"EEN GROOT SCHANDAAL DAT ZO'N PRACHTIG HUIS WERD GESLOOPT" PlatlePlatte! Platte! Beschuit. Hè je drafeord i ëUSB- ONZE FOTO-PRIJSVRAAG 7 Romantisch tafelen aan de Terpenroute Henk en Tity Hasz De Ondergeteekende vestigt bij hernieuwing de aandacht van de Ingezetenen van Leeuwar den en omstreken op zijne bovengenoemde BE SCHUITEN, die in smaak en grootte bijzonder uitmunten. Prijs 17d/2 cents de 26 stuk». Slijters 65 cents de> 104 stuks. H. AKKERMAN Kleine Hoogstraat, Leeuwarden Het oplossen van ons fotoraadsel'Leeuwadders, waar is dit?'heeft onze abonnees de tweede keer kennelijk meer moeite gekost, dan de eerste maal het geval was geweest: hoewel er nog ettelijke tientallen goede oplossingen bij onze redactie binnenkwamen, lag dit aantal duidelijk lager dan twee weken daarvoor. Een verklaring hiervoor lijkt ons te liggen in het feit, dat er de eerste maal op de foto een gracht was te zien, waardoor direct het aantal in aanmerking komende straten in de stad al danig werd beperkt - de foto, die we de tweede keer afdrukten, kon eveneens aan een gracht, maar voor hetzelfde geld juist niet een gracht zijn gemaakt. "Na veel gezoek, toch gevonden. Het was beslist niet gemakkelijk" schreef ons dan ook de heer S. Kleefstra, die, net als veel anderen, het gefotografeerde punt herkende aan een belendend gevelfragment en dat was in dit geval nou juist de aardigheid: 't bijzonder fraaie pand zelf, waar het op de foto om ging, bestaat - helaas- niet meer, maar de beide panden ter weerszijden er- Stadgenoot S. vertelt aan stamtafel in Leeuwarder horecaetablissement - zoals zo vaak - van de financiële successen, die hij in z'n leven ver wierf. "Maar" zegt hij, "nou word ik ou der, ik heb natuurlijk niet zo heel lang meer te gaan en wat raad je me nou aan te gaan doen?" Reactie van een van de toehoorders: "Je ter beschikking van de justitie stellen van nog wel; vandaar ook onze hint in de krant van 17 maart: "Voor scherpe speurders moet de vraag te beantwoorden zijn!" Maar laten we ook nu weer begin nen met de foutieve oplossingen, want die waren er ook weer, zij het niet zoveel. Het huis stond niet aan de Tuinen, het stond niet in de Weerd, het stond niet aan de Weaze ("Waar nu een kapper in zit"), het was ook niet het vroegere huis van dr. Uffelie aan de Tweebaksmarkt en het stond (rasechte Leewadder K. M!) ook niet aan de Nieuwestad - het pandje naast de vroegere Ti- voli-bioscoop mag er dan wel wat op lijken, het was het door ons afge beelde huis niet. AFGEBROKEN Wat was het dan wel? Juist, het huis nummer 44 aan de Tweebaks markt, jammerlijk afgebroken om een toegang te krijgen tot de RK Julianaschool die er in 1911 vlak achter werd gebouwd. Veel inzenders, we zeiden het net al, vonden het juiste antwoord op onze vraag, doordat ze de gevel herkenden van het nog steeds be staande pandje van de Verzeke ringsmaatschappij Utrecht, dat wel eer naast het gefotografeerde huis heeft gestaan. De laatste T van het woord Utrecht was nog op de foto te zien! "U had beter kunnen vragen 'waar was dit' in plaats van 'waar is dit'", aldus de heer P. Visser, "want het bedoelde pand is al jaren geleden afgebroken". Nu mag dat waar zijn, het gefotografeerde punt is er nog steeds en verschillende herken bare onderdelen evenzeer - boven dien tasten we de titel van onze prijsvraag niet aan, zodat het ook voortaan "Leewadders, waar is dit" blijft, hoewel het in de toe komst zeker zal gebeuren, dat alles wat we op de afgedrukte foto zien intussen verdwenen is. Wat ons bij het doornemen van de oplossing opviel, was de teleurstel ling van veel abonnees, die ons schreven het te betreuren, dat het huis Tweebaksmarkt 44 indertijd voor Leeuwarden verloren ging. "Jammer dat dit prachtige pand af gebroken is om plaats te maken voor het schoolplein, c.q. toegang tot het schoolplein van de Julianaschool, waar ik in de oorlog op school ging, toen het nog de RK ULO was", aldus de heer W. M. de Jager. "Zonde, dat zo'n mooi gebouw ooit gesloopt is om toegang te ma ken voor een school", schreef de heer G. Brinck. SCHANDAAL En de heer J. Kaspers (Den Haag) drukte zich nog sterker uit: "Een schandaal om zo'n monumentale gevel tegen de grond te slaan!" schreef hij, er aan toevoegend, "dat zoiets stellig niet meer kan gebeuren in onze tijd". "Mochten wij een poster winnen, dan graag een van de oude Turf markt, waar ik 48 jaar heb ge woond", aldus de heer L. Andela, die kennelijk onze goedgeefsheid onderschat, want het is niet een, maar het zijn telkens drie "antieke afbeeldingen" in de vorm van pos ters, die wij als prijs beschikbaar stellen. De heer K. van Oostrum (Schier monnikoog) berichtte ons al zes en twintig jaar uit Leeuwarden van daan te zijn, zodat hij geheel moest vertrouwen op z'n geheugen, dat nog wel goed bleek te zijn - net als dat trouwens van meer "Leeuwar ders om utens", die ons goede op lossingen stuurden. OECUMENE "Gedurende de laatste wereldoor log" herinnerde zich de heer J. G. Haasdijk te Umuiden, "was ik leer ling van de Chr. Muloschool in de Margaretha de Heerstraat. De Duit sers vorderden het schoolgebouw en enkele klassen, waaronder de mij ne, werden in de Julianaschool on dergebracht. Vaak ben ik derhalve deze doorgang gepasseerd. Als men door de gang van de Julia naschool liep galmde uit de ene klas een stoere psalm van Datheen, ter wijl vlak ernaast het 'Maria te min nen' naar buiten ruiste; een soort oecumene 'avant la lettre'." "Het linker huis is het in Jugendstil gebouwde pand Utrecht en be kroond door vier pelikanen, ge maakt door Mendes da Costa" wist de heer Dirk Miedema ons te mel den en mevrouw Das berichtte, dat ze in dat pand nog eens een fiets- plaat had gekocht. "Toen dit huis er nog stond, was ook de Galileërkerk er nog" schreef de heer Joh. de Jong en dat klopt, want het zal eind 1910 al zijn ge sloopt. De laatste bewoner, de kaaskoopman Joh. D. Keyzer ver trok in juli van dat jaar naar Oister- wijk. Daarvoor had de fabrikant Willem van der Vegte er met zijn Een waar genoegen Uw gastheer en gastvrouw Bosweg 25, tel. 05103-2266 Reservering gewenst 's Maandags gesloten. r-r^TiromiirtiKli mUurtet" vrouw Hermina Johanna Diepen- broek en drie kinderen (Willem Frederik, Alberdina Rentje en Jo hanna Antonia) gewoond - zij wa ren in mei 1909 al naar het Zuid vliet verhuisd. Op 6 april 1911 werd voor de nieu we Julianaschool de eerste steen gelegd door Baronesse Juliana thoe Schwartzenberg en Hohenlands- berg, douairière Tinco Lycklema a Nijeholt - een gedenksteen in de hal .van de school herinnert ons nog al tijd aan dat feit. En dan nu, lest best, de gelukkige prijswinnaar, wederom aangewe zen door het lot. Het werd de heer Dirk Miedema, Eebuurt 30 in Leeuwarden. Een bekend beeld uit vroeger jaren: dokter Uffelie op't fietske op weg naar een patient, gefotografeerd op de Vlietsterbrug. Het was niet zijn huis, dat we voor onze fotoprijs vraag uitzochten.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 7