8 gTELi/jy DE GEKSTE STRAAT V De gekste straat van Leeuwarden: dat is deAuke Stellingwerf straatEr is geen andere straat in de stad met zo'n wonderlijke vorm, met zo'n vreemd gezicht. In feite bestaat de straat uit verschillende straten met allemaal dezelfde naam, heeft ze gevarieerde buurten en loopt ze welgeteld in tien verschillende richtingen. Tweemaal wordt deAuke Stellingwerfstraat door bredere wegen gekruist, zonder dat dit voor de naam van de straat gevolgen heeft; eenmaal zelfs lijkt ze helemaal op te houden, om tien meter verder aan de andere kant van een bredere straat toch weer vrolijk verder te gaan. Nee, geen straat zo gek, de Auke Stellingwerfstraat zal nog veel gekker zijn - het is een allergekst geval. Het begin van de Aulce stetungwerj- straat bij de Groningerstraatweg: .na enkele tientallen meters al de eerste knik Hier lijkt de Auke Stellingwerfstraaj op te houdenplotseling staan we o/| ad. de Noordse Oorlog in de jaren 1658 en 1659. Hij werd bevorderd tot luitenant-admiraal, maar lang kon hij zich niet verheugen in het bezit van deze hogere rang: in 1665 sneu velde hij bij de slag bij Lowestoft. Dik tweehonderdvijftig jaar later, in 1917, werd het eerste stukje van de Auke Stellingwerfstraat naar onze zeeheld genoemd en elk stukje, dat er daarna, links of rechts in of onge veer in het verlengde kwam, werd gemakshalve ook maar Auke Stel lingwerfstraat genoemd; alzo: geen gepieker over een nieuwe naam, het gemak diende de raad. BELACHELIJK Zelfs een geheel nieuwe straat, die niet eens in het verlengde van de oude straat lag en die ook nog vol strekt anders van karakter was, werd ook maar Auke Stellingwerf straat genoemd, eigenlijk een bela chelijke zaak - maar heeft de Leeu warder gemeenteraad zich in het verleden met de straatnaamgeving niet vaker een beetje belachelijk gemaakt? In ieder geval heeft ze van bitter weinig fantasie getuigd, toen ze haar fiat verleende aan voorge stelde namen als Eerste en Tweede Koestraat, Eerste tot en met Derde Rembrandtdwarsstraat en zelfs Eer ste tot en met Achtste Vegelin- dwarsstraat! Maar goed, laten we nu eens even De Auke Stellingwerfstraat ligt tus sen de Groningerstraatweg en De Ruyterweg en ze heeft, voor Leeu warder begrippen althans, een leng te, die er wel mag zijn: zes honderd en veertig meter totaal Dat is nogal wat langer dan de meeste andere straten in de stad en alleen daarom al zou het niet vreemd zijn geweest, wanneer dat hele stuk tussen Groningerstraat weg en De Ruyterweg niet een, maar verschillende namen had ge had. De straat eert de nagedachtenis van de onverschrokken zeeofficier Auke Stellingwerf, een rechtlijnig man - hij zou zich in z'n graf om draaien, wanneer hij wist, dat er zo'n kronkelstraat naar hem was genoemd. Auke Stellingwerf (ook wel ge schreven Stellingwerff met dubbele f) onderscheidde zich als kapitein in - bij wijze van uit- Maar nee hoor, tien meter naar rechts en dan: vrolijk verder maar weer - dit is een straat zonder eind. Tussen de Kalverdwarsstraat en het Cambuursterpad zondering een recht stukje straat.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 8