Romantisch tafelen aan de Terpenroute Henk en Tity Hasz Uw eigen bank Friesland Bank Lezers klommen in de pen HOGERHUISZAAK Naar aanleiding van wat u schreef o ver de Hogerhuiszaak nog even het volgende. Al die stukken, die ge schreven zijn zal ik maar achter wege laten. Maar de werkelijke schuldige kon ook nooit gestraft worden, want die was met de huis houdster van het slachtoffer naar Amerika gevlucht. Ook de gebroe ders Hogerhuis zijn na hun vrijla ting naar Amerika getrokken. Dit weet ik zo goed, want een ach terneef van mij, ook een Marten Hogerhuis, heeft er vaak met mij over gesproken. Wij woonden toen in Firdgum en hij moest oom zeggen tegen de Hogerhuismannen. Zijn oudste zoon werd ook Keimpe ge noemd en mijn neef is later ook met zijn gezin naar Amerika vertrokken Dat de gebroeders onschuldig wa ren was een feit, want op zijn sterf bed heeft de dader bekend. Het zal ongeveer 1948 of 1950 zijn geweest, dat een klein gezelschap uit Beetgumermolen in het Fries een toneelstuk van de Hogerhuiszaak opvoerden. Dat waren twee dames en twee heren onder leiding van een Jan Oreel, schilder in Beetgumer molen, nu reeds overleden. Ik heb dat stuk toen ook gezien en misschien zijn er lezers uit Beetgum en omstreken, die dat toen ook heb ben gezien. Een historische foto: de Hoogerhui- zen, na hun vrijlating gefotogra feerd voor de poort van de Leeu warder strafgevangenis. Dat de werkelijke schuldige 'Paulus van Dijk?) op zijn sterf bed heeft bekend wisten wij niet - het is een interessant gegeven. Maar wij kennen de Hogerhuis zaak onvoldoende om te kunnem beoordelen of uw mededeling, juist is of niet jiuist, in casu nieuw of al lang bekend. Men sen uit Beetgum hebben inder tijd drie mannen als de schuldi gen aangewezen: Sybolt Alber- da, Paulus van Dijk en Allard Dijkstra. Zij zouden tegen vrien den ook hebben gezegd, dat ze aan de inbraak schuldig waren. Een gevonden dievenlan taarn" heeft bovendien een be langrijk bewijsstuk gevormd. Red. 't KI.Kr. Peins M. Appelhof-Jongsma Een waar genoegen Uw gastheer en gastvrouw Bosweg 25, tel. 05103-2266 Reservering gewenst 's Maandags gesloten. r7"-nriro!!i»Btisch restiunut TJg ,M htrbtrge irSQ man en enkele zonen waren op zee verdronken. Haar zoon, die met de auto door het ijs was gezakt en ver dronken is, was in die tijd onderwij zer geworden, om maar niet op zee te verdrinken. Leeuwarden A. Mejjer-Hoitsma BANG AVONTUUR Gaarne wil ik even schrijven over de strenge winter van '29 en wel over de tocht naar Terschelling. Daar is op die bewuste zondag een persoon verdronken, dat was een school meester van Terschelling en die wou graag naar Sint Jacob gaan. Die mensen hadden planken mee genomen, maar nog vlak bij de vaargeul zakte de auto door het ijs. Alleen de twee mensen, die voorin zaten konden er nog uitkomen. Mijn man heeft dit meegemaakt. Hij was diezelfde morgen met twee vrien den en een neef van hem, ook vanaf Zwarte Haan, naar het eiland ver trokken. 's Middags begon het al te dooien en de twee vrienden bleven op het ei land. Maar de neef van mijn man was visser en die wou graag naar huis. Hij dacht, dat het wel mee zou vallen. Onderweg voegden nog vier men sen uit de wouden zich bij mijn man en z'n neef. Toen ze bij de vaargeul aankwamen lag die al open. Door een paar fietsen aan elkaar vast te binden kwamen ze er overheen, maar een fiets verdween in de diep te. Het was al donker, toen ze de vaste wal bereikten, maar het ijs was toen al van de wal afgedreven. Door hard te roepen kregen ze aandacht en met een diepe indruk heeft gemaakt. Elders in dit nummer van 't Kleine Krantsje wijden wij nog enige aandacht aan deze ramp; die zich voltrok in een tijd, toen brede lagen van de bevolking nog geschokt werden door onge lukken, waarbij een of meer mensen het leven verloren. Red. 't KI. Kr. VLINDER Met zeer veel interesse heb ik het artikel van Vlinder gelezen in nummer 329 van het Kleine Krants je. Hij is echter abuis met de veron derstelling dat het in 1929 voor het laatst was dat men onder de Lange Pijp door kon schaatsen. Ik herinner mij nog heel goed, het was 1947, dat ik in de Grote Kerk straat woonde en op de Groen van Prinstererschool in de Margaretha de Heerstraat ging. Ik liep door de Kleine Kerkstraat en ging via het trapje in de wal vlak voor het politiebureau de Nieuwe- stadsgracht op en bond daar mijn schaatsen onder. Zo reed ik onder de Lange Pijp door, via het Naauw, behulp van touw en ladders kwamen ze aan land. Mijn man is nu vierenzeventig jaar, maar dit bange avontuur is hij nog nooit vergeten. Peins M. Appelhof-Jongsma Uit meer reacties is ons geble ken, dat het ongeluk met de auto op het ijs van de Waddenzee in die barre winter van '29 op velen Schaatsen onder de Leeuwadder piepen deur de Brol onderdoor de Kelders, de Voorstreek, onder de Amelands- pijp door, over de Tuinen en zo langs de Oostergrachtswal tot aan wat wij de Electrische brug noem den. Daar tegenover dokter Polman klommen we dan weer op de wal. Het was zelfs mogelijk om onder die brug door tot voor de deuren van de Men kent er de-Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. gevangenis te rijden. De rest was open water. Het leek mij aardig u dit even te laten weten. Heerenveen G. van der Kooi RITSKE LAMBERTS Op een foto in 't Kleine Krantsje nummer 327 zie ik ook Ritske Lam berts staan. Hij was een levendige, ijverige en enthousiaste figuur en zeer fantasierijk. Hij zat ook in het bestuur van de Friesche Athletiek Bond en was bij wedstrijden wedstrijd-secretaris Nu heb ik eens het volgende ge hooid, waarbij ik me nog steeds af vraag of het waar isof een anecdote was. Er zouden - op een zondag - Friese kampioenschappen gehouden wor den. De volgende dag stonden er gedetailleerde uitslagen in de krant, bloemrijk beschreven. Maar de wedstrijden waren niet doorgegaan wegens de slechte weersomstandig heden Harlingen Jelle Wassenaar Waar of niet waar -we weten het niet. Wel kunnen we, nu het langzamerhand verjaard is, ver klappen, dat een stel Friese journalisten eens gevoetbald hebben te Hollum op Ameland tegen een ploeg knap spelende eilanders. Wij als verslaggevers bleven nergens het overzees ge biedsdeel won, meen ik, met een nul of drie, vier. Op de terugweg in de bus naar Nes spraken we vervolg op pag. 11 Naar aanleiding van het artikel in 't Kleine Krantsje nummer 329 over de strenge winter van '28 op '29 het volgende: Wij woonden in St. Jacobiparochie. Als meisje van tien jaar heb ik met mijn grootvader bij de Zwarte Haan op het ijs van de Waddenzee gelo pen, het was toen 3 Maart 1929. Er zijn toen velen naar de eilanden geweest, ook de fiets van mijn va der. Er was iemand die de tocht graag mee wou maken, maar geen fiets had, om deze reden kreeg hij de fiets van mijn vader mee. Mijn vader had de tocht zelf ook wel mee willen maken, maar omdat de wind die dag naar het westen was gedraaid, zag hij er van af. Er is toen die dag inderdaad een auto door 't ijs gezakt, er zaten drie man nen in. De twee mannen die voorin zaten zijn er uit gekomen, maar een onderwijzer, die achterin zat, is verdronken. Ik meende dat hij naar zijn moeder op Ameland was geweest, die haar Ritske Lamberts, een overbekende figuur in het oude Leeuwarden: "levendig, ijverig, enthousiast en fantasierijk' zeer

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4