SPECTACULAIRE TOCHT TE VOET OVER DE BEVROREN WADDENZEE 'T KLEINE KRANTSJE IN STRENGE WINTER VAN '28 OP '29 3 Romantisch tafelen aan de Terpenroute Henk en Tity Hasz l@"detrr.°»W M DOOR H. RIJPSTRA In 't Kleine Krantsje van 25 novem ber herinnert de heer S. de Jong de redaktie aan de nu precies 50 jaar geleden strenge winter van 1928-1929. Hij vraagt of het niet aardig zou zijn hieraan enige aan dacht te besteden. Daar wij (mijn vrouw en ik) in die winter een voet tocht over de Waddenzee hebben gemaakt, is de herinnering aan deze winter ons duidelijk bijgebleven. Bovendien was het onze eerste trouwwinter en de gouden bruiloft ligt al weer achter ons. De winter was in 1928 al begonnen en zette zich in het nieuwe jaar voort. In februari werd het wat I kwakkelen, maar in de laatste week trad ophieuw een lichte vorst in. Er hadden over de Waddenzee al vele I tochten plaatsgevonden! te voet, per auto en met de arresleeHet invallen van de lichte dooi maakte ze zeld- zamer. j VASTE VORM i Ons weifelend plan een dergelijke tocht ook eens te ondernemen kreeg weer vaste vorm toen de dooi op nieuw plaats maakte voor een lichte vorst. De kranten vermeldden, dat het komende weekeinde wel de laat ste mogelijkheid zou zijn. Voor ons (de meesten uiteraard) was de zon- dag de enige dag om zoiets te kun nen doen. De vrije zaterdag bestond nog niet en zo'n voettocht vergt de 1 hele dag. Wie een dergelijke tocht nimmer I heeft gemaakt, heeft over het alge- I meen een verkeerde voorstelling Een waar genoegen Uw gastheer en gastvrouw Bosweg 25, tel. 05103-2266 Reservering gewenst 's Maandags gesloten. i romantisch restaurant »-> rt M! herberge KH daarvan. Wij maakten daarop geen uitzondering. Achteraf gezien is het lot ons in meer dan één opzicht gun stig geweest. Want ook wij waren onkundig van wat o.a. mogelijke verandering van weers- en ijsomstandigheden tot gevolg kunnen hebben. Bovendien is de bevroren toestand van het zee water niet te vergelijken met het ijs op binnenwateren. Het was die laatste zondag (was het 2 of 3 maart of daaromtrent?) prach tig winterweer. Niet koud: lichte vorst, geen wind en een heldere he mel. Goed zicht dus. Wij vertrokken uit Leeuwarden 's morgens om plm. half tien met het „lokaalsje" naar Holwerd, de meest gebruikelijke startplaats voor de oversteek naar Ameland. Na een paar honderd meter haalde ons een auto in, die al gauw terugkeerde. Een wijs besluit, zoals wij op en na de terugreis spoedig zouden mer ken. Een enkele voetganger had een bergstok of iets dergelijks bij zich en demonstreerde de toestand van het ijs door de stok simpel tot aan de bovenkant in de ,,ijs"-massa weg te drukken en deze weer even gemak kelijk omhoog te halen. Door het zoutgehalte was het geen hard ijs, maar een sneeuwige substantie. Zo kon het gebeuren, dat een fietser plotseling met het voorwiel een voorwaartse duik maakte, de fiets aan het stuur weer optrok en verder peddelde. Door de zachte substantie vond geen afbrokkeling plaats: een voordeel onder de gegeven omstan digheden. De weg was gemakkelijk te volgen, daar de vele voorgangers hun spo ren hadden achtergelaten. Ook het heldere weer werkte er aan mee ons goed te kunnen oriënteren op de al spoedig zichtbare kerktoren van Nes. ABNORMAAL MOOI Het is jammer, dat wij onze zelfge maakte foto's niet meer bezitten: plaatjes van o.a. een ijsberg" en een arreslee, die ons op de heenreis passeerde. Het weer was zo abnor maal mooi, dat men zich kon afvra gen waarom VVV geen rustbanken op het Wad had laten plaatsen. Het zal ruim twaalf uur zijn ge weest, toen wij voet aan wal zetten en spoedig daarna hotel Hofker bin nen staptenEen besluit dat ons wel licht veel misère heeft bespaard. Om de stamtafel zat nl. al een tiental vóór ons aangekomen wadlopers. Naar het zou blijken met meer erva ring dan wij. Na onze informatie over de tijd van terugkeer werd ons gezegd dat eerst de vloed moest worden afgewacht. Iets waaraan wij in het geheel niet hadden gedacht. Om drie uur bleek het zover te zijn. Wij waren blij en voelden ons heel wat zekerder de reis nu in groeps verband te maken. Na ruim een kwartier lopen langs de kustlijn werd een (de?) plek bereikt, waar we op het ijs stapten. Nauwelijks een paar honderd meter op weg hadden wij al natte voeten. De vloed dringt zich nl. door het zachte ijs naar boven en vloeit bij eb op de zelfde manier terug, wél een spoor van nattigheid nalatend. De stap werd er flink ingezet. Een half uur later kwam een vrij dichte mist opzetten. Onverwacht stonden we voor een tweesprong, toch nog zichtbaar door achtergebleven spo ren van voorgangers gedurende enige weken en door de vloed blijk baar niet geheel uitgewist. Onze gidsen kenden de weg blijkbaar goed en sloegen zonder aarzeling de ombuiging naar links in. Een zeer zwijgzame, maar vastberaden ploeg. Inmiddels was het al schemerig ge worden ook. Een gevoel van op luchting was het (voor ons als leken-avonturiers tenminste) toen (Vervolg op pag. 7) voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra'a Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3