m SCHEIDSRECHTERS ALS VOETBALLERS DE GRUWELIJKE MOORDAANSLAG SENSATIONELE NIEUWS VAN MOND TOT MOND LEZERS IN DE PEN 9 Romantisch tafelen aan de Terpenroute Henk en Tity Hasz ■"W iM In 1948 stonden de Leeuwarder voetbalscheidsrechters eens niet als fluitist, maar als voetballers op het veld en wel in Amsterdam, waar toen seriewedstrijden werden verspeeld. Op deze fraaie foto, die daarbij werd gemaakt, zien we staand, de heren L. Smid, Mintje Slof, Frans Bargens, Henk Steneker, Gerrit Eden, Adrie de Jonge, Ritske Lamberts en Charles Franconi en geknield de heren Wiepie ter Horst, Henk Zondervan, Henk van der Meulen, Dirk Arends en Geert Bontekoe. Hoe het de voetbalscheids rechters toen voetballend verging? We weten het niet en hoeven het ook niet te weten - belangrijker is het, dat het sportieve gezelschap voor 't hele nageslacht vereeuwigd werd. Een waar genoegen Uw gastheer en gastvrouw Bosweg 25, tel. 05103-2266 Reservering gewenst 's Maandags gesloten, romtntiscli reitiunirt gg herbtrge i ryi vervolg van pag. 7 De volgende dag ging het sensatio nele nieuws van de moordaanslag bij het Nieuwe Kanaal van mond tot mond. Het meisje, zei men, moest al over leden zijn. De dader, wist men, had zich door verdrinking van kant gemaakt. De man, die naar men zei, ook z'n vader al had vermoord, zou al ver scheidene dagen op de onheilsplek hebben rondgelopen, kennelijk wachtend op z'n slachtoffer. Ook het motief voor de aanslag was bij 't volk precies bekend: Akke Kobus had veel meer van Jans duis tere verleden geweten, dan Marie - zij had het haar vriendin verteld en daarvoor had Jan van Arnhem nu wraak genomen. Nog een foto van Akke Kobus, het slachtoffer van de steekpartij. Toen duidelijk werd, dat de dader zich niet op zijn kosthuis zou laten vangen, werd zijn signalement door het land geseind: bovendien werd er een politiemandie hem kendenaar Groningen gestuurd - wie weet was hij daarheen om verder naar Duits land te vluchten. De gemoederen in het anders zo stil len Leeuwarden waren nog steeds verhit, toen zaterdagmorgen vanuit Zwolle het bericht kwam, dat de dader daar was gearresteerd. Twee agenten herkenden hem op slag door het verspreide signalement: kort en gezet, op donkerbruine trij pen pantoffeltjes - het kon niet mis sen, dit moest hem zijn. Nog trachtte Jan door het opgeven van een valse naam aan arrestatie te ontkomen, maar de Zwollenaren lieten zich niet beetnemen; ze zetten hem op de eerstvolgende trein en toen hij met zijn bewakers in Leeu warden arriveerde, stond het al zwart van de mensen voor het sta tion. „Echt het type vaneen misdadiger" zeiden de mensen en het regende verwensingen naar zijn - aan voor hoofd en neus bebloede - hoofd. „Zwaar geboeid kwam hij hier aan" schreef de krant". En zeer vermoeid zag hij er uit, kreupelend van gang, vermoedelijk vanwege de blaren aan zijn voeten, want heel den langen weg van Leeuwarden naar Zwolle heeft hij voeteerend af gelegd en stellig heeft hij zich weinig of geen rust gegund. In de maatschappij is geen plaats voor zulke individuen, wier daden aan krankzinnigheid grenzen". Dagenlang bleef Akke Kobus nog zweven tussen leven en dood; toen knapte ze langzaam, heel langzaam op, maar door een vergroeiing van het strottenhoofd verloor ze haar vervolg van pag. 4 En wat een aanpassingsvermogen werd er niet van mijn vrouw en kin deren, alsmede van me zelf ver eist Mijn gezin bestond toen uit zeven personen, dat eens in één jaar tijd drie maal werd verplaatst. Onze oudste jongens, (een tweeling) heb ben drie scholen moeten bezoeken om de eerste klas U.L.O. te kunnen volgen en wel Almelo, Groningen en Hengelo. De gedachte is dikwijls bij me op gekomen, dat je ongeveer als stuk goed werd beschouwd. Het zullen de tijdsomstandigheden zijn ge weest dat je in al die ellende kon berusten. Immers in de dertiger ja ren waren door de crises zovelen tot werkloosheid gedoemd, en wat dat betrof, bleef je buiten schot. Dit wa ren enkele ervaringen uit het verle den van eén oud Leeuwarder spoorman. Haaksbergen J. P. Krijnsen Dokter P. H. van Eden, die het slachtoffer direct liet overbrengen naar het Stadsziekenhuis. spraak. Ook kon ze niet meer ge woon ademhalen - er moest een buisje in haar keel worden aange bracht. wordt vervolgd

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 9