenkar, bakfietsen en een hypermoderne vrachtauto. 1 zoekt voor diverse relaties 1 Om van dit bijzonder belangrijke bezit het een en ander te tonen zijn nu van welhaast elke diersoort van de Friese veestapel en van huisdie ren grote vlakke modellen gemaakt. Daarop is een gevarieerde selectie bevestigd van de eretekens, die door vaak zeer beroemde vertegenwoor digers van de betreffende diersoort zijn behaald. Het verbaast niet dat het model van de koe wel het dicht ste met deze trofeeën is behangen, getuige de grote rol die dit dier in het Friese bestaan vervult. Het Fries Munt- en Penningkabinet ontving er n1uit zeer bekende grote fokke rijen, zoals uit de stallen van de Gebr. Kuperus te Marssum en een der Wassenaars te Jelsum en uit de stallen Kiestra te Wyckel en Hep- kema te Langweer. Maar ook van minder grote, maar daarom niet minder belangrijke fokkerijen kreeg het Kabinet soms zeer unieke stuk ken, waarvoor het Fries Museum oprecht dankbaar is. Hierdoor blij ven zowel de namen van de fokkers, als van de dieren bewaard en vor men zij tot in lengte van dagen een blijvend getuigenis van de liefde van de Friezen voor het dier. Maar ook op ander terrein ontving het Kabinet bijzondere aanwinsten. Zo schonk Mejuffrouw D. Terpstra te Marssum haar collectie prijzen en herinneringen behaald met haar voordrachts- en toneelspelkunst en de heer O. Ruardi, vroeger te Har lingen, maar nu te Marssum, zijn grote verzameling prijzen, behaald met bakkerij-producten, terwijl de Koninklijke Maatschappij Draisma van Valkenburg te Leeuwarden, die in 1974 ophield te bestaan, alle me dailles en diploma's, in vele we reldsteden met zijn levertraan be haald, ten geschenke gaf. Ook op sportgebied is een bijzon dere bijdrage ontvangen en wel van de heer W. Mink te Langweer. Deze stelde voor expositie ter beschik- Er blijkt een geweldige belangstelling te bestaan voor de reünie van de Koningin Emmaschool, zaterdag 9 septem ber in de Salvatorkerk, aanvang half tien. Er hebben zich al honderden oud-leerlingen voor deze reünie aangemeld; zelfs uit Canada en de Verenigde Staten kwamen er aan meldingen binnen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4