DANSCLUB VANHUB.ADEMA VOOR DE RECHTER (AA^tw fuut mg ftatp.... VROEGER 4 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN Friesland Bank i en Lena Eman, eenvoudig: man gaat op reis, vrouw ontvangt min naar! man komt onverwachts terug en betrapt het vrijend paartje!!! Uit de zaal worden twee vrijwilligers gevraagd om de rol van de bedrogen echtgenoot te spelen, eerste prijs: een doos sigaren! tweede een doos sigaretten. Nu waren wij met vijf jongens, ik was een schriel ventje, dus werd door mijn makkers 't toneel opge sleept ondanks hevig protest bevend moest ik mijr. rol spelen! Hoe het precies is gegaan weet ik niet meer, maar ik werd tenslotte geknuffeld en door Lena Eman over het toneel gedragen (zij was een reus van een vrouw!) en dank zij het gebrul en gejoel van 't publiek won ik de eer ste prijs!! En zo komt ook de herinnering terug aan het onvergetelijke duo: Snip en Snap, 't was in de oorlogsjaren, daar speelde nog in 't City op het Leidse plein de revue van Hen. Daar klinkt voor 't eerst het liedje: "Als op het Leidse plein de lichten weer eens branden gaan't rolt als een groot verlangen naar vrijheid, door de zaal. Een staande ovatie, minu ten lang gaat naar 't toneel, menig grote kerel en ook anderen rollen tranen langs 't gezicht!! onvergete lijk!! zoals ze onvergetelijk blijven: deze twee grote artisten! Amsterdam Enne Rozema MET DE EQUIPAGE UIT. Halbe G. van Wirdum was „ütfan- hüs". Z'n dagelijke equipage, be staande uit hond en kar, had-ie thuis gelaten. Z'n werkzaamheden-hij is venter - had-ie overgelaten aan 'n jongen, nog „onder de jaren". Die mocht de kar gebruiken, doch den hond moest-ie thuis laten. Het der tienjarige jongmensch was nog te jong, om als bestuurder van 'n hon denkar op te mogen treden. Halbe was 'n kenner van jongens harten. Denkende: mogelijk doet-ie 't toch, borg-ie drinkbak en num- merbewijs op, veronderstellende: nu zal de jongen 't toch tenminste wel uit z'n hart laten, den hond voor te spannen. Want dan krijgt-ie 'n vracht bekeuringen. Het is gebleken, dat Halbe, hoe vooruitziend ook, toch nog te weinig kijk op der jongens arglis tigheid heeft gehad. De knaap begaf zich met hond en kar op 't pad en liep op die wijze gevoelig tegen de lamp". Halbe, die als werkgever zich heeft te verantwoorden, ontkent ten stel ligste, dat een en ander met z'n me deweten is gebeurd. Het tegendeel is waar. Hij heeft den jongen het rijden met den hond ten stelligste verboden De Ambt. van het O. M. hecht niet veel geloof aan bekl.'s beweringen, doch meent toch, wegens gebrek aan bewijs, vrijspraak te moeten ei- schen. Bekl. staat bekend als ie mand, die meer overtredingen met z'n kar pleegt, aldus Z.Ed.Gestr. (1916) Men kent er de friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen Wij willen graag aan uw verzoek voldoen. Om te beginnen en om alvast een beetje in de wintersfeer te komen hierbij een fraaie win terfoto. jaren geleden gemaakt door onze abonnee, de heer D. Beeksnut bij de vroegere Badweg in Huizum Red. 't Kle. Kr. NOG EENS „SNIP EN SNAP". WINTER Is het niet aardig aanstonds in 't Kleine Krantsje wat aandacht te be steden aan de strenge winter van 1928 op 1929, nu die winter precies vijftig jaar achter ons ligt? De winter van 1940 en van 1947 herinner ik mij als erg streng, maar ik geloof, dat de winter van 1929 nog veel strenger was. Die ligt in ieder geval nog meer in mijn herin nering als de latere winters. Ik weet nog, dat je met de auto kon oversteken naar de Waddeneilanden en ook op het bevroren IJsselmeer was in die dagen een druk autover keer. Als ik het wel heb is er in die winter van 1920 een auto door het ijs ge zakt op de Waddenzee, waarbij een onderwijzer uit Leeuwarden (of Huizum?) verdronken is. helaas. In diezelfde winter heeft Karst Leem burg de Elfstedentocht gewonnen. Leeuwarden S. de Jong Jaren geleden ben ik hem nog eens tegen gekomen, die kleine man, waar om ik als jongen zo geweldig heb gelachen, ik dacht: hij leeft nog! en de herinnering aan de kermis in Leeuwarden is blijven leven, deze man. een van de twee gebroeders SCHAKELS die een revue op voerden in Tivoli! Later was hij een gewilde komiek in diverse café's in Amsterdam. In deze revue traden op o.a.: Willy De vorige maand hebben we een foto in t Kleine Krantsje afgedruktdie in 1929 was gemaakt in hotel De Bleek, waar de Dansclub van Hub Adema aan t potverteren sloeg. We kunnen nu laten zien, wie op die avond de gasten waren, want ook deze groep werd door fotograaf van derPeijl op de plaat gezetOp de achterste rij: Agatha Damsma, Wiemers met een vraagteken, een onbekende Klaas Rauwerda, Annie Langendijk, A uk je Tool en VossenbergOp de middelste rij: Tine en Gerke Laagland, een Duitser, Gretha Huisman, Karei Vossenberg, Jordan en een Marie met een vraagtekenVerder vooraan mej. Ferwerda, Nol Homan, mej. Rodenburg en een onbekende1 Ja, ja, lang, lang geleden. zullen de betrokkenen verzuchten, nu ze deze foto weer eens onder ogen krijgen en zo is het ook - waar bleef die tijd? Walden, Gerard Walden, Berry Kievits, Lena Eman enz. Er werd een schetsje gespeeld door Walden was het in Leeuwarden in Sin terklaastijd gewoonte, dat veel fa brieken in de stad bezoek kregen van werkvrouwen, die weleer in die gezinnen hadden gewerkt. Zij had den dan manden en trommels bij zich, vol met Sinterklaassurprises als taai taai en suikergoed. De gewezen dienstmeisjes trachtten deze spullen aan hun vroegere werkgeefsters te verkopen, het spreekt voor zichzelf, meestal lukte dat heel goed. Later op de weg wer den de geschenken dan aan de kin deren uitgedeeld. Op het Waagplein stonden tentjes, die bemand waren met verklede en potsierlijk uitgedoste jongens, die met tromgeroffel de aandacht van het publiek trachtten te trekken om deel te nemen aan hun loterij. Een lekkere taart was een gewilde prijs in zo'n Sinterklaasloterij.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4