Tussen de Sontstraat en de Nieuw Amsterdamstraat: de Auke Stelling werfstraat is hier zo smal, dat er geen autoverkeer mogelijk is. w^rf<s.tr^ N LEEUWARDEN 'I -Jjté if. i:*j- Si? §gjpmgf»| een wandeling maken door die gek ke Auke Stellingwerfstraat, die precies in het midden het oudste is, maar waarvan de nummering bij de Groningerstraatweg begint. De straat toont zich hier onmisken baar van z'n beste kant, is met een rijbaan van zes meter zestig en twee trottoirs van een meter zeventig breder dan waar ook verderop en heeft hier huizen, waarvoor wel wat meer zal moeten worden betaald, dan voor de meeste andere panden in de straat. Maar de weelde duurt niet lang: er zit al na enkele tientallen meters een knik in de straat en de rijweg ver smalt zich tot vijf meter drie en twintig. Maar voorlopig kunnen we blijven lopen op de trottoirs. Dan wordt de straat door de veel bredere Camminghastraat gekruist en het zou helemaal niet gek zijn geweest, wanneer de Auke Stel lingwerfstraat van dit punt af een andere naam had gekregen. Dat is dus niet gebeurd; we gaan gewoon door. Dat wil zeggen niet rechtuit, want na een tiental meters zit hier alweer eenjcnik in de straat, die nu in een heel andere richting verder gaat. Maar dan, zonder verder gekronkel, eindigt de straat bij het Cambuur- sterpad; we hebben dan aan onze rechterhand als laatste het pand nummer 36 en aan onze linkerhand als laatste het huis nummer 47 ge had. Mooi, maar waar - hebben in de loop der jaren natuurlijk honderden zoekers zich verbaasd afgevraagd - kan dan Auke Stellingwerfstraat nummer 50 of Auke Stellingwerf straat 75 zijn - de straat eindigt hier toch! Nee, de straat eindigt hier niet, maar gaat notabene een eindje westwaarts verder aan de andere kant van het veel bredere Cambuursterpad en wel in een gedaante, die heel anders is: de Auke Stellingwerfstraat mist mi z'n trottoirs en is hier niet meer dan vier meter negentig breed. Al heel gauw komt er weer een tra ditionele knik en dan, werkelijk, 't is waar, is deze Auke Stellingwerf straat plotseling niet meer dan twee meter veertig breed. Dat is het - oudste - stuk tussen de Nieuw Am sterdamstraat en de Sontstraat. Hier is ook geen autoverkeer, er kan al leen worden gewandeld of gefietst. Anders wordt de situatie weer tus sen de Sontstraat en de Tabago- Tussen deTabagostraat en de Jacob Binckestraat: een bredere rijweg, maar geen trottoirs. Nu nóg maar eens een knik en dan pas, bij de De Ruyterweg, eindigt deze gekke Auke Stellingwerfstraat. straat: we gaan nu weer naar een breedte van vijf meter toe en er komt - even maar - een royaal stuk trot toir van een meter vijf en negentig breed. Intussen hebben we alweer een bijna haakse hoek in de straat ge had, we moeten het nu weer zonder voetpad voor de voetgangers doen, maar de rijweg wordt wel een deci meter breder, dan ie was. Dan kruisen we de bredere Jacob Binckesstraat en nóg verandert onze straat niet van naam. Dat gebeurt pas, wanneer we nog eens twee flinke knikken in de straat hebben geconstateerd en uitkomen bij De Ruyterweg. Hier eindigt dan eindelijk, bij de panden met de nummers 97 en 126, die gekke lange Auke Stellingwerf straat, die helemaal bij de Gronin gerstraatweg begon. En intussen hebben we niet minder dan dertien bordjes met die naam Auke Stel lingwerfstraat geteld, maar mis schien hebben we er nog wel een paar vergeten ook. Zou er wel één straat in heel Friesland zijn met evenveel naambordjes als deze krankjorume Auke Stellingwerf straat? Een gekke straat of niet: de bewo ners zitten er even plezierig in het zonnetje

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 9