GEEN MELK MAAR VITRIOOL VOOR DE BABY 'T KLEINE KRANTSJE ONVOORSTELBARE MISDAAD IN LEEUWARDEN 3 V Ze vertrouwden hun eigen oren niet, de Leeuwarders, die op een morgen in de meimaand van 1913 op het Vliet te hoop liepen en hoorden, wat er de vorige dag in de Keteisteeg was gebeurd. Een kindje van nog geen jaar oud was daar door de ou ders vermoord; de ontaarde moeder had men al gearresteerd en naar het politiebureau, gebracht, nu stond men klaar de man op te pakken, zodra die thuiskwam van zijn werk. Moord op een zo klein kind - wie in. Leeuwarden had daar ooit eerder van gehoord? NIET ZO MOOI Het was allemaal niet zo mooi, wat de omwonenden te vertellen hadden over het gezin van de vijf en twintig jarige, in Dokkum geboren Linze de Vries en van Jantje, z'n twee jaar jongere vrouw. De man, niet zo helder van geest, had al eens in Franeker gezeten en zou z'n kinderen doorlopend mis handelen, de vrouw, brutaal en on verschillig, verwaarloosde de huis houding en de kinderen schandelijk. Die kinderen waren te vies om aan te pekken; de ouders zagen er nau welijks naar om. Trouwens Linze was niet eens de vader van hel jongste meisje - het was verwekt in ovërspel op een moment, dat Linze en Jantje niet samen leefden. Later bleek dit ook het motief voor de moord te zijn: de kleine Saakje, elf maanden eerder geboren, was hinderlijk en moest maar dood. Door dagelijkse vuistslagen, tot bloedens toe, had Linze al eerder getracht het kind van het leven te beroven; onvoorstelbaar was de me thode, waarmee tenslotte het beoogde doel werd bereikt. ANDER PLAN Toen de stompen en stoten op het hoofdje van de kleine niet het ge wenste effect sorteerden, bedacht Linze een ander plan. Hij liet een buurjongen van twaalf jaar een flesje vitriool halen bij de apotheker Albarda op de Nieuwestad, terwijl hij zelf buiten bleef. ,,Het is gevaarlijk goed" zei de juf frouw nog-Jan kreeg van Linze een stuiver voor de boodschap. Een paar dagen later, op een avond goot Linze de baby een flinke hoe- Huisarts dokter De Jong: hij kreeg argwaan door de brandvlekken in de kleertjes en het beddegoed en door de schokkend kalme houding van de moeder van het gestorven kind. veelheid vitriool in het mondje. Het kind begon ontzettend te schreeu wen, Linze werd zenuwachtig en morste met de vloeistof op het bed degoed. Toen het echtpaar daarna het huis verliet, kreunde het meisje al niet erg meer. Tegen de ouders van de vrouw, die ook in de Keteisteeg woonden, vertelden ze, dat de kleine kinkhoest had en dat het wel eens verkeerd kon aflopen. Om tien uur kwamen de man en de vrouw weer thuis. Ze hoorden nu niets meer, keken ook niet meer naar het kind om en gingen naar bed. De volgende morgen in alle vroegte bleek het kindje dood te zijn. Linze ging gewoon naar zijn werk bij de diepboormaatschappij De Vulkaan op de Westersingel, Jantje stapte - al om halfzes - vrolijk en wel naar slager Dirk Mellema om anderhalf ons varkensvlees. Een uur later vertrouwde Jantje een buurvrouw toe, dat ze die nacht ,,een raar geval" had gehad: „mijn kleine pop vond ik dood in bed. 't Was net of een beest het kind had gebeten ofdat ze verbrand was, want de kleertjes vielen zo maar van het lijf". Huisarts dokter H. de Jong ver scheen deze morgen omstreeks half elf in de Keteisteeg, en vond de vrouw zo kalm en monter, dat hij argwaan kreeg. Als doodsoorzaak gaf hij op „onbekend", maar hij noteerde er bij, dat het geval hem verdacht voorkwam, ook al door de brandvlekken in de kleertjes en het beddegoed, die niet door vuur wa ren ontstaan, maar mogelijk door een bijtend vocht. Zou de kleine een vergiftige vloei stof gedronken hebben? INWENDIG VERBRAND In het Stadsziekenhuis verrichtte dokter P. H. van Eden de gerechte lijke sectie en toen kwam het vast te staan: er had een in- en uitwendige verbranding plaatsgevonden, ver oorzaakt door een scherp bijtend zuur, dat door de mond was inge bracht. Rechtercommissaris mr. J. J. Cro- les, subsituut-officier mr. J. P. Ameshoff en commissaris van poli tie W. F. M. Wesser, begaven zich nu, vergezeld van enkele politie mannen, naar het huis in de Ketel- steeg. Het woninkje werd doorzocht, de onbewogen moeder werd verhoord en gearresteerd. Even later pakte de politie ook de man in de kraag - het vervolg van de tragedie zou zich afspelen binnen de muren van gerechtsgebouw en ge vangenis. Interessant verliep het vooronder zoek. Eerst beschuldigden de man en de vrouw elkaar, toen bekende de man en gaf de vrouw medeplichtig heid toe, tenslotte ontkende de vrouw en nam de man alle schuld op zich. Na een paar weken deed zich in het Huis van Bewaring een merkwaar dig voorval voor. Met hulp van an deren door de directeur van het Huis op bed gelegd, bleek Linze in een soort droomtoestand te verkeren. Hij sloeg zijn nagels in de kussens en mompelde: „Jantsje, ik doch it net! Jantsje, as't itdochste, scil ik it netsizze. Jantsje, haldt nou mar op, it is genóch" - „Ik doe het niet Jantje, als jij het doet, zal ik je niet verraden, hou nu maar op, het is genoeg. Weer kalm geworden begon Linze zonderlinge brieven te schrijven - van de Satan aan de Heer en van de Heer aan de Satan. Op een dag, waarop hij volkomen helder was, vertelde hij de directeur, dat hij De omgeving van de Keteisteeg bij het Zuidvliet, waar op die dag in mei 1913 grote opwinding ontstond door het gerucht van de gruwelijke moord. Saakje vergiftigd had en dat zijn vrouw onschuldig was. Al zijn woestheid en vreemd gedrag zou hij hebben voorgewend om zijn vrouw te belasten. vervolg op pag. 7 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra't Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland f 1.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we %adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3