DICKVANDERHEIJDE IR/REKLAME „Even vriendelijk knikken en m'n auto staat geparkeerd" 11 VLINDER adviesbureau voor refclame en publiciteit jozef isrsëlsstraat 10 leeuwarden 05100 24984 strijden voor mannen en vrouwen herinner ik me alleen van de baan van de Nieuwe Leeuwarder IJsclub bij de Gouden Bal, achter de Prin sentuin dus, maar goed, die kracht metingen voor senioren kunnen er ook elders in de stad wel zijn ge weest; oudere stadgenoten zullen dat wel beter weten dan ik. In ieder geval herinner ik me nog wel, dat het schaatsen 'onder de Lange piep deur" in vroeger jaren als een bij zondere prestatie gold. Wie later kon zeggen, dat hij in een bepaalde winter "onder de piep deur weest was" mocht zich beschouwen als een hele held. Alleen in de aller strengste winters moet het mogelijk zijn geweest en het kan best zijn, ik weet dat ook niet precies, dat er eigenlijk nog maar weinig Leeu warders zijn, die naar eer en gewe ten kunnen verklaren dat kunst stukje te hebben uitgehaald. In die barre winter van '63 kon het meen ik niet, en hoe het in de strenge oor logswinters was herinner ik me ook niet meer - de winter van '29 kon wel eens de laatste zijn geweest, waarin het mogelijk was onder de Lange Pijp door te schaatsen. De Grote Hoogstraat, verbindings straat tussen de Brol en de Eewal, is sinds enige tijd afgesloten voor ge motoriseerd verkeer. Dat wil zeg gen voor auto's en motoren, die de straat zouden willen inrijden van de kant van de Brol af of van de kant van de Eewal af. Komend door de Poststraat is het, meen ik, nog wel toegestaan linksaf te slaan, richting BrolMaar van de kant van de Ee wal af mag het in ieder geval niet meer - daar hangt, aan het vroegere Gouvemeurshuis, een verbodsbord met daaronder een bordje met de tekst; "Bevoorrading toegestaan". Wat zou dat nou eigenlijk betekenen vraag ik me af. Bevoorrading toe gestaan. Dat vracht- en bestelauto's bijvoorbeeld de straat wel mogen inrijden om de aan deze Grote Hoogstraat gelegen winkels te be voorraden? Of dat particulieren de straat mogen inrijden, wanneer ze van plan zijn in deze winkels hun inkopen te doen? Want ook dat mo gen we bevoorraden noemen, het is maar net hoe je het bekijkt. De be doeling zal wel zijn, dat de straat uitsluitend voor die vrachtauto's toegankelijk is, maar je weet maar nooit. Het zou interessant zijn hier een bekeuring op te lopen om eens te zien, hoe meneer de kantonrech ter er over denkt. In ieder geval in terpreteren veel automobilisten het verbodsbord met grote vrijmoedig heid - er is in deze Grote Hoogstraat nog steeds een levendig autover keer. Meestal ligt er wel een week tussen het moment, waarop ik dit rubriekje bij de redactie moet inleveren en de dag, waarop 't Kleine Krantsje ver schijnt. Wat ik nu ga zeggen klinkt daarom misschien wat belachelijk, omdat het vandaag over een week wie weet de gewoonste zaak van de wereld is, maar de vorige week donderdag zag ik tot m'n verbazing enkele stadsgenoten schaatsen op de stadsgracht achter de kazerne, bij de Oostersingel dus. Zoiets hebben we in geen jaren meer kunnen zien en het zal wel in '63 zijn geweest, De huidige - en hopelijk tijdelijke - parkeerellende in de stad blijft een geliefd onderwerp van gesprek - voortdurend kun je de mensen er wel over horen kankeren. Een ken nis vertelde me het volgende fraaie verhaal: „Iedere vrijdag moet ik al vroeg op een bepaald adres zijn in de stad. Dan pas ik het volgende feilloos werkende systeem toe: ik rijd m'n auto het particuliere par keerterrein op van een zekere bank, zet hem daar keurig in de rij, want er is altijd wel een plaats vrij, loop even het bankgebouw binnen om het aanwezige bankpersoneel vriendelijk gedag te knikken, ver laat daarna het gebouw en loop naar m'n adres, er vlak bij. 's Middags volgt dezelfde ceremonie, maar dan in omgekeerde volgorde. Doe ik al maanden - geen centje pijn!" dat er op de Leeuwarder stadsgrach ten kon worden geschaatst. En toen misschien ook nog maar ternauwer nood, want de finish van de Elfste dentocht werd in dat jaar immers naar de Grote Wielen verplaatst; achter de Prinsentuin zal het ijs zelfs toen nog niet betrouwbaar zijn ge weest. Oudere Leeuwarders herin neren zich natuurlijk de geweldige winters van vroeger, toen er overal op de stadsgrachten in Leeuwarden wel eens foto's gezien van hardrij derijen op letterlijk elke gracht.'die er in de stad te vinden is. Op het ijs aan de Nieuwestad, op de Voor streek, op de Tuinen, op het Scha- vemek, overal zijn in die "goeie ouwe tijd" wel hardrijderijen ge weest, althans voor de jeugd. Wed Erg benieuwd hoe vaak we dit jaar de naam Mata Hari weer zullen tegenkomen in de Leeuwarder Cou rant. Na twee afleveringen heeft het blad kans gezien alweer op het mooie moyenne te komen van an derhalf - drie vemeldingen op twee kranten dus. Dat zal dus ook nu weer interessant kunnen worden. Het is altijd gemakkelijker geweest met een schip onder de Langepijp door te komen, dan op de schaats Een hardrijderij op de Voorstreek met honderden en nog eens honderden mensen op de kaden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 11