Grenen plattelandsmeubelen van omstreeks 1900en ouder GROET UIT HARDEGARIJP VAN KROEGIE NAAR KROEGIE Vroeger 4 Friesland Bank Uw eigen bank IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Men kent er de friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. "Groet uit Hardegarijp" staat er op deze gereproduceerde ansichtkaartwaarvan zo'n weldadige rust uitgaat, dat we de foto graag afdrukken in onze krant. Mannen, vrouwen, kinderen - ze hebben allemaal even pas op de plaats gemaakt om te zien hoe de photograafzo'n afbeelding maakt. Die fotograaf was de bekende Joseph Dwinger uit Leeuwarden, die in de twintiger en dertiger jaren erg actiefis geweest; aan hem hebben we dan ook veel interessant fotomateriaal te danken. Kijkt U intussen eens even hoe druk het is op deze grote verkeersweg tussen Leeuwarden en Groningen; er rijdt welgeteld een paardewagen en die doet dat natuurlijk midden op de weg. Links zien we een ander gering paardewagentje aan een boom verankerd, in het midden op deze kostelijke plaats een kruideniers- of bakkerskarretje van luttel formaat. Die "goeie ouwe tijd- wat een verschil met het jachten van vandaag! Vroeger werd onze stad in de dagen van de kermis door heel wat meer muziekmakers bestormd, dan in de tegenwoordige tijd. Verscheidene orgeldraaiers en harmonicaspelers plachten dan naar hier te komen om wat extra's te verdienen in zo'n gunstige week. Maardat ging zomaar niet. Alle instrumenten moesten worden gekeurd - toen het politiebureau nog aan het Hofplein was, gebeurde dat op de binnen plaats ernaast. Orgeltjes en harmo nica's met al te valse klanken vielen dan door de mand, tot bittere teleur stelling uiteraard van hun eigenaars. De andere gelukkigen kregen een vergunning met gemeentestempel en konden muziekmakend hun gang maar gaan. MEUBELS VAM TOEH Leeuwarden, Kleine Hoogstraat 14 Telefoon 05100-34250 twee heren druk te converseren met een sterk Gronings accent. Binnen de kortste keren werken ze ieder vijf beste bellen jonge jenever naar bin nen, de laatste "voor onderweg" zoals de een opmerkt. De ander klaagt intussen bitter over een be vriend echtpaar, dat bij de recente wereldkampioenschappen voetbal herhaaldelijk kwam televisie kijken, maar daarna het fatsoen miste om hem ook eens uit te nodigen. De kasteleineen al wat oudere man in een kanariegeel hemd, zit aan een klets- annex kaarttafel bij een stuk of zes klanten, die niet de indruk wekken zich buiten deze kroeg te bewegen op directie-niveau. Tot mijn verrassing wordt het be- steldê glaasje bier niet binnen de bekende anderhalve seconde voor me neergezet; deze tapper blijkt aan het inschenken alle aandacht te schenken en het resultaat mag er dan ook zijn - een fijn glas bier met een mooie manchet. De kastelein haalt nu een leitje te voorschijn en de bedoeling is duide lijk: de mannen, die tot dusver wat verveeld tegen mekaar opkeken barsten in kaarten uit. De baas doet zelf ook mee, wat voor het hele café het nadeel heeft, dat meteen het drinktempo moet worden gedrukt; je kunt zo'n man toch moeilijk elk ogenblik met het bestellen van een nieuw neutje lastigvallen. A lie tijd nu dus om het interieur eens goed te bekijken. Dit is een zoge naamde kale zaak, waarbij de tafel tjes, drie aan de straatkant, twee aan een zijwand, geen kleedjes dra gen, behalve, merkwaardig ge noeg, één tafeltje voor het raam, waarop een hoogbejaard persje ligt. Boven de tapkast een aantal mach tige geel- en roodkoperen stukken uit vroeger tijd, verder het gebrui kelijke rijtje tinnen maatkannen van klein tot groot. De wanden worden door geen en kele decoratie gesierd; het tarief- lijstje en de electrische klok kan ik, moeilijk als zodanig aanmerken. Wel hangt er nog een bij de biljart tafel behorend scorebord met een stand (27 om 28), die doet vermoe den dat de laatst gespeelde partij meer spannend, dan professioneel is geweest - tenzij er toevallig een half uurtje gedriebanderd is, wat niet aannemelijk lijkt. Wanneer de kastelein even terug keert tot z n plicht begint er plotse ling een apparaat te werken, dat niet slechts op moderne muziek lij kende klanken, maar ook een snij dende pieptoon produceert - geluk kig schijnt niemand er hinder van te hebben. Eerst een dik half uur later verdwijnen deze wanklanken even onverwacht als ze kwamen. Als ik een goede traditie volg door ook even het toilet te inspecte ren, blijkt de herenplé bezet te zijn en dat, terwijl er het laatste uur beslist niemand in die richting ver dwenen is. Vreemd. Onderweg naar deze dichte deur ontdek ik achter in de zaak nog een klein leestafeltje met een schat aan lectuur: een Telegraaf van de vorige week, het Nieuwsblad van het Noorden van eergisteren, een Huis aan Huis van gister, een KRO-gids van deze en een dito van de vorige week. De kastelein, die mijn belangstel ling voor deze lectuur direct onder kent, wil me de Telegraaf van van daag nog toeschuiven met veront schuldigingen, dat de Leeuwarder Courant er niet is. Maar komt dan met een stelling, die Eddy Evenhuis en Jaap Noordmans moet verplette ren: "het maakt niet uit, of je de Telegraaf leest of de Leeuwarder Courant - daar staat toch precies hetzelfde in" KROEGLOPER Dit café kon van alle Leeuwarder horeca-etablissementen we! eens het mooiste uitzich bieden op het straatgewoel in de binnenstad, maar dan moet je wel in de hoek aan het enige goeie tafeltje gaan zitten Dan komt alles en iedereen op je af en vooral op een warme dag als deze, wanneer het volk zeer luchtig gekleed zich voortbeweegt, kan dat een hele attractie zijn. Het zal dan ook wel geen toeval zijn dat juist dit hoektafeltje bezet blijkt, wanneer wij binnentredenEr zitten Voor de liefhebbers hebben we 'n kollektie om van te watertanden: Oost-Europese kasten en kastjes. Echt en oud handwerk van toen. Maar nieuw geloogd voor nieuw gebruik. En indien nodig exakt in stijl gerestaureerd. Ladenkastjes, keukenkastjes, brood- en linnenkasten, buf fetten... Geen twee zijn er aan elkaar gelijk en nabe stellen is niet mogelijk. Toch zijn de prijzen laag. Lager dan die van fabneksnamaak. Al vanaf f 450,-. Afgebeeld model v.a. f 1200,- Wie een bepaald meubeltype zoekt, mag best even bellen. Dan is de trip naar Leeuwarden zeker niet vergeefs. En we bezorgen door geheel Nederland. Gratis.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4