Grenen plattelandsmeubelen van omstreeks 1900en ouder 4 Friesland Bank Uw eigen bank ARMENZORG In aansluiting op het verhaaltje van Bart van der Weerdt over de hoorn blazer Bouke met het hondje Pe tertje, wil ik even zeggen dat de eigenaressen van dat hondje de da- Cfajoufht mtji frtagt... mes Beucker Andreae zijn geweest. Die deden aan armenzorg, zo was dat vroeger. Zij zonden dan de kin deren uit, die er erg zwak en bleek uitzagen. Dan gingen die kosteloos naar Vlieland met een vereniging, drie of vier weken, soms zelfs wel zes. Als de kinderen terugkwamen kon den ze nog drie weken 's avonds bij de dames aan de Nieuweburen ko men melk drinken. Dat ging dan allemaal kosteloos. Gingen de kinderen naar Vlieland, dan moest er door de ouders voor worden gezorgd, dat ze voor elke week schoon goed meekregen. Ja, zelfs ook nog een stel extra goed. Dat was voor sommige ouders een hele toer, maar het moest toch, an ders konden de kinderen niet mee. De dames woonden waar nu de ijs fabriek is. Mijn broer is ook eens mee geweest. Die leeft nu niet meer want het is ook al ruim vijf en zestig jaar geleden. Ik moest mijn moeder dan helpen voor naaien en breien. Drie dagen voor het vertrek kwam er iemand om alles na te zien en dan kregen de kinderen het bewijs, waar alles op stond. Ze werden eerst ge wogen en als ze thuis kwamen ge beurde dat weer. Je kon dan wel zien dat er kilo's aangekomen waren en, het spreekt vanzelf, de kinderen hadden het ook erg naar hun zin. Leeuwarden, J. Mollema-Schreuder IK WU SO GRAAG! Ik wu so graag nog us een keer Een heel klein meiske weze; En met de anderen in de klas Van Ot en Sien weer leze. Ik wu so graag nog een keer Met elkander lekker tsiere. Of op een andere dag Een meiskes jaardag viere. Ik wu so graag nog us met mekaar Bij de skoal wat speule. Zakdoekje legge; in de kring Tussen Parijs en Keulen. Ik wu so graag met de klas Speule in 't vrij ketierke. Wat hadden wij een wille dan. Wij lachten om elk plesierke. Ik wu so graag op de ouwe sloat Nog us op schaatsen staan; En probere hoe dat moest Om daarop fut te gaan. Ik wu so graag nog us een keer In een bedstee slape Lekker warm en smoek We lagen daar dan te gapen. We luusterden dan nog Wat de ouderstemmen zeiden. We waren op ons openst dan Om alles goed op te heinen. En dan de sinteklaze tiid Wat waren we overstuur. We zochten morgens ons korfkes op. Al in 't vroege uur. Een suukerman, een nije skolk, Een doaze fol met kraalsjes Een stukje taai en dan oek nog Een boek met veul verhaalsjes. Wat waren wij as kiendes blij Wat waren we tevreden. Maar dat hoort er niet meer bij Dat hoort oek bij 't verleden. Ik wu so graag en ik wu so graag Maar daar sal't wel bij blieve. Men kan sien hele leven lang Daar heel wat van beskrieve. Ik wu so graag en ik so so graag Dat alles nog us beleve. Maar o spietig, 't is voorbij. 'k Laat stil mien gedachten sweve. Leeuwarden J. D. Jansma DE HOGERHUIZEN In het artikel over het schandaal van de Hogerhuis-zaak in 't Kleine Krantsje nummer 327 schrijft de heer Sal de Jong over de broers Wiebren, Marten en Jan Hogerhuis. Maar zij heetten Wiebren, Marten en Keimpe, zoals trouwens ook al blijkt uit het foto-onderschrift. Dan is de heer De Jong wel even goed abuis, wanneer hij stelt, dat deze zaak „het Nederlandse prole tariaat vijf lange jaren met de meeste felheid heeft beziggehouden - de slotacte speelde in 1900". Het was zelfs nog erger, want vervolg op pag. 15 Men kent er de Priese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen ROOD GEEL In mijn jonge jaren, het zal om streeks 1920 zijn geweest, werd er vaak door een jongensclubje ge voetbald op een terreintje aan de Groningerstraatweg, waar later het hotel De Bleek werd gebouwd. Ik moest terugdenken aan die tijd, toen ik onlangs op de terugreis van Gro ningen naar Den Haag langs deze plaats reed en tot mijn verbazing moest constateren, dat dit hele hotel De Bleek ook al niet meer bestaat. Vergis ik me niet, dan was dit clubje het begin van de latere voetbalvere niging Rood Geelof misschien ook wel een club die we moeten be schouwen als een voorloper van Rood Geel. Enkele namen herinner ik me nog wel, zoals Bart Romkes, Frans Vergonet en Cees of Comelis Aarden. Ik zou het grappig vinden nog eens een foto van die jongens te zien, maar die zal wel niet bestaan, want er werd nog maar heel weinig gefotografeerd in die tijd en dan zeker niet bij jongensvoetbalclubjes uit de tijd, toen het voetballen ook nog lang niet zoveel te betekenen had als nu. Den Haag A. de L. Wij kunnen U op Uw wenken bedienen: er bestaat toevallig wél een foto van het jongensvoetbalclubje, dat U stellig bedoelt en die waar schijnlijk in de door U be doelde tijd is gemaakt. He laas is de kwaliteit van de foto niet uitmuntend, maar de verschillende heertjes zul len voor U en voor veel an dere oudere Leeuwarders misschien toch nog wel te herkennen zijn. Op de voorste rij: Hendrik Felkers, Frans Boersma en Hannes Dorenbos, in het midden Rinse Boetes, Thijs de Jong en Age de Vries en staand: Jo van der Veen, Ate Terpstra, Thomas Bottinga, Corrie Aarden, Bart Romkes, Frans Vergonet en Gosse Romkes. Red. 't KI. Kr. Voor de liefhebbers hebben we 'n kollektie om van te watertanden: Oost-Europese kasten en kastjes. Echt en oud handwerk van toen. Maar nieuw geloogd voor niéuw gebruik. En indien nodig exakt in stijl gerestaureerd. Ladenkastjes, keukenkastjes, brood- en linnenkasten, buf fetten... Geen twee zijn er aan elkaar gelijk en nabe stellen is niet mogelijk. Toch zijn de pnjzen laag. Lager dan die van fabneksnamaak. Al vanaf f 450,-. Afgebeeld model v.a. f 1200,- Wie een bepaald meubeltype zoekt, mag best even bellen. Dan is de trip naar Leeuwarden zeker niet vergeefs. En we bezorgen door geheel Nederland. Gratis. MEUBELS VAN TOEN Leeuwarden, Kleine Hoogstraat 14 Telefoon 05100-34250

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4