Uw eigen bank Friesland Bank Lezers klommen in de pen BEUCKER ANDREAE Zou ik nog even mogen inhaken op het geschrevene over de dames Beucker Andreae? Hier in Naarden, in de Thorbeckelaan, woont een nicht van de dames, het is mevrouw Dr. J. C. Proost-Thoden van Vel- zen. Zij is ook in Leeuwarden gebo ren, maar al heel jong uit de stad vertrokken. Ik spreek nogal eens met haar en ik heb ook wel over haar tantes ge sproken. Ik vertelde haar nog, dat de dames Beucker Andreae bij ons op school kwamen; zij zaten denke lijk in een schoolcommissie. De moeder van mevrouw Proost was een zuster van de dames. Ik heb haar het stukje van mevrouw Mol- lema laten lezen en ik zal haar ook het Krantsje brengen met het stukje van Bart van der Weerdt Staat er iets in 't Kleine Krantsje, waarvan ik vermoed, dat het haar interesseert, dan breng ik het haar altijd, dat vindt ze erg leuk. Hoewel deze dame nu bijna tachtig is, spre ken we samen altijd Leewadders - dat heeft ze niet verleerd. Een tijdje geleden stond er in 't Krantsje een foto van slager Terp stra met zijn vrouw voor de winkel. Daar stond onder Achter de Hoven, maar dat was niet juist. De winkel was op de hoek van het Oldegalileën en de Dokkumerstraat. Mevrouw Mollema weet dit ook nog wel. Zij heeft eens geschreven, dat ze daar vlees moest halen voor mevrouw Zijlstra. Ik ben het volkomen eens met Bart van der Weerdt, die schreef, dat hoe ouder je wordt, hoe meer je gedach ten terug gaan naar vroeger en daar ik in dezelfde omgeving heb ge woond, vind ik het altijd prettig de stukjes te lezen, die hij schrijft, en die zich in die omgeving afspelen. Hoeveel Bart, zouden er nog leven van onze klas? Naarden Mevr. A. Has-Drent WINTERVREUGD We hebben in 't Kleine Krantsje de ijspret van honderd jaar terug gezien en ook de mooie foto van het Kal- verdijkje. Nu, de wintervreugd was vroeger wel mooi, maar je moest als kind over veel wilskracht beschik ken om op schaatsen van grote men sen te kunnen rijden. En dan moest je ook nog winterhanden en winter voeten hebben en dan de schaarse kleding - wel, dan was de aardig heid er wel gauw af. Ik woonde aan de Wissesdwinger, dat was niet zo ver van het ijs, maar ik kon niet schaatsen en zat er meer naar.te kijken. Laterzijn we naar de Hollanderdijk gegaan. Ik was bij pleegouders, mijn pleegvader, De Graaf, was brugwachter op de Ka- naalsbrug. Mevr. Van der Meer-de Graaf Hoensbroek VAN SYTZEMASCHOOL Graag wil ik nog even inhaken op een schrijven van Jelle Wassenaar in een vorig Klein Krantsje over het schoolplein bij de Van Sytzema- school. We hebben daar wat afge schopt! Veel klompen en schoenen zijn er op het veld van eer gebleven. Ik herinner me nog goed dat laatste schotsje op een bepaalde zondag om twaalf uur. Een gezin, dat bij het plein woonde, was net thuis uit de kerk en de koffie stond op tafel. Andries van Esveld stond op het doel - ik schoot, maar de bal vloog over het hek en over een muurtje dwars door het grote achter raam van dat gezin. Bats, in één keer de hele koffiepot en de kopjes van de tafel! Ik hoorde het nog even aan, maar toen als een aap over het hoge hek - want daar waren we lenig in! - en naar huis. Ik heb later gelukkig al leen maar van de jongens gehoord, dat het bij die mensen een hele schrik was geweest. Verder zat concierge Rodenhuis haast elke dag op het dak om er de ballen vandaan te halen - ook klommen we er zelf wel op. Hoe veel ruitjes er gesneuveld zijn in die tijd weet ik niet, maar ze waren niet te tellen. Als het de laatste dag voor de vakan tie was, trok haast de hele school door de buurt en maar zingen van "de laatste dag" en van "de groot ste barg staat voor de klas!" Natte voeten? Geen nood: de kou sen of sokken droogden we op de warme buizen van de melkfabriek of bij de Condens. Kwam je met natte voeten op school, dan ging Rodenhuis je sokken drogen en moest je de hele morgen of de hele middag met pakpapier om je voeten in de bank zitten. We hadden ook een voetbalclub. Het geld voor leren bal haalden we bij de deuren op. Met een zelf ge maakt briefje over de club. We speelden achter op het land van Pa trimonium of bij de Tijnjedijk. La ter is er ook een voetbalclub ont staan met de naam N.O.A.D.: Nooit Opgeven Altijd Doorzetten Daar heb ik vele jaren in gevoet bald. Na het ter ziele gaan van Harmonicaspeler Melle Zwerver, een zeer bekend straattype uit het oude Leeuwarden. Met ,,Skip" getrouwd? Nee toch. N.O.A.D. heb ik nog een tijdje in Frisia gespeeld. We hadden ook veel jongens en meisjes uit het woonwagenkamp en de woonschepenhaven op school. Ik zie ze nog zitten met hun kortge knipt haar, veel van het bloempot- model. Vee! bekende mensen Kwamen daar vandaan, zoals Vrouw Zwerver. Die liep op straat en riep niet anders dan van "Schip! Schip!", de hele route langs. Zij was de vrouw van Zwerver, de harmonicaspeler van de straat. Men kent er de friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Ik woonde aan de Wissesdwinger, vlak bij het ijs. Ik denk nog vaak aan die tijd terug. Een oud-leerling van School 13a. Leeuwarden Rinze van der Heide Over "Schip!"alias "Vegaan van 't Skip"eens een zeer be kende figuur in de stad, hebben we jaren geleden uitvoerig in 't Kleine Krantsje bericht. De vrouw, die ook wel "Geertsje Zeeskip" werd genoemd, liep inderdaad langs de straat met het voortdurend uitroepen van de merkwaardige en eentonige tekst" Skip!" Haar vreemde ge drag maskeerde een gruwelijk drama; in januari 1920 kwamen haar ouders en haar jongste zusje om het leven, toen hun schip bij Workum verging; zelf was Geertje op die dag - toen vijf en twintig jaar oud - bij een tante in Leeuwarden. Zij is deze tragedie nooit te boven gekomen en wilde voortaan iedereen in kennis brengen met wat er ge beurd was met hun schip: "Skip! Skip!" Later is de vrouw uit Leeuwarden verdwenen; om streeks 1970 vonden wij haar na een lange speurtocht in een Psy chiatrische Inrichting in Noord-Holland terug. Of zij, zoals de heer Van der Heide schrijft, getrouwd is geweest met de eveneens zeer bekende Zwer ver, de harmonicaspeler, me nen wij te moeten betwijfelen. Red. 't KI. Kr. JUF WENNING Toen ik nummer 330 van 't Kleine Krantsje doorlas, zag ik de foto van de Gemeenteschool aan de Druif streek, de z.g. Geertsschool en her kende ik dadelijk de onderwijzeres, een nicht van ons. Haar naam is echter niet Wentinck, maar P. A. K. Wenning. Zij was enige jaren vaste onderwijzeres aan deze school. Zij is een dochter van de vroegere hoofdboekhouder van de Bonds spaarbank aan het Zaailand. Daar woonden ze ook, zij voor haar hu welijk met A. Mebius. Inderdaad zat bij haar in de klas Wiepi Wier stra. Hij was erg op haar gesteld en liep dan bij de spaarbank langs, klom op de vensterbank om te pro beren in de kamer haar te zien. Zij woont al vanaf 1948 in Amerika (Utah), maar is nu wel erg eenzaam. In 1955 is haar man al overleden, in 1975 haar enige zoon en nu begin januari haar schoondochter. Zij woont er nu met haar drie klein zoons, van wie twee getrouwd zijn. Wij sturen haar een paar maal per jaar een pak Kleine Krantsjes, waar zij erg van geniet en vroeger haar zoon ook. Zij geeft de Krantsjes weer door aan kennissen, ook oud- Leeuwarders. De ouders van de heer Schoustra (uitgever van 't Kleine Krantsje) waren zeer bevriend met de familie Wenning en daardoor hebben wij vooral mevrouw Schoustra heel goed gekend. Het is misschien wel aardig voor de oud-leerlingen van „juf Wenning" om te weten hoe het haar gegaan is in het leven. Daarom ook geef ik dit u even door. Leeuwarden A. van der Zee S. A. K. van der Zee ELFSTEDENTOCHT 1929 Gaarne wil ik even inhaken op het stukje in een vorig Klein Krantsje over de Elfstedentocht van 1929. Het blijkt namelijk dat ik bij het groepje ben geweest, waar de heer Yme Bakker Ter Horst, over schreef, althans vanaf Stavoren. De tijden op mijn kaart kloppen precies met die van Ter Horst. Ook weet ik nog dat wij de heer Zeegers oppikten en dat deze zich bij ons aansloot. Ook meende ik dat de internationale voetballer van Be Quick, Evert van Linge daar iets met zijn teen deed, Vervolg op pagina 9

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4