Tijdens de verkoop gaat verbouwing gewoon door 11 In z'n jonge jaren zal hij als schipper gevaren en gezworven hebbenlater kwam hij met z'n scheepje in een van onze stadsgrachten terecht. Daar sleet hij z'n dagen in het gezelschap van z'n onafscheidelijke vriend, een klein keffertje. Bij het ouder worden bleef hij lichamelijk kaarsrecht overeind, maar geestelijk werd het minder, tot het tenslotte niet meer kon - té vaak begon hij, op elk moment van de dag en de nacht, voorbijgangers aan te klampen met de vraag of de melkboer al was geweest. Zo verdween hij naar Nieuw Toutenburg; z'n lievelingshondje kreeg ergens anders onderdak. Onlangs heeft een goede oude vriend hem nog eens in Noordbergum opge zocht. ,,Leg ik hier nou niet mooi met mien skütsje!" zei hij toen. Maar dat skütsje ligt nog altijd in Leeuwarden in de gracht en, net als de schipper zelf, kwijnt het langzaam weg, stil en verlaten. Tot er, stellen we ons voor, op een kwade dag vanuit Noordbergum een telefoontje komt, dat het zover is en dat het aftandse scheepje kan worden weggesleept VLINDER Over originaliteit gesproken: „Tij dens de verkoop gaat de verbou wing gewoon door" schilderden de Copini's op de schutting, waarach ter zich de restauratie van hun win kelpand in de Prins Hendrikstraat voltrok. Nu weet ik niet of het ver bouwen ook doorging op de mo menten dat er niet werd verkocht, maar alles is wel keurig op tijd ge reed gekomen: 4 oktober konden Koos en Til en hun meewerkende kinderen Josephien en Alex en Theo hun volslagen veranderde zaak in uurwerken en goud en zilver aan hun relaties laten zien. Zowel van buiten als van binnen is er eigenlijk niets meer, dat nog herinnert aan de toestand zoals die is geweest, behalve de artikelen dan, want die veranderden niet. De zaak loopt nu ver naar achteren door; een heel verschil met de situatie, zoals die was sinds '36 toen Jac. Copini de vader van de heer Koos Copini, hier Klanderij en daarna, ook vele jaren, in het restaurant E10 heeft gewerkt. Hij is nu dus nog eens veranderd van baas, maar Frits blijft Frits, dat heb ik wel begrepen, een ober met het vak in z'n vingertoppen. Elders in dit nummer van 't Kleine Krantsje vertelt stadgenoot Jan Postma, handelaar in tweede hands-goederen, van de verrassin gen, die zolderopruimingen kunnen opleverenHaal de zolder oek mar leeg" zeggen ze dan en dan weetje maar nooit wat er te voorschijn komt - een spannende zaak! Maar zolders-met-verrassingen zijn er steeds minder, aldus Jan Postma, en dat heeft Willy Corsari - in haar aardige boekje "Liedjesen herinne ringen" - ook al eens geconsta teerd: "Ik heb als kind wel portret ten en foto's gevonden, in een oude kist op zolder. Want in mijn jeugd had je zolders, van die échte. De ideale speelplaats voor mij, omdat jmijn moeder dan niet vermaande j"Maak geen rommel". Er was al Irommel. De kinderen van nu ken nen zulke zolders niet meer, waarop je hele ontdekkingsreizen kon doen tussen oude meubels, klokken, kis ten met kleren, tenzij ze nog groot ouders bezitten, die een oud huis bewonen. Maar grootouders ver dwijnen tegenwoordig gewoonlijk in een rusthuis of in service-flats en bij deze laatste flats zijn er wel bo ven in het gebouw logeerkamers, maar nooit zolders. Als er nog een meisje is, dat op zo'n zolder een kamferkist heeft met kleren van grootmoeder, treft ze het goed. Ze hoeft ze gewoonlijk alleen maar te laten luchten om er "hip" mee te zijn! En wat al de meubels en an dere dingen betreft, die vroeger op zo'n zolder hun levenseinde door brachten: voetenbankjes, theelich tjes, koperwerk, maasballen ook zij keren terug. Alleen kosten ze nu veel geld. Onze zolders waren altijd nog rommeliger dan de gewo ne, omdat mijn vader daar een ware chaos bewaarde aan dingen, die mijn moeder met elke schoonmaak wou wegdoen en die hij hardnekkig verdedigde: halfvolle verftubes, onderdelen van klokken, schilderij lijsten, aligatorhuiden. "Het kan al tijd te pas komen" zei hij en dat was waar. Hij dook soms in die rommel als hij iets wilde repareren, want dat deed hij buitengewoon handig en de mensen brachten hem de gekste dingen, die er uit zagen of je ze maar het beste kon weggooien en hij maakte ze als "nieuw". Vandaar dat die rommel altijd meeverhuis de". Aldus Willy Corsari over die- echte-ouderwetse-zolders-vol-ver rassingen. Als je het mij vraagt is er weinig minder erg dan een zolder zonder troep, of een, waarop alles "op de plaats staat, waar het hoort". Jaren geleden heb ik in het goede hotel Amicitia eens een ober ontmoet - hij woonde in een knap huis in het westen van de stad - die mij vol trots vertelde, dat hij punt I een woning met "een pracht van een zolder" had en punt 2 dat er op die prachtige zolder "niks, maar dan ook niks" te vinden was - die was leeg, alsof het huis nooit was bewoond. De goede man deed het voorkomen met die grote-zolder-met-niks de meest ideale situatie in z'n leven te hebben bereikt: "Niks meneer, met de hand op m'n hart, u vindt er niks We kennen natuurlijk allemaal de S.C. Cambuur- de Sportclub Cam- buur - maar er is in ons voetbalwe- reldje ook een F. C. Utrecht, een F.C. Twente, een F.C. Den Haag en een F.C. Amsterdam. Vaak heb ik me afgevraagd wat dat F.C. nou ei genlijk zou kunnen betekenen. Vast niet Fraaie Club of Frisse Club en Fijne Club of zo iets. Football Club dan? Nee toch? Ja waarempel: een telefoontje naar het bureau van de Friese Voetbal Bond bevestigde m'n flauwe vermoeden - F.C. staat voor Football Club. Maar waarom nou eigenlijk F.C.? Waarom niet gewoon V.C. - Voetbal Club? F.C. Go Ahead, F.C. Be Quick en F.C. Black Boys zou me logisch lijken, maar waarom F.C. Amsterdam en F.C. Den Haag en dan niet F.C. - spreek uit - Emsterdemen F.C. The Hague? Waarom het ene deel van zo'n naam op z'n Engeis en het an dere deel op z'n Nederlands? Allemaal domme na-aperij? Het doet me denken aan die helder ziende op de Turfmarkt, die, ge dachtig aan de manie in de Neder landse taal om van alle c's een k te maken, een bordje op de gevel heeft met de kreet: Klairvoyante. Het En gelse woord Clair met een K! Zo claar als een clontje dus. ..Doordat wij op onze bouwtechni sche vakmensen konden bouwen, zagen wij er licht in onze nieuwe aanwinst zo goed mogelijk uit de verf te laten komen door op maan dag 2 oktober met elkaar de laatste spijker op de kop te slaan. Wij nodi gen u graag uit om met ons het glas te heffen op de uitbreiding in de sfeervolle ruimtes die Romantisch Restaurant „De Trochreed" dan herbergt". Ziedaar - weer eens wat anders - de tekst van de invitatie, die Henk en Tity Hasz, de wereld inzonden vooi het ingebruiknemen van hun aan zienlijk groter geworden zaak in Roodkerk. Dantumadeels burge meester E. Talstra, na ziekte pas hersteld, verrichtte daar de officiële opening en heel wat relaties en vrienden kwamen daarna het ac tieve horeca-echtpaar de hand druk ken en veel succes toewensen. Met dat laatste zal het wel loslo pen, dacht ik - de Herberge De Trochreed draagt nu niet ten on rechte het predicaat van Romantisch Restaurant; het is in één woord een een pracht zaak geworden, buiten gewoon sfeervol en met het bijzon dere voordeel, dat ze in feite midden in de natuur is gesitueerd: hier wor den de bezoekers wel heel duidelijk geconfronteerd met het begrip „er es helemaal uit te zijn". Een van de obers, die ik op deze heropeningsdag achter de tap zag staan bleek, tot m'n verrassing, de welbekende Frits" te zijn, de heer Kuindersma, die vroeger jaren in de

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 11