Mien lust en mien leven zegt koopman Jan Postma HANDELEN IN „ANTIEK" Uiliii IBMüi PLIESJE HAALT GEINTJE UIT VRESELIJKE VOORVALLEN 7 koophuizen Wijbc. óm Gawtstr. 33* LMt/wortlan tal 05100 33371 bgg 51859, G Laarwtra, Mak.-U1x.04. 1 zoekt voor diverse relaties 'Ach mandi's mien lust en mien leven, een avontuurlijk vak met leuke verrassingen soms, mar "Daar hef ik gien moeite met" zegt oek wel met stroppen, die't je niet verwacht hadden en waarin je gewoon van alles be leve kannede kooPman- Iedereen kan so lang n 1 r 1 1 1 as ie wil inne winkel omskarrele. Ik Ik hef het mien hele leven deen en ik kan er mar met genoeg van bye bin oek niet een man dje direc( uut Aldus, pratend over zijn beroep, de heer Jan Postma (59), handelaar in ongeregeld, koopman in duizend dingen van de tweede tot en met de tiende hand, door het grote publiek soms terecht, maar vaker ten on rechte als "antiek" aangeduid. Hij woont en heeft zijn opsl ag in een voormalige kruidenierszaak op de hoek van de Sontstraat en de Auke Stellingwerfstraat, maar hij drijft zijn winkeltje aan de Achter de Ho ven, scheef tegenover de vroegere Gemeente H.B.S. Wie daar de laatste drie jaar toevallig in de buurt is geweest, moet dit winkeltje wel eens hebben gezien: de aankleding van de etalage met tal van "bijzondere aanbiedingen" is zo opvallend, dat het van veel passanten de aandacht trekt. ACTIEF Jan Postma, erg actief en attent, zegt, dat hij op verschillende manie ren z'n brood heeft verdiend - met patates frites bijvoorbeeld en met lompen en metalen - maar het han delen in tweede hands meubeltjes was er altijd al bij - eerst dus eigen lijk als liefhebberij, nu professio neel. Hij is geboren in Hardegarijp, kwam als kind van twee al met zijn ouders naar de stad en verhuisde later naar Marrum, waar hij een jaar of tien met antiek en tweede hands goederen zaken deed. Tot "de vrouw" weer terug wou naar de stad en hij aan de Achter de Hoven neerstreek in een pandje, waarin in vroeger jaren, menen we, een slagerijtje is geweest. ASSORTIMENT frisse handel oppe markt". De bevoorrading van Postma's be drijf geschiedt uiteraard door u en mij en ons allemaal, maar, aldus onze koopman, dat was weleer avontuurlijker dan nu. "Vroeger zeiden ze bij een sterf geval, of as er een naar't rusthuus ging, Postma, je mutte mar even komme en dan namen je de hele boel met, de zolder incluis. Mar nou is alles al verzeid anne kleinkienders, dan is er niet so veul aardigheid meer an". INTERESSANT Een interessante bijkomstigheid bij het inkopen van oude meubels was vroeger de inhoud van de ta felladen "Daar kon nog wel es een ouwe halve cent uutrolle of, zeg mar, een dubbeltsje van achttien honderd vieftig". En bij het verwerven van kistjes en doosjes bleek vaak, dat er nog een kwartje tussen de knopen zat - kleine verrassinkjes waren er altijd mogelijk. "Dat hewwe je teugenwoordig niet meer" verzekert Jan Postma ons, maar dat neemt niet weg, dat het vak van de "antiek"handelaar nog altijd avontuurlijk en bijzonder boeiend is. Vandaar, nogmaals, dat Jan Postma er maar niet genoeg van krijgt: "het is mien lust en mien leven man". In Westenneer bij Heerenveen is gisternacht een ijselijk feit ge pleegd. Men heeft namelijk twee der beste paarden van een landbouwer de oogen uitgestoken. 1876) Zaterdagavond ontstond tusschen een bootwerker en zijn vrouw, wo nende te Rotterdam, twist over de verdeling van het weekloon, dat 18,- bedraagt. Beide echtge- nooten vonden aanleiding de wo ning te verlaten en niet terug te kee- ren, hunne zeven kinderen, waar van de jongste acht maandenaan hun lot overlatende. Een tienjarig meisje riep de hulp der buren in en ook de politie kwam er alm te pasIn de behoeften der kleeren werd ter stond voorzien en zal dit zoolang blijven voortduren, totdat de ouders zijn opgespoord, met ruimen Piet Kantenhout en Treesje Tijs. (1900) Een zeldzaam geval had op de be graafplaats in het voormalige Delftshaven plaats. Bij eene begra fenis was nauwelijks de kist in de groeve nedergelaten of een der bid ders stortte neder, door eene be roerte getroffen en was dadelijk een Jan Postma voor z'n winkeltje aan de Achter de Hoven. en willen de boel wat gezellig in richten, maar er is niet veel geld. "Dan komme ze bij mij een leuk stoeltje halen, voor een tientje of vieftien gulden binne ze de man". Maar, verzekert Jan Postma, er zijn ook - oudere - mensen, die willen beslist kopen, het geeft niet wat 'of't nou een tannebussel is of een lijsje voor een skilderij" "Ik hew een vrouw kennen, die had miskien wel honderd kop en skuttels tuus, mar evengoed kocht ze telkens weer nije kop en skuttels, dat hield mar niet op" Postma heeft ook klanten, die komen alle dagen even langs. Men sen op leeftijd dan. Die gaan er even rustig bij zitten, stoppen een pijpje en kijken even wat rond. de stoel opvliegt at er een klant bin nenkomt. Laat ze eerst mar es rustig rondsnuffele. Uuteindelijk kope ze wel wat, is't vandaag niet, dan mor gen wel." Blijft bepaald kleingoed wat opval lend lang in de winkel staan, dan kan het gebeuren, dat de hele san- tekraam aan een collega wordt ver kocht. "So'n jonge het dan weer Hoe men door een misverstand op min aangename wijze met de justitie in aanraking kan komenondervond dezer dagen een koopman in de Zandstraat te Rotterdam. Op een avond in de vorige week werd hij op grond van gepleegd ver zet tegen de politie bij den brand, welke dien avond in de Nauwe Broedersteeg woedde, gearresteerd en proces-verbaal tegen hem opge maakt wegens mishandeling van een agent. Wat was echter het geval geweest? Zooals bij brand gebruike lijk, was ook ditmaal de straat door een gelid agenten afgezet om nieuwsgierig publiek tegen te hou den. Aldus opgesteld, trok een der agenten een andere aan zijn sabel en keek onmiddellijk daarop met een strak gezicht voor zich uit. De agent aan wiens sabel getrokken werd, omkijkende en bedoelden koopman pal achter zich ziende staan, gelastte hem dat na te laten. Eenige oogenblikken later werd er weder aan zijn sabel getrokken door denzelfden agent. Weer stond de koopman achter hem, toen hij om keek, en hem als den dader be schouwende, die zich aan zijn ver bod niet stoorde, gaf hij hem nu een duw, zoodat de koopman eenige passen achteruit week. Deze, van zijn onschuld bewust, maakte zich hierover zoo kwaad, dat hij den agent een klap gaf. Dit had zijn ar restatie tengevolge. Thans, nu de ware toedracht der zaak bekend is geworden, is de strafvervolging tegen den koopman ingetrokken en zijn beide agenten disciplinair gestraft. (1896) Boerderij - Restaurant RIJPERKERK, TEL. 05118-1920, Speciaal ingericht voor al Uw PARTIJEN en FEESTEN. Zondags geopend vanaf 13.00 uur Overige dagen voor partijen ROEL DE WILDE Wie het assortiment daar eens rustig bekijkt - niet alleen meubels, maar ook alle andere denkbare huis houdelijke waar - zal zich erover verbazen, dat vroeg of laat alles z'n weg naar de kopers vindt. Daar bijvoorbeeld staat een bak met honderden brilmonturen, mensen nog an toe, hoe raakt die man ze kwijt. "Mien vrouw seit wel es, jonge, das't daar geld voor maakst, mar eerlijk, overal zit handel in, uuteindelijk houwe we niks in huus". Vooral jonge mensen, studenten en verpleegsters, horen tot de klanten kring. Die gaan op kamers wonen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 7