YPE SCHAAF WAS EEN YAN LAATSTE BRENGERS VAN HET WINTERJOUNENOCHT POPULAIRE LEEUWARDER KASTELEIN 5 DOOR CHARLES YPE SCHAAF koophuizen j Wijbr. de Geeststr. 33* iMmwhn MI05T00 33331 bgg 51859, G Laanctr», Mak.-tuxxg bakker te Spannum, boekhandelaar te Holwerd en natuurlijk één der be langrijkste Friese volksschrijvers ut de tweede helft van de 19e eeuw en hoofdfiguur van het winterjoune- nocht. Hij ging op avonden uit zijn eigen werk voordragen en werd zo één van de eerste voordragers uit het winterjounenocht. Hij stierf op 15-1-1914 te Holwerd. Tjibbe Gearts van der Meulen. Geboren: 6-5-1824. Gestorven: 16-3-1906. Hij was o.a. schrijver, dokkenmaker, boekhandelaar, Dostbeambte, drukker, redacteuren -btgever van de Bergumer Courant. Als schrijver bekend als Tjibbe Geerts, Romanticus, speelse, kin derlijke geest met neiging tot het groteske en adelsverering. Hij maakte o.a. ook een reis naar Ame rika en bevorderde de emigratie. Van 1860 tot 1862 gaf hij met zijn vriend Waling Dijkstra Winterjou nenocht. De volgende figuren zijn voorbeel den van winterjounenocht waarbij meer nadruk viel op het amusement. Meindert Rozenga. Geboren te Hallum op 7-12-1854. Hij verzorgde met S. Molenaar vele winteijounenochtprogramma's, deed veel voor de Friese voor drachtkunst en schreef zelf ook stukken. Gestorven te Comjum op 9-11-1901. Smid, waren afkomstig uit Wirdum en spraken Fries. Zij had als bijver dienste het wassen en stijven van de witte mutsen die door vrouwen over het gouden oorijzer werden gedra gen. In het begin van deze eeuw kreeg Ype Schaaf een beetje succes als ceremoniemeester bij familiefeest jes en buurtverenigingen. Dat bracht hem op het idee om voordra ger te worden Zijn eerste optreden was in de Wa- terherberg, waarvan de bovenzaal nu nog intact is, aan de Dokkumer Ee aan het begin van Snakkerburen. Ype was toen werkzaam als pak huisknecht in een wijn- en boter- handel aan de Willemskade in Leeuwarden. Hij kreeg succes met zijn voordra- gerij en in 1908 stelde z'n baas hem voor de keus: of pakhuisknecht, óf voordrager. Mede op aandringen van zijn vrouw werd hij beroeps voordrager en er ontstond een trio, bestaande uit Ype Schaaf als confe rencier en voordrager. Joop Syts- ma, eerst caféhouder te Leeuwar den, later vertegenwoordiger te Het is alweer bijna vijftig jaar geleden - augustus 1930- dat in Leeuwarden op de leeftijd van zes en vijftig jaar overleed de bekende komiek en zanger Ype Schaaf. Ype Schaaf, o.a. kastelein in het hotel De Oldehoye en in het Oranje Bierhuis, was een van de laatste brengers van het zogenaamde Winterjoune nocht, het "winteravondgenoegen"dat rond de laatste eeuwwisseling gedurende ruim vijftig jaar populair is geweest. De herinnering aan Ype Schaaf en diens collega's van het Winterjounenocht is onlangs opgehaald door een achterkleinzoon van deze voordrager, Charles Ype Schaaf, zoon van de hoofdredacteur van het Friesch Dagblad, Ype Schaaf, in een scriptie voor zijn school. Het deed ons genoegen, dat we in de gelegenheid werden gesteld deze herinneringen door te geven aan de lezers van onze krant. Van omstreeks 1860 tot 1914 zijn op veel plaatsen in Friesland 's win ters samenkomsten gehouden met voordrachten "tot nut en genoe gen Meestal waren het kasteleins, soms ook een groep dorpsnotabe len, die de sprekers uitnodigden. Het winterjounenocht begon in 1860 toen W. Dijkstra en T. G. van der Meulen de boer op gingen. Zij deden dit uit materiële en ideële overwegingen, 's Zomers schreven zij hun voordrachten om de Friese taal te dienen en de Friezen op te voeden. MISSTANDEN De sprekers waren "vrijzinnige oe fenaars" vol verlichtingsidealen, die zich keerden tegen kerkelijke en sociale misstanden. Het rechtszinnige volksdeel ver zette zich tegen het Winterjoune nocht, dat vrijwel hetzelfde publiek trok ais Nuts- en protestantse bonds- samenkomsten. In de eerste periode van het winter jounenocht 1860-1890) stonden de sprekers in een katheder; er was weinig concurrentie van toneel, muziek of zang. In die tijd traden o.a. op: W. Dijk stra, T. G. v. d. Meulen, G. Colm- jon, A. Boonemmer en J. Sytema. W. Dijkstra heeft het langer dan 25 jaar volgehouden. Door het werk van deze sprekers zijn de liefde voor het amateurtoneel en de leerlust toegenomen. Er verschenen bun dels met voordrachten. Lambertus F. Krips. Geboren te Wommels op. 2-9-1875. Verzorgde met S. Mole naar vele winterjounenochtpro- gramma's en schreef zelf o.a. "Fen Ljouwert nei Jellum-Boksum". Gestorven te Leeuwarden 27-11-1951. Van het winterjounenocht, dat op voedend en amuserend was, is Ype Schaaf ook een duidelijk voorbeeld. Ype Schaaf. Geboren te Vrouwen Parochie op 4-6-1874. Als kind ging hij met zijn ouders naar Leeuwarden waar zijn vader schoenmaker en brugwachter werd op de Witte brug op het Vliet halver wege de Oostergrachtswal en de Bleeklaan. Ype's moeder was van Franse af komst - zij heette Alida Johanna Charlotte Lochenaer du Houx de Grand Cour. Het gezin bestond uit tien kinderen en thuis werd Bildts gesproken, een Nederlands dialect dat door de Hol landse polderjongens die de Bildt- hoek ingepolderd hadden naar Friesland werd gebracht. Het wordt in de Bildthoek nu nog gesproken. Hij trouwde met Japke v. d. Meer. Zij woonde in Huizum dat nu opge slokt is door Leeuwarden-zuid, maar toen een apart dorp was. Haar ouders, de wegwerker Pieter van i der Meer en zijn vrouw Dieuwke vervolg op pag. 20 Na omstreeks 1890 kwam er veran dering. M. Rozemaen S. Molenaar gaven toneelspel met muziek en zang. De combinatie LKrips en SMole naar heeft dit gedaan van 1904 tot 1926. Na 1914 werd er meer gevraagd. Men verweet de mensen van het Winterjounenocht dat zij zich teveel bij het publiek aanpasten. Jongfries en Nijfries toaniel wilden meer kunst brengen. Opnieuw ontdekt werden toen de gesprekken van Gysbert Japicx, de petearen. De tijd van samenspraken scheen, behalve in orthodoxe kring, waar het verzet tegen het toneel lang bleef bestaan, voorbij. Waling Dijkstra. Geboren 18-8-1821 te Lieve Vrouwen Parochie. Hij was o.a.: G RAMMOFOONPL ATEN In de periode dat hij beroepsvoor drager was werden in 1908 7 gram mofoonplaten gemaakt, grotendeels in het Fries met de bekendste num mers van het trio. De opnamen von den plaats in Den Haag en het was technisch niet mogelijk om muziek en zang in dezelfde ruimte op te nemen, zodat op de platen muziek en zang hier en daar niet synchroon lopen. Op twee platen praat Ype aan het einde veel sneller omdat de plaat vol dreigde te raken. zoekt voor diverse relaties 1 Grouw als voordrager en violist en Scheepstra, een muziekhandelaar uit Leeuwarden als muzikant (piano en accordeon). Het drietal trad op voor vergaderin gen van het Nut, feesten en op uit nodiging van kasteleins van herber gen. Meestal in Friesland maar ook regelmatig daarbuiten. Tijdens de Ie Nederlandse volks spelen in Arnhem werd een week opgetreden en de verkregen baten 'gingen naar het volkssanatorium te Joure. Hun laatste optreden was in Zwolle. Tijdens de kermis in Leeuwarden huurde Ype Schaaf elk jaar de spie gelzaal in de oude Lombardsteeg waar nu de Koffiebar "de Tappe rij" gevestigd is. Gedurende deze kermisweek organiseerde hij daar een café-chantant waarbij hijzelf met andere artiesten optrad.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 5