FRIEZEN DIE OUD WERDEN Gosse Halder deed alles anders hij werd honderdnegentien jaar! en 7 STADSNIEUWS VAN VROEGER EENE HEVIGE ONTPLOFFING Romantisch tafelen aan de Terpenroute Henk en Tity Hasz Toeval, dacht u, dat de gefortuneerde Dokkumer koopman Gosse Halder met z'n honderd en negentien jaar ouder werd dan - mogen we wel aannemen - alle Nederlanders, die voor hem hadden geleefd? Geen sprake van! Want toen deze hoogstbejaarde heer in zeventien twee en twintig voorgoed de ogen sloot, had hij een leven achter zich, waarin hij eigenlijk alles anders had gedaan, dan wat we mogen beschouwen als normaal" - het veel langer in leven blijven dan ieder ander paste helemaal in zijn lijn. Alzo: een tegendraadse figuur, deze Fries, een echte dwarsdrijver, een exentriekeling, van wie zijn omgeving de vreemdste grillen kon verwachten. Als baby liet Gosse zijn ouders al versteld staan door zich in z'n wieg voortdurend om te draaien - niet zodra hadden ze zijn kleine koppetje op het kussen gelegd, of het wurm begon zo te woelen, dat het hoofd op het voeteneind kwam. Nog geen jaar oud kende hij het verschil tussen de lepels, waarmee hij werd opgevoerd. Hanteerde z'n moeder een zilveren lepel, dan be geerde hij een houten, pakte ze de volgende keer een houten, dan prefereerde het dwarskopje een zil veren en zo ging het dag indag uit Op school verpofte Gosse het om het abc te leren, voor hij het schrij ven had geleerd - overigens ver scheen hij meestal pas in het schoolgebouw tegen het eind van de les. VERLIEFD Nauwelijks achttien jaar oud deelde Gosse zijn ouders mee, dat hij van plan was een vrouw te zoeken - toen hij uit de instemmende reactie be greep, dat dit de ouwelui niet on welkom zou zijn, besloot hij er nog maar even mee te wachten. Pas tegen z'n dertigste werd hij ver liefd op de dochter van een wedu we. Gestreeld door de attenties van de reeds al rijk bekend staande koopman, gaf het meisje te kennen zo snel mogelijk te willen trouwen. Prompt verbrak de man de verhou ding om direct daarna .haar moe der het hof te maken. Maar die ont stak in woede en wees Gosse de deur met het strikte verbod ooit nog een vinger naar haar kind uit te ste Gosse Halder, de merkwaardigste Fries, die ooit heeft geleefd, deed alles anders, dan een ander ken. Het gevolg: binnen de kortste keren trouwde Gosse de dochter en het werd nog een goed huwelijk ook. Met stijgende verbazing zagen de Dokkumers daarna hun stadgenoot ook in gehuwde staat de gekste stre ken uithalen. Pas tegen het opkomen van de zon placht hij naar bed te gaan om tegen zonsondergang op te staan - 's avonds nam hij zijn ontbijt, om twaalf uur 's nachts gebruikte hij het middagetenen 's morgens vroeg z'n avondmaal. In de zomer liet hij in alle kamers de kachel branden, 's winters mocht er alleen in de keuken, maar niet in de kamers worden gestookt. 's Zomers ook at hij bij voorkeur ingelegde en gezouten winterkost; in de wintermaanden deed hij z'n uiterste best verse groenten aan te schaffen. Liet hij een rijtuig komen, dan at hij er zelden in, maar liep hij er meestal naast of er achteraan. Als spreker had hij de naam ver standig en betooverend" te kunnen redeneren, maar vaak hield hij mid den in een gloedvolle speech z'n mond en ging hij er vandoor, z'n toehoorders verbaasd achterlatend. Productief als schrijver was ,,zijn stijl" schoon, z'n smaak onver- valscht en verheven en zijn vernuft onuitputtelijk in de keurigste vin dingen" Maar werden zijn opstellen of gedichten geprezen, dan wierp Gosse zijn werk in het vuur of ver scheurde het tot snippers. Een van zijn eerste gedichten daar entegen, ,,door alle kenners afge keurd" liet hij in druk verschijnen. GEBROKEN Bijna veertig jaar was Gosse Halder getrouwd, toen zijn vrouw over leed, Gebroken zat de koopman, drie dagen en nachten, zonder te eten of te drinken, bij het lijk. Tot hij na het lezen van een ontvangen troostbrief opvloog en besloot een plezierreis te gaan maken, de begra fenis van zijn vrouw overlatend aan de meid en een oude knecht. Na z'n terugkomst kreeg Gosse Halder bezoek van een hervormde dominee, die hem vermanend toe sprak en hem zei, neet zo door te kunnen gaan met z'n gekke grillen. ..Gij hebt mij overtuigd en zie nu, wat het gevolg uwer raadgeving zij", antwoordde onze koopman, die nog dezelfde dag naar Brussel vertrok - daar werd hij Rooms Ka tholiek en trok hj zich in een kloos ter terug. Toen de kapper kwam liet hij zich zijn kruin slechts voor de helft kaalscheren, waarna hij de grootste pruik kocht, die er in heel Brussel te vinden was. Bij het begin van de vastentijd liet Gosse in het klooster een tafel met een overvloed van vlees en wild aanrichten - tegen het eind van de vasten zond hij alle eetwaar naar een armhuis, zonder er zelf iets van te hebben gehad. Mocht er geen vlees, maar wel vis gegeten worden, dan at hij niets, mocht het wel dan bestelde hij voor zich alleen een portie van de lekker ste vis. Hoewel het kloosterleven de Dok kumer goed leek te bevallen, be sloot hij kort voor het einde van het proefjaar naar Friesland terug te ke ren - als afscheidsgroet liet hij hon derd roggebroden van elk tien pond en honderd geselroeden naar het klooster brengen. Twee dagen voor zijn overlijden, al honderd en negentien jaar oud dus, kwam Gosse Halder op het idee zijn testament te maken. Maar welke notaris hij ook liet ko men, niemand bleek bereid zijn laatste wil zwart op wit te zetten - Gosse's wilsbeschikking was ge woon te absurd om over te praten en „liep volstrekt tegen alle regels van regt en billijkheid en gezond ver stand in". Zo stierf de exentrieke Gosse Hal der, Frieslands merkwaardigste Fries, zonder testament en werd zijn lijk - wat hij graag had gewild - niet in stukjes onder de Dokkumer be volking verdeeld; noch ontstond er een fonds, waaruit iedereen met premies zou worden beloond, die zich vrijwillig zou ophangen, of zich een kogel door het hoofd zou schieten ontploffing van buskruid plaats, dat de bediende bezig was fijn te wrij ven en waarin, daar het van militai ren was aangekocht, naar men ver moedt, een percussie-dopje of een gedeelte daarvan was overgeble ven. De glasruiten van het vertrek werden aan stukken en eenige pan nen uit het dak geslagen, terwijl de bediende, benevens de zoon des vuurwerkmakers, die zich met hem in het vertrek bevond, op deerlijke wijze met brandwonden werden overdekt. Ofschoon dadelijk naar het Stadsziekenhuis ter verpleging overgebragt, is de bediende bereids in den volgenden nacht overleden. Hij was 70 jaren oud en laat eene insgelijks bejaarde weduwe achter. De andere gewonde blijft mede in gevaarlijken toestand verkeeren. Ofschoon de brandspuiten spoedig op de plaats des ongevals tegen woordig waren, was hare hulp on- noodig. daar men het begin van brand in het vertrek reeds had ge- bluscht. (1857) Het vijfhonderdjarig bestaan van de stad Leeuwarden in 1935, is met een dusdanig feestvertoon gevierd, dat er door oudere Leeuwarders nu nog vaak over gesproken wordt. Een groot succes werd de allegorische optocht met honder den fraai verklede stadgenoten als deelnemers. Hier zien we. met waardige tred. de bisschoppen naderen. In de voorste figuur zullen velen de heer Boekema herkennende achterste bisschop werd door de heer Vossenberg van de Tuinen vertolkt. Wie de koorknapen waren weten we niet. maar de monnik rechts is wel bekend - dat is de heer Jopie Trimbach, ietsje slanker dan nu. dik veertig jaar nadat deze foto werd gemaakt. - Verleden zaturdag namiddag, om streeks 1 uur, had in het bovenhuis van den vuurwerkmaker Schuur- mans, over de Kelders, eene hevige Een waar genoegen Uw gastheer en gastvrouw Bosweg 25, tel. 05103-2266 Reservering gewenst 's Maandags gesloten. ironwitisch restiuriat t-, M herberge 183 l®-"e,rro0.»" iM

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 7