KLEINSTE HUIS IN LEEUWARDEN 'T KLEINE KRAHTSJE KLEINE KERKSTRAAT NUMMER 43 LANDMAN - BEKIUS Ron de Man, autojournalist, aagt een bril van ^QP|P| 3 Erik en Emely Smit voor hun pandje Kleine Kerkstraat 43 - het kleinste woonhuisje van Leeuwarden? Even attentie voor twee hoofden van scholen in Leeuwarden, de he ren P. Landman en J, M. Bekius. De heer Landman, hoofd van de Bijenhofschool in de Bijenhofstraat is, door gezondheidsredenen ge dwongen, met vervroegd pensioen gegaan. Langer dan vijf en twintig jaar heeft de heer Landman z'n school, eerst in de Eestraatgeleid. De heer Bekius is precies vijf en twintig jaar hoofd van de Tele- mannschool II geweest; hi| zal dit jubileum vieren, tegelijk met z'n school, die nu ook een kwarteeuw bestaat. Oud-leerlingen komen dit weekend in een reünie bijeen in de restaurants Prins aan de Helicon- weg. STADSNIEUWS VAN VROEGER DOOR TRAM OVERREDEN Hedenmiddag omstreeks 12 uur had op den Stationsweg tegenover de Baljeestraat (niet op den rijweg) een ernstig ongeluk plaats. De 7-jarige Baukje Meines uit de Starterstraat, kwam uit de Schoolstraat van school op weg naar huis, toen ze daargekomen zou uitwijken voor een auto. Doordat ze plotseling achteruitstap pende aldaar op de tramrails kwam, werd ze aangereden door een goe derentram, bestuurd door een goe derentram, bestuurd door den 29- jarigen machinist J. Jissing uit de Bagijnestraat. Het kind kwam tus- schen de rails onder de locomotief terecht en werd eenige meters mee gesleurd. Eerst na groote moeite en door de machine op te vijzelen en den grond weg te graven gelukte het WEET ALLES VAN BRILLEN ÉN WEFT DE MOOISTE Leeuwarden-, Nieuwestad 55 en Schrans 21Harlingen, Voorstraat 63. de kleine vrij te maken, waarop het kind in het magazijn van de heeren Boeke en Huidekoper werd binnen gedragen. Spoedig was geneeskundige hulp aanwezig. Dr. v. d. Brug, die er vlak bij woont, verleende de eerste hulp, weldra bijgestaan door de doc toren ten Veldhuys en Uffelie. Het bleek, dat het linker onderbeen ver brijzeld was. Door de politie werd de kleine daarop per brancard naar het Stadsziekenhuis vervoerd, waar het beentje werd geamputeerd. De dokters hopen de kleine in "t leven te houden. Toen wij hedenmiddag naar den toestand van het meisje informeer den, werd ons gemeld, dat deze naar omstandigheden redelijk wel is. (1930) tehandelaar S. Hoogterp bewoond geweest. In de dertiger jaren zat er een kruidenierswinkeltje in van een H. P. de Jong, die trouwens ook timmerman was en in een nog vroe gere tijd moet er een slager hebben gewoond. voör Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra'a Public! teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krants/e is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa- y^tisch verlengd. Het kan niet missendachten wij: dit moet het kleinste huis van Leeuwarden zijn - Kleine Kerkstraat num mer 43De voorgevel heeft een breedte van drie meter zes centimeter, binnenwerks is het pand niet meer dan twee meter vijf en zeventig breed. Wie ons in Leeuwarden een nog smaller pand kan aanwijzen moet het maar zeggen - een kleiner huisje, dan dit kan er niet zijn Het aardige is, dat dit mini-pand alle kenmerken van een volwassen wo ning draagt: wat er in een normaal huis hoort te zitten, zit er in, het wordt door een echtpaar met kinde ren bewoond en bovendien wordt er nog in gewerkt ook - wie er door de smalle ramen kijkt, kan er de bewo ner als goudsmit in actie zien. Emely en Erik Smit" staat er op het naambordje op de deurstijl en zij wonen hier al een jaar of vijf, zes. Emely is Amsterdamse van geboor te, Erik komt uit Den Haag. Hij heeft Leeuwarden jaren geleden al leren kennen, doordat hij hier als jongen het Instituut Wijmenga be zocht. GRAAG TERUG Na z'n studietijd kwam Erik Smit weer in Holland terecht, maar later keerde hij toch graag weer naar Friesland terug en nu heeft het echt paar er geen behoefte aan om hier weer vandaan te gaan. Het kleine pandje bewonen zij met het meeste plezier, al is het wel eens wat schipperen met de ruimte, vooral nu het gezin met twee kinde ren is verrijkt, een van drie maanden en een van twee en een half jaar.Naar achteren loopt het pand een tikkeltje breder uit, maar dat mag eigenlijk geen naam hebben, het is niet zo diep, dat het de naam van pijpela verdient en ook mist het een tuintje of zelfs maar een mini- scuul plaatsje aan de achterkant. "Zo lang we het hier kunnen red den, doen we het graag" vertelden Emely en Erik ons, "want er gaat wel een zekere bekoring uit van zo'n klein huis in de oude binnen stad". GEZELLIG Het feit, dat het pand aan de voor kant twee en aan de achterkant drie verdiepingen bezit, maakt, dat het - trappetje op, trappetje af-bijzonder "gezellig" is ingericht; ook de werkruimte van de heer Smit ademt een bijzondere sfeer, maar dat komt voor een niet gering deel door zijn systeem om alle mogelijke dingen, "die ooit nog eens te pas kunnen komen" aan de zoldering en aan de wanden op te hangen. IN OPDRACHT Erik Smit werkt als goudsmid vrij wel uitsluitend in opdracht voor ju weliers en particulieren, maar hij timmert niet aan de weg en een voorraad houdt hij er ook niet op na. "De vele toeristen, die hier in deze tijd door de straat komen hebben niet eens in de gaten, dat ik goud smid ben - ze kijken eens naar dit smalle geveltje, maar binnen komen ze niet". Na de laatste oorlog is dit smalste huis van Leeuwarden door de groen- Het pandje Kleine Kerkstraat 43 in de steigers - zou er, ergens in Leeuwar den, een nog smaller huisje zijn?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3