C\é Jou Atf mg ftaqe... 4 Friesland Bank Boerderij - Restaurant RIJPERKERK, TEL. 05118-1920 Speciaal ingericht voor al Uw PARTIJEN en FEESTEN. Zondags geopend vanaf 13.00 uur Overige dagen voor partijen ROEL DE WILDE Men kent er de friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen Dit is de fóto van de Tichelstraat, waarover onze abonnee, de heer N. Bom, in dit nummer van 't Kleine Krantsje iets vertelt. personen, die ik goed heb gekend, zoals Atje van der Velde, Jos Bee- ling, kaashandelaar Kruize, Justus Zuidema, die mij op de ambachts school is geweest en Coen Sobel, die bij mij op school was. En dan meen ik nog te weten, dat de oom van de redacteur van 't Kleine Krantsje, Co van Dam, "de man met de gouden tosk" ook met mij op de Ambachtsschool heeft gezeten. Volgens mij leeft hij ook nog. Ik weet nog best, dat hij net voor de eerste wereldoorlog naar het buiten land was gegaan, de ouwelui hele maal overstuur. Tussen de beide wereldoorlogen in kwam hij bij mij met fietsbanden en onderdelen. Ook de ouders van de redacteur heb ik goed gekend. Vader was procura tiehouder bij Siebesma en Prins, daar kwam ik wel om steenkool te bestellen, omdat ik toen machinist was. En moeder kwam van de Put, kruidenierswaren en naar ik mij her inner ook sterke drank. Nu ben ik ook nog met een Eke Schoustra op school geweest; was dat ook familie? Er waren wel meer Schou(w)stra's in Leeuwarden, bij voorbeeld Able Schouwstra, kapi tein op een van de Stanfriesboten. Nu zou ik heel wat stadstypen kun- TÏCHELSTRAAT Hierbij een foto van een van de oud ste hoekjes van Leeuwarden in de hoop, dat die geschikt is om afge drukt te worden in 't Kleine Krants je. Het is de voormalige Tichelstraat achter het Noordvliet. Hier hebben mijn ouders gewoond; die waren toen in de tachtig. Nu is het wel mooi om ook nog even te zeggen, wie er op staan. Van rechts naar links Vrouw Van der Baan, dan mijn moeder, dan Kaatje Terhorst. Verder zijn het meen ik bezoekers. Ook woonde er nog een oude vrouw, die met een broodkar liep en waar een mooie grap aan verbonden is. Toen dat ouwe wiefke op een morgen haar karke zou pakken lag er een man in om z'n roes uit te slapen. Toen het vrouwtje de straat op vloog om hulp te halen maakte de kerel, dat hij wegkwam en ja toen dacht iedereen, dat het wiefke ze zag vlie gen, maar wij wisten wel hoe het zat en we wisten ook wel wie die man was - die had wel meer van die grapjes. Op een zaterdag ging hij naar de markt om droge bokkingen en in die tijd had je voor een gulden een heel pak. Maar onder het lopen verloor hij zo nu en dan zo'n bokking, met het gevolg, dat er tenslotte een hele vervolg op pag. 7 IJSPRET IJspret in vroeger dagen, vastgelegd op deze foto, die ergens op de Grote Wielen, lang geleden, is gemaakt. Van links naar rechts de Leeuwar der dames Geertje Hoekstra, Jantje Ligthart, Tine van der Form, Geesje Olthof, Leentje Olthof, Uke van der Wees en Pietje van der Noor. Tine van der Form en Pietje van der Noord leven niet meer. Wie er van de andere nog in leven zijn? Onze abonnee, mej. Van der Wees, Grote Beerstraat 354 te Groningen, zou het graag willen weten en stelt een contact met deze "overlevenden" erg op prijs. STAPEL KRANTSJES Op een bejaardensoos in Sint Anna- parochie kwam ik in kennis met een oud Leeuwarder. Hij woont er pas en toen hij zich voorstelde bleken wij aan dezelfde kant van Leeuwar den geboren te zijn; hij in de Weer klank en ik op 't Schoppershof. Hij zei me, dat hij een hoop Kleine Krantsjes had en dat hij mij die zou brengen. Wel, dat heeft hij gedaan en toevallig lag er een jubileum- krantsje boven op de stapel, name lijk het 200e nummer. Daar stond een foto in van de molen Het Lam van Vosman en daar heb ik een her innering aan. Het was een pelmolen, maar om streeks de eeuwwisseling was er ook al stoom in. Draaide die stoommachine en kwam er wind, dan riep Vosman: "Jongens, 60 paardekracht in de lucht, hijs de zei len!" Op pagina 27 in datzelfde nummer een foto van het Gezellige Uitgaan in Leeuwarden met verscheidene kapitein van de Stanfriesboot schreef z'n naam met een w en was geen familie. Hoewelin 1811 besloten twee broers de naam Schouwstra aan te nemen. Alle af stammelingen van de ene broer noemden zich daarna ten onrechte) Schoustra zonder w. alle afstamme lingen van de andere broer Schouw stra met een w. Red. 't KI. Kr. SCHOOL 12 nen opnoemen, die u nog niet ver meld hebt, maar ik hou hiermee op en onderteken als een ouwe Leeu warder van zes en tachtig jaar. Sint Anna D. de Jager Sr. Parochie Onderwijzeres Eke Schoustra, later getrouwd met Hannie Godhelp, was een zuster van de vader van de re dacteur van 't Kleine Krantsje. De In 't Kleine Krantsje nummer 327 vond ik een foto van de Gem. H.B.S. Achter de Hoven, die al lerlei oude herinneringen bij mij wakker riep. Inderdaad oude, want het is vijf en zestig jaar geleden, dat ik voor 't eerst naar die school ging. Het was toen nog geen H.B.S., maar een M.U.L.O-school, de eerste in Leeuwarden. Hij werd om streeks 1910 gebouwd en stond toen bekend als ,,de nieuwe school". Later werd het „School 12" en onder die naam is hij al die jaren bekend gebleven: „School 12" was toen een begrip in Leeuwarden! In 1913 kwam ik dus op School 12 en velen met mij: er waren ver schillende parallelklassen; ook van buiten de stad was de toeloop groot. In 1915 werd er dan ook een tweede M.U.L.O gebouwd, en wel School 4 aan de Wissesdwinger. De leer lingen werden over beide scholen verdeeld en ik verhuisde naar School 4. Zo ook diverse leraren, van wie ik nog enkele herkende op de foto in hetzelfde nummer, n.l. de heren Andriesse, Meinardy, Broersma en Postma. Hoofd van School 4 was in mijn tijd de heer Hoeneveld. Hoofd van School 12 was toen de heer An- nema. Verder waren er de leraren Deinema, Fokkema, Van der Woude, Steegstra, Van der Laan, die allen aan School 12 verbonden bleven. Ik heb bijzonder prettige herinne ringen aan beide scholen, vooral aan School 12; misschien omdat toen alles nieuw was, en anders dan op een lagere school: je kreeg elk uur een andere leraar, en allerlei nieuwe vakken, zoals talen en wis kunde. Ik zou er nog van allerlei herinneringen over kunnen schrijven, maar dan wordt mijn stuk te lang. Afgezien van het vele huis werk 's avonds, hadden wij in school veel plezier, vooral onze eerste klasseleraar, de heer Deinema, was een bijzonder geestige man, die zijn vak, Frans op een prettige manier bracht. Groningen E. Niemendal-Gosses

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4