UIT DE WERELD VAN DE WOONWAGEN EN HET PIEREMENT 'T KLEINE KRANTSJE 3 Romantisch tafelen aan de Terpenroute Henk en Tity Hasz van het volk moet een eerbiedige afstand bestaan, al heeft God dat mogelijk niet gewild. Maar als je een echte zwerver bent heb je daar vrede mee. Je leeft knus en gezellig met en onder elkaar en je bent met het milieu vergroeid. Je vervolg op pag. 15 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra'a Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 'f Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op- j gezegd, worden au torna- I tisch verlengd. J ook wel zo ongeveer bekeken. Al leen de zogenaamde 'Belzen', stammend van onze zuiderburen, waren meer protserig ingericht en werden als een grote weelde be schouwd. De deuren waren met bloemen of landschapjes beschil derd. Tot het meubilair behoorden een paar grote crapeauds, soms spe ciaal gemaakt. De wanden waren met pluche bekleed of gebiest en het toppunt van weelde werd gedemon streerd door een overvloed aan snuisterijen, waaronder van echt plateel of porcelein, vazen met kunstbloemen, kleurige kleedjes en al die tierlantijnen meer. In de loop der jaren is er veel veranderd. Er zijn nu zelfs wagens met butagas, een ijskast, televisie en ander com fort, maar behelpen blijft het toch altijd. TOESTANDEN En wat zal ik nog vertellen over de toestanden van de woonwagenkam pen, die zo ver mogelijk van de be woonde wereld werden aangelegd? Die daar lagen ergens op de open vlakte, prijsgegeven aan weer en wind? Waar je tijdens de zomer in een zandwoestijn leefde, en tijdens de herfst en winter de grond vaak in een modderpoel was herschapen en waar je wel over laarzen mocht be schikken wanneer je buiten de deur wilde gaan? Het ene kamp was mo gelijk wat minder slecht dan het an dere, maar goed waren ze geen van al. De vrouwen moesten maar zien hoe en waar ze de was konden doen om wat leeftocht in te slaan moest je vaak het vlees van je kuiten lopen en wanneer iemand heel menselijk z'n behoefte moest doen, was er ergens nog wel een latrine of iets van dien aard, of die was er niet. Een woon wagenbewoner kwam z'n vrachtje altijd wel kwijt. Stalling voor de paarden ontbrak en onderwijs voor de kinderen was er veelal niet bij en zij, die deze getto's bevolkten, ble ven voorts verstoken van alle privi leges, die in de burgermaatschappij als vanzelfsprekend werden aan vaard. Je wist nu eenmaal niet beter of het hoorde zo en het drukte geen stempel op de gemoedelijkheid. Je legde eens een kaartje met elkaar en je deelde in elkanders lief en leed. LEVEN IN BROUWERIJ De wagens kwamen en gingen, ze bleven nooit lang op dezelfde plaats en door de vlottende bevolking was er telkens opnieuw leven in de brouwerij. Al was .de vuilnisbelt ook vlak in de buurt, de kinderen Een waar genoegen Uw gastheer en gastvrouw Bosweg 25, tel. 05103-2266 Reservering gewenst 's Maandags gesloten. I d. Iromantisch restiuriRtrrml M herbergt RH ©i^'SBt'' 83 Het echte oude pierement, zoals hel vroeger was: door een paardje getrokken, met handkracht bediend Woonwagenbewoners onderweg - het pad is vrij, de wereld is wijd, waar ligt hun doel? voor de verwarming moest zorgen. Dit werd uiteraard ook vaak 's zo mers gestookt, zodat het dan in de toch al beperkte ruimte, om te stik ken was. Elektra, gas en waterlei ding waren een ongekend luxe en watje dan voor je zag was keuken, salon, woonkamer, slaap- en bad kamer tegelijk. Soms was er dan ook nog een afscherming voor het geval dat je in je blootje kwam te staan. Het beddenvraagstuk werd eenvou dig opgelost, want zowel onder als boven dat, waarin de baas en de bazin b^ tijd en wijle hun liefdes spel bedreven, was een bed voor de kinderen ingericht. Voor zo ver no dig, werden er dan op de grond nog stapelbedden geplaatst die elke morgen weer netjes werden opge ruimd. Meestal waren er dan nog een paar hangkasten voor de kleren en beschikte men over een kelder- bak, waarin de losse spullen werden opgeslagen. Daarmee was het dan bleven gezond. Op z'n tijd werd er wat muziek gemaakt en een drama was tiet geenszins. De laatste tijd heeft ook hier veel verandering met zich gebracht. Het zwervende volk wordt nu naar re gionale kampen geleid, waarde no dige voorzieningen zijn getroffen op hygiënisch gebied. Waar soms onderwijs wordt gegeven en in en kele gevallen zelfs een kerkje staat. Maar de sfeer in deze kampen is heel anders geworden, er is niet meer die intimiteit van weleer. Door velen wordt het als een vaste stand plaats beschouwd. Het reizen en trekken is er niet meer zo bij en er zijn er zelfs die de wielen onder de wagens hebben weggehaald omdat die overbodig zijn geworden. Wie zich zelf een tikje respecteert; heeft een oude auto als trekker aange schaft en net als in het gewone leven tracht men elkaar steeds meer de ogen uit te steken. Nu de bewoners niet meer zo snel wisselenis er ook onderling meer wrijving ontstaan. toch blijft het een volk apart, waar nog dikwijls een muur om wordt gebouwd Van de romantiek is er maar een schijntje overgebleven en de oude gemoedelijkheid is meer en meer verdwenen. Toch blijft het een volk apart, waar ook nog dikwijls een muur om wordt gebouwd, die de scheiding tussen twee werelden vormt. Of waar ook wel rondom beplanting wordt aangebracht, die een dubbele functie heeft. Die in de eerste plaats tot beschutting dient en daarnaast het geheel aan het gezicht onttrekt, want het landschaps- schoon mag vooral niet worden ver stoord. Ook al zou dit niet het geval zijn, de onzichtbare muur blijft toch. Tussen dit en het andere deel PRIMITIEF Een veertig jaar geleden was alles nog uiterst primitief. Via een blank geschuurd trapje kwam je naar bo ven, waar een brede plank was aan gebracht voor de klompen en de schoenen, een soort openluchtpor taal. Daar zat ook de man die het paard mende, al liep hij meestal naast de wagen om de last niet nog zwaarder te maken. Via de deur met een vaak mooi ge slepen raam kwam je dan al dadelijk in het heilige der heiligen, waar het hele hebben en houwen stond opge propt. Links het fornuis met alles erop en eraan, dat niet alleen diende om er op te koken, maar dat tevens Hierbij het tweede en laatste ver haal van "Jan de Danser" over de wereld van de woonwagen en het pierement - een artikel, dat zeker onze aandacht verdient, nu de met woonwagens trekkende zi geuners in ons land de laatste tjjd zo in de publiciteit is gekomen. Daar het, geachte lezer, niet tot uw dagelijkse gewoonten zal behoren een woonwagen te betreden, wil ik u wel iets van de inrichting daarvan vertellen. Dat er wel even anders uit ziet dan die van het slot te Versail les, of het luxe jacht van Onassis, behoeft geen betoog. Wat wil je ook wanneer het hele huiselijke leven zich afspeelt op een oppervlakte van circa twee en een half bij zes a acht meter? Wat wil je wanneer een ge zin in doorsnee zo'n zes kinderen telt en een aantal van twaalf niet eens tot de uitzonderingen behoort?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3