PLOTSELING LAG ER ALLEMAAL 'T KLEINE KRANTSJE GOUD IN DE MODDER. MANSHAN0E VOOR DE RECHTER DE SCHAT VAN WIEUWERD y Hypotheek rente v.a. 7,8% HIEMSTRA VISHANDEL Het adres voor betere vis Maison llona lijk in Leeuwarden terecht op de plaats, waar eigenlijk deze hele uit zonderlijke goudschat behoorde te zijn. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de te februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. 10 jaar vast ASSURANTIËN D. Kalmeleene 36 L'den, tel. 26488 Dik honderd jaar geleden, op een zomerdag in 1866, was een modderschipper bezig met het afgraven van een stukje van de terp van Bessens, even ten noordoosten van Wieuwerd. Zo nu en dan kreeg hij wat rom mel op de schep, die aan een vroegere bewoning deed herinnerenOp een deel van de terp hadden weleer de gebouwen van Thetinga State gestaan, het vermaard geworden slot van de Labadisten van Anna Maria van SchurmanMaar de schipper schonk daar weinig aandacht aan wat moest hij met oude potscherven en beenderen en dergelijke troep? Zelfs een wat vreemd gevormd potje, dat op een gegeven moment met een schep modder tevoorschijn kwam, achtte de schipper geen belangstelling waard; hij smeet het aan de kant en groef door Waarschijnlijk hadden we later nooit van deze, overigens anonie- yz me, terpgraver gehoord, wanneer toevallig twee jongetjes, rondzwer- S vend in de landen rond Wieuwerd, Terwijl de schipper onverstoorbaar doorging met z'n werk vonden de j nieuwsgierig als jongens zijn - sloegen ze het stuk met een steen - wie weet zat er wel wat in. Welnu, dat was ook zo: tot hun grote verba zing lagen er plotseling allemaal stukjes goud op de grond! EEN ADDER Als door een adder gebten schoot nu de schipper toe en gretig graaide hij niet minder dan zeven en dertig puur gouden sieraden bij elkaar, meest oeroude munten, die tot hangers of ringen waren vermaakt. De beide eigenaren van de terp, de landbouwers Sieds P. Goslinga uit Weidum en Sytze G. Sienema uit Wieuwerd, wisten niet wat ze za gen, toen de schipper hen in kennis stelde van de vondst van de schat. De een koos er een hanger, de ander een vingerring uit en daarna lieten ze de schipper het halve eigendoms recht van de rest met de vrijheid alles te verkopen tegen een bedrag, dat hem redelijk leek. Deze tot vingerring verwerkte munt uit de schat van Wieuwerd kon voor Friesland behouden blijven. Een vermaard historicus en numis- maat, mr. Jakob Dirks in Leeuwar den, kreeg de gelegenheid de vondst gedurende enkele weken te bestude ren; hij concludeerde, dat de meeste munten dateerden uit de zesde en zevende eeuw en waren geslagen in plaatsen als Constantinopel, Mar seille, Ravenna en Viviers. Maar hoe kwamen ze nu hier in Wieuwerd terecht? Tja, dat bleef voor velen een vraag, maar een had er een antwoord op, de conservator van het Archeologisch Kabinet in Leiden, dr. L. J. F. Janssen: "in het land der Franken bijelkaar geroofd en door een Fries in het primitieve potje haastig weggestopt" oor deelde hij. Uit naam van het Fries Genootschap kon de heer Dirks de schipper voor de vijf en dertig voorwerpen een bedrag bieden, dat gelijk was aan de goud waarde, vermeerderd met slechts tien procent. Meer had het Genootschap blijkbaar niet over voor de schat. De schipper, wel goed misschien, maar niet gek, vond dat bod te laag en zo zou de unieke vondst voor Friesland verloren gaan: het Minis terie van Binnenlandse Zaken, door krantenberichten op de schat attent gemaakt, bood de dubbele goud- waarde - tweemaal 281,30 - en daarmee ging de schipper akkoord. NAAR LEIDEN De koopsom werd de vinder in Sneek uitbetaald en de schat kreeg een plaats in het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden, waar de waarde op dit moment zeker op het honderdvoudige van de aankoop som kan worden getaxeerd. Merkwaardigerwijs werd de aan winst van het Leidse museum ook nog iets vergroot, want door de ner veuze haast, waarmee de schipper de sieraden bij elkaar had gegraaid, had hij er nog twee over het hoofd gezien - die werden later nog ge vonden en kwamen eveneens in Leiden terecht. Toch bewaart ook het Fries Mu seum nog een bescheiden herinne ring aan deze sensationele vondst bij Wieuwerd in 1866: de beide sie raden, die de eigenaars van de terp hadden uitgezocht, kwamen via een particuliere verzamelaar uiteinde- Nieuwe Oosterstraat 14 Leeuwarden <s i St.Jacobstraat 5 Leeuwarden Tel. 26677 Ziehier de Schat van Wieuwerd. een geweldige vondst Foppe had geestrijk vocht genut tigd. Zijn kalmte had hij verloren, zijn zinnen stonden dwars. Hij be gaf zich, aangeschoten, huiswaarts. De deur zijner woning was dicht. Vrouw Reitsma zou den sleutel wel van zijn vrouw gekregen hebben. Dus laweerde hij naar hare woning, het voorwerp verzoekende, waar door hij zich toegang tot zij n verblijf zou kunnen verschaffen - "Ik heb den sleutel niet!" riep vrouw Reitsma. Daarop ontstak Foppe, die zijn vrouw in de woning van vrouw Reitsma ontdekte, in toom. Hij "onderhaalde" zijn arm en sloeg een ruit in. Bekl. zegt heden, dat zijn vrouw, die zich voor hem verschool, zijn woede opwekte. De president acht het niet zoo vreemd, dat zijn vrouw niet op hem gesteld was. Die heeft ook niet veel aan een dronken echtgenoot. De president dringt er bij bekl. op aan zijn leven te beteren. Waar moet het met hem heen? De vermaning blijkt niet veel indruk op bekl. te maken, die lachend de rechtszaal verlaat Eisch tegen den 25-jarigen Foppe W. 14 d. gevang. (1916)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3