NIEUW VERLIES VOOR ONZE MARKTEN IN MEMORIAM TIEMEN DE RUITER REÜNIE LEEUWARDERS IN HET DO UNIEKE SITUATIE 9 Wéér is er een bekende figuur van de Leeuwarder markten van ons heengegaan: kort voor de jaarwisseling overleed, bijna zestig jaar oud, de heer Tiemen de Ruiter, de man van de boeken op de markt: tientallen jaren heeft hij, zowel op de vrijdagmarkt op het Wilhelminaplein als op de zaterdagmarkt aan de Nieuwe- buren, een kraam met boeken gehad. Een paar weken geleden stond Tiemen de Ruiter nog op een joto in onze krant, toen wij z'n pas overleden boezemvriend Johannes Fenstra herdachten - ook hij was een be kende koopman van de Leeuwarder vrijdagmarkt Met het overlijden van Tiemen de Ruiter heeft de stad een markante figuur verloren en verloren onze markten een man, die er eigenlijk niet kon worden gemist - wie zou zich, een poosje geleden nog, een markt kunnen voorstellen zonder Tiemen de Ruiter met z'n zo aan trekkelijke en attractieve boeken stand? ALTIJD BEZIG Tiemen de Ruiter was een man, die, als weinig anderen, lééfde voor zijn vak: altijd was hij bezig met zijn boeken, altijd was hij in de weer om z'n boeken zo goed mogelijk ver zorgd op de markt te krijgen. Wie onverwacht z'n woning in de Murkstraat binnenviel, vond hem aan het werk, vond hem aan het boekbinden, want boeken uit de band verkocht hij niet - het was zijn lust en zijn leven z'n waren zo mooi mogelijk af te leveren. BILDTKER Tiemen de Ruiter was een Bildtker van geboorte, maar hij kwam als jochie van zes - in 1924 - al naar Leeuwarden, waar hij een op en top Leeuwarder werd. Op z'n veer tiende kocht hij al z'n eerste boeken - bij winkeltjes als die van Zonder van in de Sacrementstraat en Vrouw Roorda in de Kleine Kerkstraat en niet lang daarna stond hij zelf mét boeken op de markt; zij het dan met boeken van Max Reitsma, die, eveneens in de Sacrementstraat, een klein boekwinkeltje had. Toen hij zestien was verscheen Tiemen de Ruiter met z'n eigen boeken op de markt en, afgezien van een periode, waarin hij werkte voor de ijzerhandel van Miedema, is hij de markthandel altijd trouw gebleven. VERSCHEIDENHEID Daarbij heeft De Ruiter altijd een rijke verscheidenheid aan handel gehad, zowel oude boeken als nieuwe, kostbare bijbels, naslag werken, romannetjes, oude tijd schriften, prenten en platen. Niet zelden presteerde hij het splinter nieuwe boeken aan de man te bren gen voor een fractie van de prijs, die er - op hetzelfde moment! - in de officiële boekhandel voor werd ge vraagd ("Inne boekhannel vieftig gulden, bij mij een tientje ...")- trouwens, Tiemen de Ruiter heeft nooit de indruk gewekt de mensen het vel over de oren te halen. BOEKBINDEN De kunst van het boekbinden leerde hij van bekende stadgenoten - Germ Giezen en Kees Hanja - en met al z'n liefde voor het werk stak Tie men de Ruiter honderden en hon derden boeken in een nieuwe jas. Zieker, dan hij het zelf besefte, stond Tiemen de Ruiter tot de laatste dag op de markt en voor hem geldt zeker, dat hij in het harnas gestor ven is. Een paar dagen na z'n laatste zaterdagmarkt moest hij in het zie kenhuis worden opgenomen en on verwacht snel kwam daar het eind. MARKANTE FIGUREN Na het overlijden, enkele jaren ge leden, van nestorGerrit Visser en na het heengaan nu van Tiemen de Rui ter, hebben onze markten weinig markante figuren meer, die er, zoals zij, vele tientallen jaren hebben ge staan. Dik veertig jaar is Tiemen de Ruiter een bekende marktfiguur geweest, langer dan zestig jaar was Gerrit Visser een van de popu lairste typen van de markt. Door hun beider heengaan is met name de vrijdagmarkt op een jam merlijke manier verarmd. Jongere collega's namen en nemen wellicht hun plaatsen in, maar zoals het eens was, wordt het nooit weer-ookhier een verlies aan sfeer, een achteruit gang, die we straks geleidelijk zul len gaan beseffen en betreuren. Nog niet vergeten: Gerrit Visser, lange tijd de nestor van de vrijdagmarkt Hij wordt hier geflankeerd door z'n beide zoons en door vrienden in de rug gedekt. Tiemen de Ruiter, enkele jaren geleden bij zijn boekenstalletje op de vrijdagmarkt gefotografeerd. Uniek - zo mogen we de reünie wel noemen, die onlangs heeft plaats gevonden in Het Dorp te Arnhem, want de reünisten, die daar samen kwamen waren allen Leeuwarders of oud Leeuwarders: vroegere be woners van de Gale Hamkesstraat in onze stad. Waarom daar zo'n reünie en niet hier? Wel, de reunis- ten gingen allen op bezoek bij een van hun vroegere buurtvriendinne- tjes, onze abonnee, mej. Geeske de Boer, die daar al vijf jaar woont. Geesje de Boer, vroeger werkzaam op het Arbeidsbureau in Leeuwar den en nu op dat kantoor in Arnhem, heeft daar alle reünisten "vrijge houden' ofwel vorstelijk onthaald, een geweldig gebaar tegenover dat van alle anderen, die spontaan de moeite namen naar haar te komen. Het verslagje, dat mej. De Boer van deze bijzondere bijeenkomst heeft gemaakt, drukken wij graag in 't Kleine Krantsje af. Hier komt het. Georganiseerd door mevrouw G. de Vries-Haanstra uit de Wassen- berghstraat in Leeuwarden vond in november een reünie plaats in het Dorp te Arnhem van de jeugd uit de jaren 1930, wonend c.q. spelend in de Gale Hamkesstraat. Dat is, met name voor ondergetekende een on vergetelijke dag geworden! In totaal gaven twintig personen van wie drie heren, aan de uitnodiging gehoor. Zij kwamen o.a. uit Tilburg, Enk huizen, Groningen, Vilsteren, Utrecht en natuurlijk uit Friesland: Hardegarijp, Sneek en uiteraard uit Leeuwarden. Ni een hartelijke begroeting gingen we gezamenlijk aan de koffie; het was prachtig herfstweer, zodat het allermal fleurig aandeed. De voer taal ww die dag het Luwadders: hoewel velen dit dialect nooit meer spreken, Heek niemand het verleerd te zijn. Ofschoon sommigen elkaar langer dan vijf en dertig jaar niet hadden ontmoet, was het die dag alsof de jaren wegvielen en wij weer bijeen waren als in de jaren '30, qua uiter lijk dan wel veranderd. Ieder had foto's meegenomen, die dikwijls onder hilariteit werden bekeken, maar soms ook wel met weemoed, daar op verschillende onze ouders stonden afgebeeld, van wie de meesten zijn overleden. In één van de bijzalen van het res taurant was een koffietafel aange richt die een feestelijke aanblik bood. Na een aperatiefje smaakten de broodjes en de koffie goed. Daarna maakten we een wandel tochtje door het Dorp, zodat ik (die reeds vijf jaar hier woon) iets kon laten zien van het resultaat van de actie "Open het Dorp" waarvoor in die novembernacht van '62 rond drie en twintig miljoen door het Ne derlandse volk bijeen werd ge bracht, opdat wij als lichamelijk ge handicapten - zij het met hulp van dogela's (dorpsgemeenschapsleid sters) zelfstandig kunnen wonen. De meesten hadden nog nooit "het Dorp" bezocht, zodat dit voor mij een unieke kans was, zij het, dat ik slechts een globale indruk kon ge ven van deze leefgemeenschap, die nergens anders in de wereld voor komt. De dag vloog voorbij en voor we het dan ook wisten was het half acht, tijd om afscheid van elkaar te nemen en de meesten kwamen van verre en thuis wachtte tenslotte de familie. ONVERGETELIJK Zo kwam er een einde aan de dag, die niet alleen voor mij, maar, ge zien het aantal reacties achteraf, voor allen onvergetelijk was. Een aantal goed geslaagde foto's vormt een tastbare herinnering aan deze veertiende november 1978.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 9