Diefstal hoort niet tot de dingen van de dag 'T KLEINE KRANTSJE EEN INBRAAK VAN ZESTIG JAAR GELEDEN AFSCHEID VAN DE TONNEMAN 3 IN SNAKKERBUREN VERSCHEEN DE VERKEERDE SINTERKLAAS J Als het aan de gemeente Leeuwar den ligt zullen we een foto als deze over een paar maanden niet meer kunnen maken. Per 1 januari staakt de Gemeentelijke Reinigingsdienst voor wat het brengen en ophalen van privaattonnen betreft. Heel Leeuwarden wordt dan geacht op de w.c. te kunnen gaan - tonnetjes zul len er dan niet meer zijn en tonne- mannen - heren tonneurs - kennen we dan uiteraard ook niet meer. Dat althans is het doel, waarnaar wij streven, maar op dit moment gaan er nog heel wat stadgenoten op de ton en het is de vraag, of Leeuwar den inderdaad op de komende Nieuwjaarsdag tonvrij zal zijn - nu zijn er, om precies te zijn, nog hon derd en drie en dertig privaatton nen in de stad, de meeste in de oude binnenstad. Het eigendom der ingezetenen loopt in onze rustige streken gemeenlijk gelukkig geen groot gevaar. Inbra ken van eenig belang behooren niet tot de wekelijks geregeld door de Leeuwarder Rechtbank behandelde zaken: diefstal van groote sommen gelds is niet iets, dat tot de gerucht makende dingen van den dag be hoort. Niettemin gebeurde er op den vijf den December, op den dag nog wel van het feest van den goeden Sint, iets, dat ten opzichte van het ver grijp aan eens anders eigendom een ongewoon ernstig karakter droeg. De plaats van handeling was Snak- kerburen. Daar hebben twee jonge lui een geldkistje met inhoud ten nadeele van hun buurman T. Feitsma ontvreemd: de inhoud be stond uit muntstukken tot een be drag van 161,, bankbiljetten tot een som van 510, en eenige effec ten tot een gezamenlijke waarde van 1650. Voorts werd nog een hor loge met ketting weggenomen. Naar aanleiding van dit misdrijf hebben heden de 29-jarige Douwe vd. M., en de 19-jarige Anne vd. M., twee gebroeders, zich te ver antwoorden. JA, JA, JA Ze bekennen de hun ten laste ge legde feiten volkomen en antwoor den voortdurend met „ja" op het relaas, dat de president van het ge beurde geeft. Het was Zaterdagavond. Douwe en Anne lagen samen te bed, in het huis van hun vader. De slaap wou echter niet komen. Er woelden Douwe ge dachten door 't breindie niet van de prettigste waren. Hij wilde wel trouwen, maar had geen geld. En dat was toch wel noodig, voor ie mand, die zich 'n huwelijksbootje wilde laten timmeren en tuigen. - „Ik wit wol in plak, hwer jild to fmen is!" zei Anne. - „Hwer den?" - „Bürman Feitsma hat jild yn in kisje op syn bedsplanke". Dat wist hij „uit de pen", aangezien hij ee- nigen tijd bij Feitsma in dienst was geweest. - Beide broeders maakten een af spraak. Den volgenden morgen zouden ze „op de vangst" uit. Te klokke vijf uur waren beiden al uit de veeren. Ze gingen naar bui ten, naar buurmans wooning. Door de woning bewoog zich een licht. Beklaagden wisten, wat dit beteek- ende. Feitsma, met zijn zuster wo nende, ging naar de stal van zijn koemelkerswoning, om het vee te melken. Nu was alles veilig. De voordeur was 'n heel eind van den stal verwijderd. In de deur bevond zich een ruitje. Daarnaast was in de deur een kleine scheur. Het gelukte Douwe daardoor een klein stukje glas kapot te stoten. Hij verwondde er zijn vinger mee. Het andere deel van 't ruit kon hij nu wegwerken. GRENDEL VAN DEUR Het werd geworpen in de Dokkumer Ee. Toen ging Douwe met de hand naar binnen en schoof de grendel van de deur. Anne ging de woning binnen. Hij wist den weg. In de ka mer rechts verdween hijBij de bed stede gekomen, nam hij het kistje van de plank, dat hij een moment later aan Douwe buiten overreikte. Samen gingen ze met den buit naar de schuur van hun vader. Gelukkig, de sleutel stak in het kistje. Het werd geopend, en de schat blonk hun tegen. Geld, bankbiljetten, geldswaardige papieren. Het geld en de bankbiljetten werden ver deeld. Douwe kreeg 335, Anne 336. Men verborg dit in vaders schuur. De geldswaardige papieren werden later echter in het land be graven. Aan wat in het kistje ach terbleef werd een dikke steen toege voegd. Dan wilde het kistje wat be ter zinken. Want 't kistje, weer dichtgemaakt, liet men te water zakken in de nabijheid van de wo ning van beklaagden. Later werd het weergevonden. De marechaus see, onder leiding van den wacht meester Hendrikse, vond het en ont lokte ook aan beklaagden een be kentenis. De president wijst er Douwe, den oudste van het tweetal op, dat het niet de eerste maal is, dat hij „met het water voor den dokter komt". AI ettelijke malen werd hij gevon nist. En wat hij nu gedaan heeft, is niet zoozeer aan armoede te wijten. Want hun vader is koemelker en be hoort niet tot de armsten. „Je moest je eigenlijk schamen", krijgt bekl. te hooren Rechter mr. Boeles raadt Feitsma aan, zijn schat voortaan beter te be waren. Een beddeplank, waar een ieder bij kan komen, is wel wat een gevaarlijke bergplaats. Het blijkt voorts dat Feitsma, die vroeger Anne in dienst had, nooit iets omtrent verkeerde hoedanighe den bij deze heeft bespeurd. HULDE De Off. van Just., hulde brengend aan de marechaussee voor hare be moeiingen in dezen, eischt 3 jaar gevangenisstraf tegen Douwe en I jaar tegen Anne. De verdediger, mr. R. Römer, te Leeuwarden, refereert zich aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak over 8 dagen. Inbraak in 't vredige Snakkerburen voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje is al/een mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3