UNIEK 4 Friesland Bank Uw eigen bank voor al uw FEESTEN PARTIJEN van de vroegere voetbalvereni ging N.O.A.D. Eén van onze abonnees misschien? Red. 't KI. Kr. BRAND GERECHTSGEBOUW In 't Kleine Krantsje nummer 333 staat een stuk over de brand van het Paleis van Justitie en deze brand is gebeurd op 28 februari 1919. Hoe ik dat weet is voor u een raadsel, maar mijn grootvader, Rinze Jacob Nieuwland, geboren in 1874, heeft deze brand geblust onder de com mandant de heer Verhei, die in de Blokhuissteeg een timmerwerk plaats haad. Mijn grootvader is op 7 juni 1952 overleden. Hij was timmerman van zijn vak en hij heeft jaren als tim merman gewerkt bij het Diakones- senhuis. De oorzaak van de brand wordt wel anders verteld, dan u schreef. Men zegt, dat de brand is ontstaan door mij frtaqt... de turf, die te dicht bij de kachel lag. Het was bar winter, want men had soldaten gevraagd om te blussen. Berlikum R. J. Stolte U moet zich vergissen met de datum van deze brand. Op 7 fe bruari 1919 kon de krant nog geen verslag brengen van een brand, die pas drie weken later zou plaatsvinden. Red. 't KI. Kr. BRAND GERECHTSHOF Daar ik medelezer ben van 't Kleine Krantsje, waar ik altoosvan geniet, Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Ter aanvulling van het stukje van Yme Bakker over de Elfstedentocht 1929 het volgende. Evenals Yme hadden wij (schoonvader Rein Zandstra - zwager Auke Zandstra (20 jaar en militair - en ondergete kende Jan der Meulen (toen siga renwinkelier en 24 jaar oud) op de heenreis naar Dokkum veel last van terugkerende wedstrijdrijders. Terug in Leeuwarden waren wij getuige van het opgeven van Anton Dalhuyzen, in mijn gedachten als voetballer altijd nog een der beste voorhoede-spelers uit het Noorden In Harlingen raakten onze schaatsen stomp (houtzaagmeel op de banen) en halverwege Harlingen-Bolsward Boerderij-restaurant RfJPERKERK Telef. 05118-1920 Zondags geopend vanaf 13.00 uur. Lezers klommen in de pen haalden wij Yme Bakker in, die te kampen had met een inzinking en zich tot bij Bolsward bij ons aan sloot. In Bolsward vertrouwden mijn schoonvader en mijn zwager de schaatsen toe aan een jongeman, die zei ze heel spoedig geslepen terug te brengen. Hier liepen wij een achter stand op van meer dan een uur en dat op het mooist van de dag. In Staveren formeerden wij een grote rij met als leidend trio een zekere Hoekstra (timmerman), Bertus Wijmenga (bekend van damclub en hengelsport) en Pé Brouwer, toen employee van Kingma's Bank. Daarvoor hadden wij een groepje Be Quickers ingehaald, onder wie Evert van Linge, Rodermond en de Tetzners. Ook wij waren getuige van het aan sluiten van Zeegers (kampioen hardlopen over grote afstanden) en later bleven wij met z'n drieën in de buurt van Brouwer, die een zaklan taarn had. De lijdensweg op de Swette kostte uren. De Zandstra's kwamen in Leeuwarden aan en mijn vrouw vroeg, waar is Jan. Is die nog niet binnen? Nee. Dan de schaatsen maar weer onder zei Brouwer en dat zou vast en zeker zijn doorgegaan als niet zeilmaker Jan de Vries had meegedeeld dat hij mij vlak bij Leeuwarden was voorbij gereden. Enfin, ik kwam op tijd in Leeuwar den, zij het tussen elf en twaalf uur. De tocht werd volbracht door 50% van de tochtrijders! Drachten Jan v. d. Meulen N.O.A.D. Gaarne m'n komplimenten voor de inhoud van 't Kleine Krantsje, voor al de foto van het pontsje bij de Wissesdwinger vond ik prachtig, en ook de leuke stukjes geschreven door Bart van der Weerdt, en ook dat er aandacht wordt geschonken aan de geweldige strenge winter van 1929. Ik kijk altijd met belangstel ling naar het nieuwe nummer uit, er is voor elk wat wils bij. Maar nu mijn vraag: zo nu en dan drukt u wel eens 'n foto af van 'n voetbalclub, die allang ter ziele is, maar één foto ben ik nog niet tegen gekomen in 't Kleine Krantsje en dat is van het elftal van N.O.A.D. Zij hadden hun terrein Achter de Hoven en speelden in wit shirt zwarte broek en zwarte kousen met witte omslag. Als u in het bezit bent van zo'n foto zou u hem dan eens later in het Kleine Krantsje willen afdrukken. Bij voorbaat mijn hartelijke dank. Leeuwarden J. van Daalen Wij hebben in onze archieven, voor zover wij weten, geen foto wil ik nu toch iets recht zetten. Ik las over de bmad in het Gerechtshof, daar ik een kleindochter ben van die oude Mevrouw Stelstra, zij woonde bij haar zoon in, die concierge was in het Gerechtshof. Mijn vader was daar chef van de griffie. Maar het vroor toen reusachtig. U schreef gelukkig dat het niet vroor. Het ijs zat er na de brand wel een tafel hoogte in, je kon er wel schaatsrij- den. Ik ben, toen de brand geblust was, er in geweest om de kinderwagen, kleren enz. op te halen. Omoe, tante en de twee kinderen zijn een poos bij ons geweest. Ik woon al vanaf 1970 in Amhem en ben 77 jaar. Heel veel groeten en dat ik nóg maar wat van het Krantsje mag genieten Arnhem T. Stelstra Ons verhaat van de brand was, zoals wij al schreven, een letter lijke weergave van wat de krant van 6 februari 1919 er van ver telde. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat de verslaggever toen niet geweten heeft of het voor of niet. Misschien is het de brand hevig gaan vriezen? Red. 't KI. Kr. Vervolg op pag. 9 Deze scène uit het toneelspelGodzoekershield de aandacht gespannen van de bezoekers aan de Vrijz Prot. Landdag op 2de Paasdag 1934 in de Harmonie. Een wat Tolstoj-achtige figuur zegt de mensen uit zijn omgeving de waarheid voor hij uit hun midden vertrekt. Van links naar rechts: Jan Oreel, Mevr. Wegener Sleeswijk-v. Balen Blanken (reg.) Koop de Jong, Fokje Regeling, Tilly Prenger, Jan Elzinga en Mevr. Nel Schaaf-Rodenhuis Met vele andere foto' s is deze plaat te zien op de tentoonstelling Vijf en zeventig jaar Vrijzinnig Hervormd geloofsleven' van 21 tot en met 28 april in het Rijksarchief aan de Boterhoek. De tentoonstelling, die dagelijks open is van negen tot vijf (op zaterdag van negen tot half een) vindt plaats ter gelegenheid van het vijf en zeventigjarig bestaan van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Leeuwarden en het Gewest Friesland. Met belangstelling 't Kleine Krantsje nummer 332 gelezen en de foto's bekeken. De foto van Janna van der Meulen en Martha Hem- minga heb ik ook; wat was die Martha toen een rijdster van klasse, 'k Heb ze bij de Nieuwe Leeuwar der Usclub ook achter de Gouden Bal op de baan gehad. Trouwens, Janna was een vlugge recht vooruit rijdster, licht van postuur. Schiermonnikoog K. van Oostrum ELFSTEDENTOCHT 1929 JANNA V. D. MEULEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4