Grenen plattelandsmeubelen van omstreeks 1900en ouder déjoufat mg fteup. 4 Friesland Bank Jelle Wassenaar, vroeger Leeu warden, nu te Harlingen, leerde het voetballen op het schoolplein van School 13, speelde later voorFrisia en maakte zich daarna nog als trai ner verdienstelijk. kwam, doch het televisietoestel heeft in menige vaderlandse huis kamer de echte huiselijke gezellig heid verloren doen gaan. Hiermee wil ik niet zeggen, dat het samen kijken naar een goed televi sieprogramma ongezellig zou zijn, integendeel, ook dat kan gezellig heid geven. Maar het is en blijft een feit dat met het verschijnen van, vooral de TV, en in mindere mate destijds de ra dio, de, laat ik het noemen romanti sche sfeer in de huiskamers ver dween. Terugdenkend aan mijn kinderjaren zie ik ons gezellig ron dom de tafel zitten, onder het gas licht, een lampekap van kralen ron dom de gaslamp. We deden leuke gezelschapsspelen zoals het ganze- bordspel, domino of andere in die tijd gebruikelijke spellen. Of ook werd er voorgelezen, of lazen we allen een boek, en een feest voor ons kinderen was het als grootvader of grootmoeder een verhaal vertelde. Dan waren we één en al oor! Er werd in die tijd ook veel meer ge daan aan het samen zingen in de huiselijke kring. Al of niet met orgel en/of piano, was het met elkaar zin gen bijvoorbeeld uit de bekende bundel. Kun je zingen, zing dan mee, een geliefkoosde bezigheid in vele gezinnen. En al worden feesten als Sint Nikolaas en Kerstmis ook nu nog altijd met veel fleuren gezel ligheid in de huiskamers gevierd, het is toch niet meer die echte gezel ligheid, zoals wij ouderen die vroe ger kenden, omdat, zoals ik al zei, de televisie eigenlijk min of meer de toon aangeeft. Bovendien is er thans het verschijn sel, dat vele jongeren het ouderlijk huis verlaten op een leeftijd dat wij nog liever gezellig en verzorgd in de huiselijke kring thuis verkeerden. Kortom, het is ook wat dat betreft een gans andere tijd, waarin gezel ligheid, sfeer en romantiek steeds meer ouderwetse begrippen worden of al zijn. Al doet tegenwoordig de behoefte aan nostalgie de ontstane leegte weer wat opvullen, het kan toch niet meer die sfeer en die huiselijke ge zelligheid worden zoals dat vroeger bestond. En dan te bedenken, dat Men kent er de Friese 'verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen RONDOM SCHOOL 13 School 13 beschikte over een schit terend schoolplein, waar enorm veel werd gevoetbald. Meestal tot dat we geen bal meer zagen. Oh, die arme moeke's. Kousen stuk en vooral een rib uit het lijf was de klompen. Maar er werd gevoetbald. Het was een kweekplaats voor latere, plaat selijke voetballers. De gebroeders Tuinhof, Henkie Bakker, ikzelf, Lutzen Scheepstra, Julius Kerhof etc. We kwamen ze later tegen in elftallen van Frisia, Friesland, Rood Geel. Wat een genot, wat een uitle- ving. En paedagogisch nog niet zo slecht. Behalve met voetballen werd de tijd gevuld met kattekwaad. Natuurlijk "hofkesingen" aan het Zwarte dijk je. En niet te vergeten kolkjeplof- fen, hetgeen overigens niet zo'n on schuldige bezigheid was. We deden dat trouwens erg weten schappelijk. Een prop watten dopen in spiritus, aansteken en dan in het gat steken van een grote rioolput. Gevolg, veel gerommel en tot slot een explosie. Hierbij sloeg het dek sel in de lucht. 's Winters was het skotskelopen, een plezierige zij het gevaarlijke be zigheid. Meestal in het water langs de Spoorstraat. Ja, daar kwamen we nooit droog af natuurlijk. Geen nood, want verder op stond de Condens. Daar werden kousen, sokken en andere kleding stukken gedroogd aan een warme of hete buis. Eerst werden echter de kledingstukken "droog" geslagen tegen de stenen muur. Het is duide lijk dat de levensduur van deze kle dingstukken niet lang kon zijn Menigmaal belandden we dan ook op de toenmalige politiepost in de Kanaalstraat. Éénmaal herinner ik mij nog het afscheid van die politie post. Na vele en uitdrukkelijke ver maningen konden we vertrekken. Onze "voorman" Swatte Harm (Edenga) zwaaide spontaan ten af scheid zijn arm omhoog en keilde daarmee (opzettelijk) de pruttelende koffiekan van de potkachel. Het werd een overhaaste aftocht met een foeterende Heilige Hermandad. Harlingen J. Wassenaar. GEDACHTEN AAN TOEN! Nu de iange winteravonden er weer zijn en we de gezelligheid weer bin nenshuis zoeken, moet ik dikwijls terugdenken aan de jaren van mijn jeugd, toen de winteravonden thuis nog écht gezellig waren. Immers, thans is er veel van die echte gezel ligheid, die die echt romantisch huiselijke sfeer verdwenen, nu de televisie veelal de sfeer in huis be paalt. Min of meer was dat al het geval toen de radio in de huiskamers we het toen vaak moesten doen met bij nu vergeleken eenvoudige en so bere dingen en er desondanks toch zulk een blijheid en tevredenheid was, welke men thans in deze tijd van overvloed haast niet meer voor mogelijk houdt! Haarlem P. H. Zwerver STOOMTREIN Tal van herinneringen kwamen bij me boven, toen ik de foto, afgedrukt op de frontpagina van 't Kleine Krantsje van 24 november onder ogen kreeg en wel de stoomtrein Leeuwarden - Harlingen, een baan vak dat ik als machinist vele jaren heb bereden. Terecht merkt u daarbij op, dat dat fabrieksgebouwen zijn op de linker achtergrond, o.a. de "Frico" en meelfabriek "Fortuna". Ondanks de onregelmatige dien sten, nacht en zondagarbeid, heb ik me toch steeds prettig gevoeld op de "kar". Spoorjongenstaal. Eén ding heb ik steeds moeilijk kunnen verwerken, n.l. de over plaatsingen, waarvan ik ruim schoots mijn deel heb gehad. Mijn loopbaan bij de N.S. begon in 1914, toen ik als jongmens van 17 jaar, Leeuwarden moest verlaten en Schagen als eerste standplaats kreeg toegewezen. De laatste standplaats werd Hengelo in 1936. Het zou te ver voeren alle stations te noemen waar ik in die tussenlig gende jaren gestationeerd ben ge weest, laat ik volstaan het aantal te noemen. Het waren er - schrik niet - achttien totaal, waar drie op eigen verzoek naar Leeuwarden bij wa ren. Vermoedelijk heb ik daarmee een. allesbehalve prettig, record ge slagen. Nu was een verplaatsing als vrijge zel van weinig betekenis. Anders werd het toen ik gehuwd was. Ver geet niet, dat met een verhuizing toendertijd, het huisraad vier keer door je vingers ging. Eerst in ver huiswagen, dan spoorwagon en op nieuwe standplaats nog eens twee keer in omgekeerde volgorde. vervolg op pag. 9 Voor de liefhebbers hebben we 'n kollektie om van te watertanden: Oost-Europese kasten en kastjes. Echt en oud handwerk van toen. Maar nieuw geloogd voor nieuw gebruik. En indien nodig exakt in stijl gerestaureerd. MEUBEUS VAN TOEN Ladenkastjes, keukenkastjes, brood- en linnenkasten, buf fetten... Geen twee zijn er aan elkaar gelijk en nabe stellen is met mogelijk. Toch zijn de pnjzen laag. Lager dan die van fabneksnamaak. Al vanaf f 450,-. Afgebeeld model v.a. f 1200,- Wie een bepaald meubeltype zoekt, mag best even bellen. Dan is de tnp naar Leeuwarden zeker met vergeefs. En we bezorgen door geheel Nederland. Gratis. Leeuwarden, Kleme Hoogstraat 14 Telefoon 05100-34250

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4