SPECTACULAIRE BRANDEN IN HET OUDE LEEUWARDEN STROCARTON FABRIEK - PALEIS VAN JUSTITIE 7 Tientallen jaren geleden zijn er in Leeuwarden twee grote branden geweest, die we nu kunnen herdenken. Voor precies tachtig jaar, februari 1889, werd de stad opgeschrikt door een geweldige brand in de Strocartonfabriek aan de Potmarge, op de kop af zestig jaar geleden, februari 1919, ontstond er een spectaculaire brand in het P aleis van Justitie aan het Wilhelminaplein. De vuurzee in de Strocartonfabriek zullen alleen de alleroudsten onder ons zich nog kunnen herinneren, maar zeker veel meer ooggetuigen zijn er nog in leven van de brand in het Gerechtsgebouw. Het is nu, zoveel laterinteressant te zien, wat de krant van die dagen over deze beide geruchtmakende gevallen te vertellen had. „Gisteren avond te 9 uur 20 minu ten snerpte de alarmfluit van de strookartonfabriek bij de Schrans alhier. De Directeur, de heer Dries- sen, bevond zich juist op den pa pierzolder. Hij spoedde zich naar beneden en vernam, dat in het nieuwe ketelhuis door onbekende oorzaak brand was ontstaan. On middellijk telephoneerde hij de brandweer en dirigeerde hij zelf het werk der blussching met eigen bluschmiddelen der fabriek. Die krachten schoten te kort. Snel greep het vuur om zich heen. Toen tien minuten na het ontdekken van de brand de brandmeesters op het ter rein verschenen, stonden zij tegen over een geweldige vuurmassa, die zich van seconde tot seconde uit breidde. Van alle kanten kwamen de spuiten aanrijden, 't Liep tegen tien. De trein naar Groningen zou vertrekken. Er ontstond een klein verschil tusschen een brand meester en den stationschef. De spuitslangen waren gelegd dwars over de rails, waarlangs de trein moest voorbijgaan. De dienst doende stationschef meende als meester van de spoorbaan zijn ge zag te moeten handhaven. De slan gen werden voor een oogenblik ver legd en de trein kon doorgaan. In- tusschen was het kantoor afge brand. Dit kantoor en het nieuwe ketelhuis, waar de brand begon, staan afzonderlijk. Tengevolge van den hevigen wind kon echter het groote gebouw der papierfabricage niet aan het vuur betwist worden. De vlammen tastten het aan en, hoe de brandweer, die met man en macht werkte, ook al het mogelijke deed om het te behouden, het ge lukte niet.... Achtereenvolgens brandden een be lendende bergplaats en een gedeelte van de papierloods af. Alle krachten werden daarom ook ingespannen om de huizen en gebouwen in de onmiddellijke omgeving en de hui zen aan de overzijde van de. Potmarge-tak en de spoorbaan tegen het vuur te beveiligen... Eerst tus- WONM6- INRICHTING NtllwuXld 95-97 LEEUWARDEN Brand in het Paleis van Justitie! Het leek er veel op, dat het hele gebouw er aan zou gaan... "Nou is't wel eigenaardig man, mar at er een ei kapot gaat is't altied dat van jou" schen drie en vier uur kon men zeg gen, dat de brand geene verdere uit breiding zou krijgen. De spuiten verminderden in aantal. Tegen half acht in den morgen rukte de brand weer in." IN HET PALEIS „De brand woedde, dat bleek al da delijk, in het binnenste van het ge bouw en het was volslagen onmoge lijk om van buitenaf met watereenig succes te bereiken. Bovendien, het vuur in de kamer van de wed. Stel- stra was zoo fel, zoo intensief, dat dit van nabij bestreden moest wor den. Het zocht hier een uitweg door de deur naar de bijgelegen kamers, maar vooral naar de zolders door het plafond. Het was dus zaak uit nabu rige gangen en kamers de haard te bestrijden. Toen de eerste mannen met ladders door het plafond bij de kamers waren geklommen en vol doende slangen ter beschikking hadden was al veel gewonnen. Zoo taai was het vuur in de kamer, waar het ontstaan was, dat een geregelde straal aanvankelijk weinig uitwer king had. Intusschen was natuurlijk de omgeving aangetast, doch nu slaagden de brandweermannen er ook in op het dak aan alle kanten de vuurhaard te bereiken en er water in te spuiten. Een groote moeilijkheid bij dit werk was ook de zware, zeer dikke rook, die overal in het ge bouw alle uitzicht en dus voor on bekenden met de gebouw-inrichting een uitweg naar trappen of gangen te vinden onmogelijk maakte. Dus werd er lucht gemaakt...; men kon zien hoe groot het gevaar was. Het bleek dat het grootste gedeelte van het Paleis behouden zou worden. Nu kon, omdat de waterleiding voor meerdere slangen, welke inmiddels in het gebouw gebracht waren, ruim voldoende water leverde, de kern van het vuur aangetast worden. Zelfs een stoomspuit zou hier, van buiten af, niets bereikt hebben, al thans geen meer baat gebracht heb ben, dan de slangen op de eigen waterleiding.... Het mag zeker een groot geluk genoemd worden, dat het gedeelte waar de brand het he vigst woedde, gelegen is tusschen twee brandmuren, die een groote ramp voorkomen hebben, en.dat het niet vroor. Door deze brandmu ren kreeg het vuur, dat reeds een sterke bestrijding van het water had, geen gelegenheid zich verder uit te breiden.... Tegen 5 uur was het ge vaar volkomen geweken; toch brandden tegen achten aan den lin kervleugel nog een paar kroonlijs ten." De brand is uitgewoed. Het Paleis bleef behouden, maar de schade was zeer aanzienlijk.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 7