UEEüH "STOMME STRONTBOEREN" |fa&=| NOEMDE JAAP Z'N KLANTEN OP DE MARKT WILSON GLENNY STER DEALER "Jaap"de formidabele standwer ker van voor de oorlog. prachtkollektie wel meenemen naar die stomme Friese boeren? En dan wachtte er wer efkes en seach de boeren streng oan, krekt as in skoallemaster de bêrn, en sei dan wer: ,,Ja, ik heb ze meegenomen, want mijn vrouw Sara, mijn lieve Saartje, zei: ,,Ze zijn echt niet zo stom als ze eruit zien!'En laken de boeren dat it davere! ,,Nou dan", Jaep wer, „wie wil zichzelf de grote eer aandoen en zo'n prachtexemplaar van een pijp kopen? Ik sta alleen vandaag hier met deze pijpen, morgen verkoop ik ze in Amsterdam, dan vliegen ze gewoon uit mijn vingers weg, dit is in de historie van Friesland het grootste evenement dat er ooit heeft plaats gehad, aan wie kan ik de eerste pijp plechtig overhandigen?" Mar gjin ien fan 'e boeren stiek ek marin fingerüt, hjahienen Jaep wol faker heard. Dan waer Jaep sa- neamd luik en raesde er: „Voor mijn part zakke jullie tien meter in de koeiestront en ik mag het lije, dat jullie domme boerekoppen er nooit weer bovenuit kome!" En dan sloe gen de boeren har fan kleare, barre wille op 'e knibbels. STOMME STRONTBOEREN „Luister es", zei Jaep dan wer, „zaterdagavond om elf uur zit ik met Saar gezellig in ons huisie, vijf hoog en daar horen we iemand de trap opstrompelen, ik zeg tegen Saar: Wie zou daar nog zo laat we zen? En dan gaat de deur open en daar stapt prins Hendrik (de man fan üs aide keninginne Wilhelmina) onze kamer in en zegt: Jaap, heb je nog zo'n mooie pijp voor me? De mijne is kapot en ik wil alleen een pijp van jou hebben! Willemien zei: Moet dat nog zo laat? Ik zei: jaa, .want zonder 'n pijp van Jaap kan ik niet leven! Horen jullie, stomme strontboeren, dat? Prins Hendrik in eigen persoon, helemaal van het Loo, expres naar mij toegekomen voor één van deze mooie pijpen! En ik. Jaap, ben zo gek om met deze pijpen naarjullie, helemaal in Fries land, te komen. Voor deze keer, omdat jullie te stom zijn om het te vervolg op pag. 7 Kostuums van hoogwaardige kwabteit MOOE VOOR MANNEN LtELlWARDEN-ASSeN Onze berichtgeving van de laatste weken in 't Kleine Krantsje over Leon van Gelder, de eens op de Leeuwarder vrijdagmarkt zo bekende marktkoopman heeft verschillende reacties uitgelokt van lezers, die deze Jaap, alias Jaap de Goeie Jonge, nog hebben gekendUit deze verhalen bleek nog eens duidelijk, hoe populair deze figuur in het vooroorlogse Leeuwarden is geweest. Graag willen wij dan ook nu weer enige aandacht wijden aan de herinnering aan Leon van Gelder, of Jaap-bij-de-paal, zoals hij door sommige stadgenoten ook wel werd genoemd. Oud stadgenoot Ds. J. de Bruin te Assen wist zich, als zoon van een onderwijzer, nog goed te herinneren, dat Jaap z'n publiek vir tuoos kon voorrekenen, dat onder wijzers eigenlijk geen dag werkten in een jaar. Hij begon met het jaar te ontdoen van alle zon- en vakan tiedagen en goochelde in z'n verdere betoog dusdanig met alle vrije uren, dat de toehoorder de in druk kreeg, dat er inderdaad geen dag overbleef, waarop door onder wijzers werd gewerkt. De heer De Bruin dacht, dat Jaap Cohen heette, maar daarmee heeft hij zich dus vergist, wat niet weg neemt, dat de naam Cohen in derdaad voorkwam op de lijst van vooroorlogse standhouders op de vrijdagmarkt. Wie herinnert zich niet onze „eigen" Abraham Cohen (1883-1942), die jaren lang met z'n handeltje ongeregeld op de markt heeft gestaan? De heer O. de Roos te Leeuwarden attendeerde ons op een artikel over Jaap, dat hij in mei van dit jaar had geschreven in De Hoorn, het per soneelsblad van Philips Telecom municatie in Leeuwarden. Wij willen dit, in het Fries gestelde, verhaal graag voor de lezers van 't Kleine Krantsje overschrijven. FREED: IT SAEILAN Freeds stiet it hiele Saeilan fol tinten, offisieel „kramen". Dat is fan fier foar 'e oarloch en dat sil sa ek noch wol jierren en jierren sa bliuwe. It is der altiten drok en tige gesellich, der is fan alles te keap: Grienten, fisk blommen, boeken, alderwetske spullen (de rom melmarkt), pantsjes en pannen, boere-ark, klean, klompen, tassen en beurzen, moaije dingen foar op 'e skoastienmantel, kralen en me dal jons, klokken en wekkers, skümplestik, alle soarten tsiis en woarst, snobbersguod, ja neam mar op! En jo kinne op jou deade gemak der by lans rinne, jo hawwe der in goed sicht op, hwant alles stiet ütstald op lange tafels of laeit op 'e groun. is al in sport op himsels, dat moatte jo leare, hear! En by hwat foar soarte artikels dat wol kin en net kin. De griente stiet op fêststelde prizen, dy't op kar- tontsjes skreaun binne, mar by de Nog een bekende figuur van de vooroorlogse vrijdagmarkt As it jo gaedlik taliket kinne jo it gerêst yn 'e hannen nimme en goed besjen en as it jo tsjinfalt of de priis jo te heech is, ek wer delsette. Of jo sizze tsjin 'e keapman dat jo der minder foar jaen wolle, bygelyks gjin tientsje mar fiif goune. De keapman seit dan: „Daar kan ik het niet voor doen, we dele het verschil door de helft, voor zeven-en-een- halve gulden dan!" Dit is saneamde „afdingen" en dat fisk kinne jo wol hwat „matse". Mar op 'e rommelmarkt moatte jo perfoarst aftingje, de keapman freget altiten in te hege priis en hy forwachtet ek net oars dan dat jo dêr noch in stik ünder geane, mar hy moat der dochs hwat op ferstinje, it is nou ienkear syn bestean en jo wolle der leafst sa min mooglik foar jaen, dat is jou foardiel! En dan wurdt it in „loven en bieden" en it is de kunst fan 'e keapmanomitjo oan te praten. En it is in aerdichheit om dêmei ris te hearen. Foaral de Joaden, dy't foar 'e oarloch geregeld mei ferskate tin ten op it Saeilan stienen, koenen dat fantastiesDy praetten jo gewoan de sinten üt 'e büse, meastal betellen jo grif te folie, hja wienen folie en folie gewiekster as jo, mar jo betellen dochs mei great plezier, hwant sa as in Joad syn keapwaer oan 'e man brocht wier gewoan in lust! It stie der altiten swart fan 'e mins- ken. Hja wienen echte künstenaers yn it swetsen, it moppentappen en ek in it skelden, elkenien stie lüdop te laeitsjen, sa moai koenen hja it sizze! De alderbetoefste Joad stie rjocht tsjinoer kafee Buis, krekt op 'e hoeke, hy kaem üt Amsterdam wei en hiette fan Jaep, elkenien koe Jaep! As jo net by Jaep sjoen hienen, dan hienen jo feitelik it moaiste fan 'e hiele merk mist. LYTS MANTSJE It gie hast mearom Jaep as om hwat er ferkocht. Jaep dan ferkocht pipen, mei lange stiel, mei koarte stiel, mei greate kop of lytse kop, meersküm of barnstien, trochrokers, „aartsvaders" sa as de Jacobskop of mei in hynderkop en ek noch de bekinde „lange Goudse". Jaep wier in lyts (sa as hast alle Joaden), breedskouderich mantsje fan yn 'e fiiftich, hy hie hwat in heas lüd, mar jonge, jonge, as der begoun te praten dan kaem der hwat üt! Hy begoun dan fan: „Leeuwarden heeft de zeldzame eer om de prachtigste,, nog nooit ge toonde kunstvoorwerpen met eigen ogen te mogen aanschouwen!" Dan wachtte er efkes en sei dan: „Ja, jullie ook met jullie boerenogenDit is heel wat anders dan die stomme koeien waarmee jullie heel je leven omgaan en dit is beslist geen koei estront!" En dan laken alle boeren, dy't foar'e tint stienen. Dan begoun er de pipen oan te priizgjen: „Ik schaam me dood, het is eigenlijk onverantwoord tegenover mijn vrouw en mijn twaalf bloeden van kindertjes, dat ik ze jullie voor zo'n belachelijke lage prijs aanbied, (mar de boeren founen it noch fier- sten te folie) ik zei vanmorgen nog tegen mijn vrouw: Zal ik deze Op deze foto van de Leeuwarder vrijdagmarkt van 1930 zien we duidelijk hoeveel volk een goede standwerker om zich heen kon krijgen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 5