GESCHIEDKUNDIGE BESCHRIJVING VAN LEEUWARDEN DOOR WOPKE EEKHOFF 9^M t?ÏÏDOLF& IN MEMORIAM JOHANNES FENSTRA ABONNEMENTSBETALINGEN 11 HERENKLEDING HERENMODES DAMES MANTELS GELEGENHEIDS KLEDING Nu kwamen de Kruistogten op, die eene groote verandering in den toe stand der ingezetenen te weeg brag- ten. Vele Friesche edelen trokken met hunne strijdbare mannen naar het oosten. Sommigen moesten, om de kosten van dien togt goed te ma ken, van hunne eigendommen ver- koopen aan vrije lieden, die nu zelf in het bezit kwamen van huizen, landen en akkers. Evenzoo werden er ook goederen van edelen, die op de kruisvaarten omgekomen waren, voor zeer geringe prijzen verkocht aan vrijèn en handwerkslieden, wier stand daardoor veel werd verbeterd. Ook de stand der lijfeigenen verbe terde of verdween zelfs geheel, vermits ieder hunner door het deel nemen aan een kruistogt tot de vrijen overging, gelijk Keizer Hendrik V ook alle kunstenaars en ambachtslieden vrij verklaarde. Gedurende de afwezigheid der krijgszuchtige edelen was hier rust en vrede in den lande. Menigvul dige kloosters werden er alomme opgerigt. ,,De kring der mensche- lijke denkbeelden breidde zich uit. Landbouw, fabrijken en koophan del namen van dag tot dag toe; de havens werden bevolkt om schepen te bouwen, ten einde"de kruisvaar ders over te voeren, of aanhoudend van het noodige te voorzien. Dit gaf verder aanleiding, dat men ook naar elders den koers rigtte; Enge land en de Oostzee werden menig vuldig bezocht; en sedert het deel genootschap van het Hanzever bond, verkregen sommige perso nen, oorspronkelijk uit den lageren stand, een rijkdom en vermogen, waarvan voorheen geene voorbeel den bestonden. De weinige ridders, die uit het Oosten wederkeerden, bragten van daar nieuwe kundighe den, en openden meer verwijderde uitzigten: en de gemeenen, die als onderworpen waren uitgetrokken, kwamen als vrije lieden terug, en vermeerderden allerwege het jeug dige leven en de ontvonkte drift tot algemeen nuttige werkzaamheid." Al deze gebeurtenissen en omstan digheden te zamen genomen hadden in ons vaderland, in de 12e eeuw, een hoogst gewigtig gevolg, name lijk: het ontstaan, de uitbreiding en het toenemend aanzien van een vierden stand der maatschappij - dien der Burgeren, en het verheffen van dorpen tot den rang van Steden Behalve deze algemeene waren er ook nog verschillende bijzondere oorzaken, naar gelang van plaatse lijke omstandigheden. De wijze, waarop die verheffing plaats had, was echter in Friesland van een an deren aard dan in Holland en elders. Daar toch waren het meestal de Vorsten, Graven of Leenheeren, die de dienst- of leenpligtige lieden vrij verklaarden, van alle bijzondere dienstbaarheid onthieven, en hunne woonplaats als een afzonderlijk staatkundig ligchaam erkenden. WOPKE EEKHOFF terwijl zij hun bovendien met privi legiën en handvesten beschonken. In Friesland in tegendeel, waar de vrije geest der landzaten nooit de invoering van het leenstelsel duld de; waar bovendien toenmaals geen landsheer aan het hoofd der regering stond, was die verheffing geene daad. en is er, behalve van Stavo ren, van geen der overige tien ste den een in schrift gebragt privilegie of handvest bekend, waarbij zij de regten van Steden verkregen. Al de bovengenoemde oorzaken schijnen hier zamengewerkt te hebben ter verkrijging van het regt om zich zelve te regeren, en het genot van zekere plaatselijke voorregten te hebben. Later zal dit in het tweede Hoofdstuk duidelijker blijken. 4. Overzigt van den toestand des Frieschen bodems, vóór en in de twaalfde eeuw. met toepassing op de omstreken van Leeuwarden. Terwijl al deze belangrijke gebeur tenissen in Friesland voorvielen, onderging de grond van dit gewest gelijktijdig groote veranderingen. Hoe en wanneer deze landstreek ontstaan is. ligt evenzeer in het duis ter als de tijd en de wijze, waarop in den loop der eeuwen dit kustland der Noordzee hier verloren heeft en ginds aangewonnen - daar afge scheurd en elders opgehoogd is; - totdat eindelijk de kracht en het be leid der Friezen in den langdurigen strijd met den woedenden oceaan de overwinning mogten behalen. Eerst later werd dit aan de zee ontwoe kerde erf dat veilige en vruchtbare land, waarop onze vaderen hunne dorpen en steden konden bouwen, en welks voorbrengselen de vol gende geslachten met gerustheid konden genieten. OORSPRONKELIJKE TOE STAND Op grond van de meest geloofwaar dige berigten uit de oudheiden naar aanleiding van onderzoekingen en nasporingen omtrent den inwendi- gen toestand van den bodem en om trent hetgeen daaruit is opgedolven, hebben de geachtste schrijvers het besluit opgemaakt, dat de grond de zer noordelijke, aan zee gelegene, gewesten bestaat: uit oorspronkelij- ken of vloedgrond(r//'/nv7«/«L en uit over- of aangeslijkten grond (allu vium). Die eerste bodem bestond uit vasten zandgrond, waarop veelvul dig geboomte, ja zelfs uitgestrekte wouden groeiden. Eenige eeuwen vóór het begin onzer jaartelling had er echter eene groote omwenteling in de natuurlijke gesteldheid dezer landen plaats, welke verbazende gevolgen had. Men wil, dat bij die gelegenheid Frankrijk en Engeland van elkaar werden gescheurd; - daardoor werd de Noordzee met den Atlantischen Oceaan vereenigd, en verkreeg zij, in verbinding met an dere zamen werkende oorzaken, hierdoor een verhoogden water stand; - de eilanden werden van het vaste land afgerukt, de lage landen der Wadden werden verzwolgen, de zeegaten ontstonden, en onbet dwongen rolden de baren nu over deze landstreken, welke bijna ge heel onder den vloed werden bedol ven. Bij den ruimen toegang, wel ken de Noordzee daardoor tot dit oord had verkregen, werden ge- heele strooken lands hier afge scheurd en elders weder opgewor pen. Er had eene geheele vervor ming van de oppervlakte des bo dems plaats. Zelfs het zware ge boomte der bosschen werd daarbij omvergerukt, en de stammen, in de rigting naar het zuidoosten, ter aarde geworpen. Een nieuwe zond vloed scheen al het geschapene te verdelgen (Wordt vervolgd) Ni«uw«ct*d 126 LEEUWARDEN M 05100 - 264*4 &F Even een tip voor de abonnees, die het abonnementsgeld voor het vol gende jaar nog moeten overmaken: willen zijdie gebruik gaan maken van de door ons ingestoken giro kaart niet vergeten hun naam en ad res op die kaart in te vullen? Wij hebben de eerste blanco kaarten al weer ontvangen - het is duidelijk, dat wij deze betalingen niet kunnen afboeken. Wie zelf over een giro- of bankre kening beschikt moet natuurlijk geen gebruik maken van onze kaart, maar van de eigen bank- of giro kaartjes. In die gevallen kan onze kaart in de prullemand. Dan nog maar weer eens een ver zoek aan abonnees, die zijn ver huisd en die nog altijd hun oude adres op hun girokaarten hebben staan. Willen zij dat oude adres doorstrepen en het nieuwe adres vermelden? Adm. 't Kleine Krantsje Verhuur en verkoop Stem uit het publiek: "Trek die d'r mar niet te veul van an. Jan - hij meent het so kwaad niet' Twee weken geleden is een bekende figuur van de Leeuwarder vrijdagmarkt overleden, de heer Johannes Fenstra, die we rechts op deze foto zien. De heer Fenstra - hij werd bijna zes en vijftig jaar oud - heef tientallen jaren op de markt gestaan, voornamelijk met oude klokken, waar hij heel veel van wist. Ook heeft hij. op verschillende punten in de stad, winkels gehad, het laatst op de hoek van de Nieuwe Oosterstraat en de Gedempte Keizersgracht, waar hij o.a. klokken en lectuur verkocht. Links op de foto de heer Tiemen de Ruiter, de boekenman van de markt en een grote vriend van de heer Fen stra - beide heren waren verwoede sportvissers, die ettelijke jaren met elkaar zijn opgetrokken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 11