HERINNERINGEN AAN DE VROEGERE MELKSALONS EEN BOKSMATCH MET EEN STAARTJE 7 koophuizen SPORT IN 1923 Wijbr. de Geeststr. 33* L—uwto t®» 05TO0 32331 bgg 51859. G Laanstra, Msk.-tax.O-g. In het pand aan de Nieuwestad, waarin nu de kunsthandel Van Hulsen zit, was vroeger de melksalon, waarin de schrijver van dit artikel zes jaar lang de middagpauzes doorbrachtWe zien het etablissement rechts, licht opblinkend tussen de zaken van Burg en Buwalda in. dijk bezoeken, want die was elke vrijdag van 's morgens 11 uur af geopend met een doorlopende voor stelling. Wij als scholieren gingen daar nimmer heen, alleen in de va- canties, b.v. op Goede Vrijdag en dan kon je, als je dat wilde, twee maal voor hetzelfde geld het pro gramma zien. In 1931 heb ik voor het laatst de melksalon als scholier bezocht. Ze hebben nog een tijdlang bestaan, maar zijn zo langzamerhand ver- In ,,'t Kleine Krantsje" van 29 juli staat een artikel, getiteld „Uit de doos met sniepsnaren: Gids van het Jongelingen Verbond", in welk ar tikel gewag wordt gemaakt van het feit, dat van de in die gids genoemde lijst van „Hotels en Melksalons" 18 etablissementen) er nu nog drie over zijn. Als geboren en getogen Mantgumer heb ik uiteraard nimmer gebruik gemaakt van een hotel in Leeuwar den, maar in mijn jeugd des te meer van de melksalon. ZES JAAR LEEUWARDEN Na de lagere school ben ik zes jaar lang in Leeuwarden op school ge weest en wel een jaar naar de school van de Leeuwarder Schoolvereni ging in de St. Anthonystraat en vijf jaar naar de Gem. H.B.S., annex Hogere Handelsschool Achter de Hoven. Overblijflokalen waren er toen nog niet en dat betekende, dat de leer lingen van buiten in de middag pauze een heenkomen moesten zoe ken, wat meestal plaats vond in de melksalons. Het was in de tijd dat men in ons land nog niet aan de Engelse ziekte leed en een winkel nog geen shop werd genoemd en de naam lunchroom nog vrijwel onbe kend was." KIMP Ik herinner me een tweetal van die melksalons op de Nieuwestad, nl. die van Kimp en die, waar thans de kunsthandel van Van Hulsen in ge vestigd is. Zelf heb ik daar al die zes jaar de middagpauze doorgebracht. Wanneer men nu de zaak van Van Hulsen binnengaat, ziet men aan de rechterkant een insprong: de plaats waar vroeger het buffet was. De melksalon was toen natuurlijk kleiner. Er was een benedenge deelte en aan het eind daarvan een trap van enkele treden, die toegang gaf tot een kleinere ruimte boven. De zaak werd geëxploiteerd door een zekere Brandt, een wat stugge kleine manLater is hijnaar ik me meen te herinneren, naar de socië teit tegenover „De Harmonie" ge gaan en zijn opvolger werd een ze kere Bijlsma van Heerenveen. Behalve in de schoolvacanties stroomde de melksalon in de mid dagpauze vol met scholieren. Ieder zocht meestal zijn vaste plaats op. Er stonden tafeltjes en stoelen, maar in het midden van de salon aan de linkerkant tegen de muur was een vaste bank, die elke middag door dezelfde scholieren werd bezet. Van hen herinner ik me nog T. Bein- tema, die nu een boekhandel heeft in de Van Swietenstraat en Van Krevelen, de oud-gedeputeerde, wiens vader toen predikant in Deinum was. FOSCO Je bestelde een glas melk of fosco, 's winters warm en 's zomers koud, en at dan de meegebrachte boterham op. Het was een geroezemoes van jewelste. Was alles naar binnen ge werkt, dan kwamen veelal de boe ken op tafel om nog de lessen van de middag door te hemen. Datzelfde geschiedde ook in de trein, zowel heen als terug. In die dagen stroomde 's morgens het spoorweg station leeg, want vele scholieren van buiten kwamen met de trein. DOM VOLK Toen eens twee Leeuwarders op een morgen dat zo stonden aan te kij ken, zei de één tegen de ander: „Als je dit so siene, bin ik bang dat d'er straks verlet komt van dom volk." Waren het dus vaste bezoekers die de melksalons 's middags bezoch ten, op vrijdagen kwam het vaak voor, dat er ook marktbezoekers binnen kwamen. In de winter was dan een geliefkoosd gerecht: erw tensoep. Ik heb eens twee vrouwen gezien, die, toen ze hun bord had den leeggegeten, het daarna demon stratief schoon likten. Ook kwam eens een woud-boertje binnen, die een glas melk en twee eieren bestel de. Toen de juffrouw vroeg hoe hij de eieren gekookt wenste: hard of zacht, antwoordde hij: „Nee, ik wil ze niet gekookt." „Dus rauw." reageerde de serveerster met een onthutst gezicht, waarop de man bevestigend knikte. Toen hij het be stelde kreeg nam hij eerst een paar teugen van de melk, ontdeed het bovenste deel van het ei van de dop, zette het aan zijn mond en liet de inhoud naar binnen glijden, met een gezicht van afschuw door ons gade geslagen. THEE MET GEBAK Het gebeurde in die eenvoudige tijd ook wel eensdat een wat beter gesi tueerde thee met gebak bestelde. Er werd dan een hele schaal met gebak jes gepresenteerd en een taart- schepje erbijJa, zoiets viel toen op, want de gewone man dacht er niet aan zo door de week gebak te bestel len. Vrijdags gingen wij als scholieren meestal even eerder op pad naar school, want we wilden nog even de markt op het Zaailand over, waar het altijd gezellig was, vooral door dat er toen nog verschillende Am sterdamse joden verschenen, die dan altijd de mensen wisten te boeien met hun vermakelijke praa tjes. BIOSCOOP Ook kon je toen vrijdags de Cinema-bioscoop op de Wirdumer- dwenen, temeer nu ze, nu er in vele scholen overblijflokalen zijn, hun functie voor dat doel hebben verlo ren. Ja, zo is er weer iets van het gezel lige en gemoedelijke van vroeger verdwenen, want ook in Leeuwar den „haldt de tiid gjin skoft". Mantgum W. Goinga 1 zoekt voor diverse relaties J De sport, hoeveel goeds zij moge hebben, toont tegenwoordig vele bedenkelijke uitwassen, die terwille van haar zelve niet spoedig genoeg gesignaleerd kunnen worden. Een ervan is de mercantiele kant, die in onze dagen van goudkoorts, zoo sterk naar voren komt. In het bijzonder denken wij hierbij aan een tak van sport, die de laatste jaren geweldig populair is gewor den, ook hier in W.-Europa, waar zij vroeger nagenoeg onbekend was: de bokssport. Het is niets bij zonders, dat tegenwoordig den overwinnaar van een bokswedstrijd eenige tonnen gouds als prijs wordt uitgekeerd. De groote Jack Demp- sey, wereldkampioen zwaar ge wicht, doet het niet minder dan voor 300.000 dollar; zijn oude rivaal Carpentier verdiende in eenige jaren een fortuin; voor 50.000 gulden draait de "kampioen" zijn hand niet om. Het is duidelijk, dat dit op bederf moet aansturen, en dat de zakenmenschen, gelokt door zulke sommen, er ook wat van halen wil len. Soms lukt het, maar soms ook niet en als een staaltje van geweldig fiasco moge de wedstrijd gelden, die te Shelby (Montana, Ver. Staten) tussen de zwaargewichten Dempsey en Tom Gibbons werd gehouden. Eenige inwoners van Shelby wilden het stadje wat vooruit brengen en eigen zak spekken. Waarom geen bokswedstrijd, die een 100.000 menschen zou trekken? Geld werd bij de banken geleend, een arena van 2 ton gouds gebouwd, Dempsey kreeg vooruit bijna 300.000 dollar, vervolg op pag. 15

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 7