HERINNERINGEN VAN OUD LEEUWARDER 'T KLEINE KRANTSJE BRIEF UIT CANADA 3 Dit is de tweede aflevering van de herinneringen van een Oud Leeu warder, die al bjjna dertig jaar in Canada woont. Het is de heer At- ze S. Tuinstra uit Grand Rapids. Er zijn nog verschillende andere dingen die me in gedachten komen, o.a. de eerste vliegmachine in Leeuwarden. Duizenden mensen kwamen van heinde en ver om dit grote gebeuren mee te maken. Het weer moest doodstil zijn, dus geen wind. Meestal was dit tegen de avond. Het was geloof ik in 1911. De eerste keer dat de machine de lucht in zou, ging het verkeerd. Het toestel kwam in het publiek terecht en voorzover ik weet, waren er en kelen met gebroken benen. De vol gende dag ging het beter. We zagen het grote wonder gebeuren. Het ding ging de lucht in. Niet zo hoog, en kwam na enkele rondjes min of meer waggelend weer naar bene den. Een oude vrouw bij ons in de buurt, vond het een goddeloos ge beuren. Vogels hoorden in de lucht zei ze, maar geen mensen. Ze vallen allemaal dood. We leven in het laatst der dagen, het kon niet anders als de mensen zo met hun leven speelden. BRAND! Brand in het Paleis van Justitie aan het Zaailand. Het was in de winter en het vroor hard. Ik geloof dat het was in de mobilisatie tijd 1914-'18. De brand begon in één van de front benedenkamers en ze breidde zich uit tot aan de hele voorgevel en het brede dak. In het midden het grote wapen met de twee leeuwen. Het was een pracht schouwspel, vooral toen op een gegeven moment dit wapen met donderend geweld naar beneden kwam. Er ging een hoera op van al de kijkers. Het duurde lang voor de brandweer het vuur onder controle had. Over een grote oppervlakte was het één ijsvloer vanwege het bluswater. In deze zelfde periode kwam er een griepepidemie en nekkramp. Dit laatste onder de militairen van het 9e regiment Infanterie dat gelegerd was in de oude kazerne. De eerste gevallen werden geisoleerd in de schippersschool. De rest mocht niet uit de kazerne tot nader order. Door de griep stierven de mensen bij ho pen, en konden niet op tijd worden begraven, omdat er niet genoeg vervoermiddelen waren. Zo herin- Nee, zeker geen Boeing 727 en zelfs geen Boeing 6, maar een van de allereerste primitieve vliegtuigjes: we schrijven 1911 en Jan Olieslager vliegt boven de Wilhelminabaan in LeeuwardenMet angst in het hart slaan duizenden mensen de luchtcapriolen gade - een moment later zal de Belgi sche aviateur met zijn toestel neerkomen in het publiek ner ik me een geval van een hoge rang militair die overleed. Hij werd met militaire eer begraven. Muziek van Chopin met omfloerste trom men. Het gehele 9e Reg. er zowat achter en op weg naar het kerkhof aan de Spanjaardslaan. Omdat er geen zwarte paarden genoeg waren, was er voor de lijkwagen een wit paard met een groot zwart kleed er over, maar de witte poten kwamen er onder uit. Op zichzelf niet zo erg in de gegeven omstandigheden, maar dit paard was niet gewend aan muziek en langzaam te lopen, dat op de Noorderbrug werd het schichtig en had neiging om er met wagen en lijk vandoor te gaan. Het gevaar werd nog op tijd verholpen. SINTERKLAAS Nu nog even terug van voor de eer ste oorlog. De gezellige Sinter klaasavonds met sjoelen en andere attracties, om taarten en eendvogels of iets anders te winnen. De gezel ligste straten op dit gebied waren in de omgeving van de Voorstreek- Slotmakersstraat enz. Doorgaans was het zo, dat er veel meer geld vergooid werd, dan de waarde van het eventueel gewonnene. Maar het was plezier en dat was ook wat waard. Op Sinterklaasdag ging de Sint met zwarte Piet in een open rijtuig 's morgens al vroeg door de stad, om verschillende inrichtingen te bezoe ken. De jeugd draafde dan gewoon lijk mee achter het rijtuig. Zo ook ondergetekende, die door de sensa tie compleet vergat dat het al negen uur was geweest en dus dat hij te laat op school kwam (plm. 10 uur). Na gebeld te hebben, kwam de boven meester voor, maar stuurde me prompt terug. Natuurlijk niet direct naar huis, maar met een zwaar ge moed omdangelen in de stad en op de gewone tijd om twaalf uur naar huis en net doen of was er niets te redden. Maar het geval was spoedig bekend, omdat één van de klasgeno ten een briefje van het hoofd thuis bracht, 's Middags weer naar school en nablijven. Strafregels bleven niet uit, plus een schrobbering van thuis. MUNTSJEMUURSTRAAT Dan verder de gezellige buurtfees ten hier en daar. Ik herinner me een feest in de Monnikemuurstraat en zie in gedachten nog een jonge da me, die vol geestdrift zong in de optocht van: "De Muntsje muur straat gaat nooit verloren, falderal de riere". Maar het opvallende van dit geval was, dat het meisje mank De Muntsjemuurstraat gaat nooit verloren, falderal de riere hebben de Leeuwarder de sensatie moeten meemaken, dat de - toen nog nieuwe! - Vrouwenpoortsbrug door midden brak, op een moment, dat ze juist was opengedraaid. Het gebeurde in december 1869 en de wachtenden voor de brug zagen toen tot hun schrik, dat beide helften van de brug in het water stortten. Er moest een houten voetbrug over de gracht bij de Oldehove worden ge bouwd en toen twee jaar later de nieuwe Vrouwenpoortsbrug klaar was, werden de Leeuwarders ge confronteerd met een nieuw inci dent: nu was de brug te zwaar - de brugwachter kon ze niet eens draaien. Het bleef sukkelen met de brug tot 1879 - toen kwam er een nieuwe hulpbrug over de gracht en werd er wéér een nieuwe Vrou wenpoortsbrug gebouwd. En die heeft het dan jaren lang gelukkig goed gedaan. was (jammer genoeg) en er op zo'n manier iets humoristisch in de maat van haar lopen was, WORDT VERVOLGD voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- iand:fl. 37.50 per jaar. Lospe nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3