DRAMA OP BEVROREN WADDENZEE: PERSONENAUTO ZAKT DOOR 'T IJS 'T KLEINE KRAHTSJE VIJFTIG JAAR GELEDEN HUMOR VAN VROEGER 3 Leeuwarden, op Terschelling en aan de Friese kust nog heel lang werd nagepraat en die bij veel ou deren nu nog niet vergeten is. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra» Public! teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. De fietsers volgden de auto, die hen al gauw een eind voorbij was en toen, plotseling, zagen ze de wagen half verdwijnen onder het ijs. An dere fietsers, op die hoogte, schoten onmiddellijk toe om te helpen, maar toen ze bij de onheilsplek kwamen stonden Spanjer en Thomas al drijf nat op het ijs. Tot hun ontzetting zagen ze de auto met de reddeloze Bakker op de ach terbank daarna onder het borrelende water verdwijnen. Vastgebonden aan een lijn dook Thomas nog en kele malen in het gat en eenmaal meende hij dat hij Bakker te pakken had - wat hij naar boven bracht was echter slechts de helft van z'n eigen jas, die nog in de auto was achterge bleven. NIET MEER TE REDDEN Met de auto over het ijs naar Terschelling - het lijkt zo mooi Zo vertrokken de viermannen, zon dagmorgen zeven uur, welgemoed uit Heerenveen. Aangekomen bij de Friese kust informeerden ze terdege of het vertrouwd zou zijn met de auto verder over het ijs te gaan. Alle informanten, fietsers en voetgan gers, die zich bij tientallen op de drukke ijsweg bevonden tussen Zwarte Haan en Oosterend, spraken van zeer vertrouwd ijs, dat overal wel een dertig tot veertig centimeter dik moest zijn. Daarop besloten de mannen de oversteek te wagen en alles ging goed. De tocht verliep vlot en maar één keer passeerde de auto een scheur in het ijs van een centimeter of tien breed; op dat punt - ontdek ten de vier - was het ijs zeker zo'n vijf en dertig centimeter dik. OORKONDE Intussen hadden de Terschellingers al van de spectaculaire autotocht gehoord en toen de mannen op het eiland arriveerden stond de politie al klaar met het vriendelijk verzoek even mee naar het gemeentehuis te gaan: de burgemeester was zeer geïnteresseerd in hun reis en hij deelde de mannen mee een oor konde te zullen laten maken als een blijvende herinnering aan het krasse feit, dat op 3 maart 1929 een auto over het ijs van de Wadden een be zoek aan het eiland had gebracht. Na de jonge Spanjer thuis te hebben afgeleverd en na een visite bij de ouders van Spanjer en Bakker maakten de mannen zich voor de terugreis op. Met drie man in de wagen in plaats van 4, zagen ze he lemaal geen gevaar; alleen namen ze een paar plankjes mee, die ze misschien konden gebruiken bij de al eerder gesignaleerde scheur. Wel was de wind intussen naar het westen gedraaid, was de lucht he lemaal betrokken en zou het om drie uur hoog water zijn, maar tijdig ge noeg, dachten ze, om twaalf uur, reden de mannen alweer over het ijs, richting Friese kust. Ook verschillende fietsers maakten op dat moment de terugtocht naar huis en zij werden door de auto voorbijgesneld - het Fordje had de gang er maar goed in en dat, dachten de fietsers met schrik, terwijl ze net evenwijdig aan de kust, halverwege het eiland en de vaste wal nog een scheur van wel dertig centimeter breedte hadden ontdekt. Nadat het de mannen duidelijk was geworden, dat Bakker niet meer te redden was, zijn ze naar de kust gestrompeld, waarbij Thomas zich tot het uiterste moest inspannen om de tocht te volbrengen. Omstreeks drie uur arriveerden ze bij Zwarte Haan - daar waren ze niet meer bij machte bij de dijk op te komen. Sterke handen tilden de mannen van het ijs en brachten ze onder bij de familie B. van der Zee, waar ze ge weldig werden verzorgd. Een paar uur bleven ze er onder de warme wol; daarna bracht een auto de zeer geschokte jongelui naar Leeuwar den, vanwaar ze doorreisden naar Heerenveen. Zo verkeerde deze historische auto tocht over het Wad in een tragedie, waarover vooral in Heerenveen, in pen en de wonderbaarlijkste combi naties zijn daarbij mogelijk. Als ik bijvoorbeeld mijn geboortejaar neem, het door mijn telefoonnum mer deel en de leeftijd van mijn vrouw er aftrek, dan krijg ik als re sultaat het nummer van mijn boord Een auto was over de kop geslagen en lag omgekeerd midden op straat. Daaronder de chauffeur. Een agent verscheen: ,,Ja, het geeft u niets, dat u zich daar nu onder verstopt. Komt u er maar een beetje gauw onderuit en zoek geen uitvluchten, maar laat me maar eerst eens uw rijbewijs zien." Mevrouw: laantje. laantje, geef me eens wat. dat ik om m'n vinger kan winden laantje Meneer roepen, Mevrouw? „Voor de politie hebt u alles be kend, waarom herroept u het hier nu weer?" vroeg de rechter. „Mijn advocaat zegt dat ik on schuldig ben." „De wiskunde, mijne heeren, is de interessantste van alle wetenschap- Vrouw: „Nu, wat heb je gekocht voor dien ouden concierge voor zijn vijftigjarig jubileum?" Professor: „Och, ik heb de heele stad doorgezocht en kon niets goeds vinden, eindelijk heb ik maar een... champagnekoeler gekocht!" Voor een van de mannen kwam de hulp van helpers te laat De heren Spanjer en Bakker waren oorspronkelijk afkomstig van Ter schelling; hun ouders woonden er nog, de moeder van Bakker in Oos terend, de ouders van Spanjer in Hoorn. De heer Thomas zat met de heer Spanjer in hetzelfde kosthuis in Heeren veen. Op de laatste zaterdag was een jon gere broer van Spanjer van Ter schelling over het ijs naar de Friese kust gefietst en vandaar doorgere den naar Heeren veen. Daar vertelde hij zijn broer over het buitengewoon sterke ijs op het Wad, waarna het denkbeeld ontstond de volgende dag, zondag dus, met de auto naar Terschelling te gaan. OUDERS VERRASSEN De jonge Spanjer zou aldus naar z'n ouderlijk huis worden terugge bracht, de oudere Spanjeren Bakker zouden hun ouders kunnen verras sen met een onverwacht bezoek - Thomas, de vriend van Spanjer, zou kunnen optreden als chauffeur. De wagen van deze historische, maar fatale tocht, kwam uit Heer enveen; het was een Ford van de rijwielhandelaar G. Oord uit Oran jewoud, die de auto "vooreen tocht naar het noorden van Friesland" aan drie jongemannen had afge staan. Die drie jonge heren waren: de vier en twintig jarige J. Thomas, mon teur bij de firma Jager en Wierda in Heerenveen, de zes en twintigjarige G. Spanjer, opzichter bij de Neder landse Heide Maatschappij in Heer enveen en E. Bakker, eveneens zes en twintig jaar oud, onderwijzer aan de Bijzondere School te Oude- schoot. Het was op de eerste zondag in maart 1929 - nu dus precies vijftig jaar geleden - dat zich omstreeks vijf uurs middags in de stad het gerucht verspreiddedat er op de Waddenzee tussen Terschelling en de vaste wal van Friesland een auto door het ijs was gezakteen van de inzittenden van deze ongelukswagen zou daarbij zijn verdronken. Niet lang daarna bevestigde de radio-nieuwsdienst dit gerucht: inderdaad was een auto, die als eerste de oversteek naar het eiland Terschelling had gewaagd, op de terugweg door het ijs gezakt en in de diepte verdwenenVan de drie inzittenden van de wagen waren er twee gered; de derde man was jammerlijk verdronken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3