IN MEMORIAM ELFSTEDENTOCHT 13 De schaatsen scherp door Fenno L Schoustra Standaardwerk - Alle Elfstedentochten van 1763 af. Fl. 34.50 naar giro 98.10.62 t.n.v. Fenno Schoustra's Pubficrteitskantoor Leeuwarden In de ouderdom van zes en tachtig jaar overleed de heer Piet de Jong, ,,de poelier uit de Sint Jacobs- straat". In 1925 kwam de heer De Jong aan het hoofd te staan van dit bekende poeliersbedrijf, dat zijn vader in 1892 had opgericht. Nog voor z'n vijf en zestigste, fe bruari 1957, trok Piet de Jona zich uit het bedrijf terug, dat daarna in andere handen overging. Niet alleen voor de Leeuwarders was de heer De Jong een bekende verschijning; ook in de waterwereld rond Eernewoude kende iedereen Piet de Jong. Daar heeft hij, op de hoek van het Zonsmeer en de Fol- kertssloot, tot voor kort het oudste zomerhuisje uit deze hele omgeving gehad; het was er in 1912 door zijn vader gebouwd. Kort oor zijn drie en tachtigste verjaai^ag is overleden de heer Taeke Klazes van der Valk, make laar-administrateur-zaakwaarne mer. De heer Van der Valk van Van der Valk's Administratie'en Make laarskantoor aan het Hofplein werd op 1 november 1923 door de recht bank beëdigd en hij werd daardoor de eerste beëdigde makelaar in Friesland - zijn kantoor kan als zo- damg dus als de oudste makelaardij in onze provincie worden aange merkt. De heer Van der Valk, geboren in Huizum, begon direct na zijn schooltijd tegen de beloning van een kwartje en een paar sigaretten per week te werken voor een assuran- tiebedrijf. Daarna werkte hij jaren pelhandelaar en zeer bekend in de stad. Mollema kende iedereen en iedereen kende Mollema. Twee weken geleden, op zaterdag, trof hij in het restaurant Onder de Luifel, waar hij dagelijks met een groep vrienden at, een familielid, tegen wie hij, opgewekt als altijd, zei; „Ik heb weer voor tien jaar bij getekend, vier en negentig is een mooie leeftijd om dood te gaan". Twee dagen later moet hij, thuisge komen in de Maria Louisestraat, onwel geworden en overleden zijn. Pas op dinsdag na de Paas vond zijn huishoudster het stoffelijk over schot. De heer Mollema begon als jonge jongen al met het venten van aard appelen in Leeuwarden en dat zou hij langer dan zestig jaar volhouden, tot z'n negenenzeventigste jaar toe. Altijd met zijn hondekar op pad werd Klaas Mollema een bijzonder populaire figuur in de stad, nooit anders, dan vrolijk en met z'n hu mor erg gul. Daarbij was hij een uiterst kiene za kenman, die het maatschappelijk gezien voortreffelijk heeft gedaan. Toen hij twee jaar geleden 't Kleine Krantsje van zijn leven vertelde, zei hij bescheiden „Ik hew mazzel had, kan'k wel segge", maar het was zeker vooral zijn koopmanschap, dat hem deed slagen. Had Gerrit G., alias Gekke Gerrit voor 't dagelijks braod an één stuk deur wat anders bij de han, oek in sien vrijetijdsbesteding toande hij zich van alle markten tuus. Hij mócht graag es visse en je konnen gien tak van sport bedenke, of Gek ke Gerrit wist er alles van - tenmin ste, dat sei ie self. Vooral het voetballen was bij Gerrit faveriet, of late we het su segge, het voetballen van Leewadden, van De Klomp. As je Gerrit hoorden was er maar één club inne stad en dat was De Klomp. Alleen bij De Klomp konnen se voetballe, de rest was waardeloos. Mantsjes as de Del Grosso's, de Schaafsma' s, Teade Wytsma en Dirk Steenbergen, die konnen er wat van. Mar de speuiers van de andere clubs? Gien donder weerd. De Grebens en de Van Zuylens van Friesland, de Steinvoorte's en de Kingma's van Frisia? Brandhout, allemaal! En bij de tweede klassers, bij F.V.C., konden ze er volgens Gekke Gerrit al helemaal gien so demieter van - voor hem bestond er maar één club en dat was rood-wit. ,,Hoe het De Klomp gister speuld, Gerrit?" vroegen de meensen op straat. .Wonnen natuurlijk" zei Gekke' Gerrit allied, ,,wat dochten je dan?" Hadden ze 't, toevallig, niet won nen, mar verloren, dan reageerde Gerrit niet, of hij begon een mooi verhaal op te hangen over de petij- dige skeidsrechter en het strominne veld, waarop de teugenstanders wel, mar de jongens van Leeuwar den niet uut de fitten konnen. Het sal dudelijk weze, dat Gekke Gerrit bij gien enkele tuuswedstried van De Klomp ontbrak en dan ston sien mon gewoan niet stil - voor de omstanders onder 't publiek gaf'ie een reportage weg, die altied mooi er was dan de wedstried self. Het werk van Han Hollander was er ge woan gestotter bij. Oek slingerde hij er so nou en dan technische anwiezingen uut, die de speulers seker opvolgden oek, want jarenlang het Leewadden het inne noordelijke klasse mar wat best deen. TjellieDekke die man!" .De Graaf! Er teugenan!" ..Vossenberg - denk om Brada!" En meer van sukke nuttige opmer kingen. In latere jaren wudde Gerrit wat kalmer en minder fanatiek, mar as jongkerel mut ie sien clubliefde wel es wat te ver deurdreven hewwe. Op een keer, toen Friesland het nogal wat beter deed dan Leewad den en hij er belang bij had, dat Frisia van Friesland won. het ie het presteerd om een enorme stunt uut te halen. Gekke Gerrit trok toen naar Bor- naiastate met, je kan het hast niet love, een papegaaiekooi in sien han met een knien er in. ,,Wat krijgen we nu, Gerrit?" vroeg loketist Steenbergen nog, die hem het kaartsje vekocht, mar Ger rit was al gauw deurlopen met sien knien. Oek de meensendie sich al langs de lijn opsteld hadden, keken nuver op. mar se waren van Gerrit wel wat wend en dochten, dat ie weer het een of andere hanneltsje had. Waarbij 't vanself wel wonderlijk bleef, dat je - op sundag - son knien vervoere in een papegaaiekooi en dat beest dan nog metnimme naar t voetballen oek. Mar goed, Gekke Gerrit stelde sich erges verdekt op onder 't publiek en hield nou sien mon, want om Frisia an te vuren en anwiezingen te ge ven, dat gong hem wel wat te ver, hoewel het er natuurlijk wel op uut- draaie must, dat Friesland verloor, daar gong het hem om. Nou, her werd al gauw 1-0 voor Frisia en zelfs 2-0, deur goals van een sekere Heeg, mar deur Leysma, Scheepstra en Niemendal kwam Friesland met 3-2 voor en toen be gon het er voor Frisia én voor Gek ke Gerrit somber uut te sien. Voor dat moment mut Gerrit al bang weest hewwe, want wat sagen de meensen, direct na Frieslands der de goal? Dat er plotseling een knien over het veld begon te huppelen - Gekke Gerrit had het beest de arena instuurd! Groate consternatie natuurlijk, het volk skreeuwe en raze, de skeids rechter en een stuk of wat bestuurs leden achter het knien an en de speulers, voorat die van Friesland as tu use lub vanwege de verant woordelijkheid voor de goeie orde, helemaal inne war. Dat het su een stief ketierke duurd en toen, gelukkig, kreeg kleine Van der Meij van 't Verkadewinkeltsje het beestje eindelijk te pakken en stopte het knientsje fut onder sien jas. Gekke Gerrit inwendig gnieze na tuurlijk, want dit geintje su sien ge volgen hewwe: de Frieslandspeu- lers finaal vanne kaart en Frisia op permachtig oppe overwinning af. Nou kan 't hast niet misse of Fries land mut het oek even su anvoeld hewwe, want nog voor skeidsrech ter Snoeyenbosch het spul weer be ginne liet, riep Bart van Zuylen sien mannen in 't doelgebied even bij mekaar en smoesde wat op hun in. En wat bleek: niet Friesland was helemaal de kluts kwietraakt, mar Frisia. Het wudde 4-2, 5-2 en 6-2 en uuteindelijk ging Frisia met een 9-3 nederlaag naar Ituus... Minne gooi voor Gekke Gerrit, die 't toen oek nog be leve must, dat Leewadden op dieselde dag met 5-1 in Assen van Achilles verloor. En inne dagen, die op disse ge denkwaardige sundag volgden, het de arme Gerrit het wel hore mutten. ,,Must nog knienen hewwe?" vroeg iedereen. Nou ja, behalve bij Frisia lachten de meensen sich rot omme grap, mar dat deed Het Groentje niet, het ..Sportblad voor de Noordelijke Provinciën" ,,De onderlinge verstandhouding tusschen de spelers was best" skreef het blad in sien verslag vanne wedstried, ,,doch de neutraliteit van een deel van 't publiek liet wel een en ander te wenschen over" Kees Brol Geheel onverwacht is op de leeftijd van vieren tachtig jaar overleden de heer Klaas Mollema, oud aardap- aW v op notariskantoren, eerst, als twee de klerk bij mr. A. W Koch, ver volgens als eerste klerk bij mr. S. Boltjes. In 1921, op vijf en twintigjarige leeftijd, begon Taeke van der Valk met z'n eigen makelaarskantoor in een pand op de Gedempte Keizers gracht. Daarna hield hij kantoor in de Speelmansstraat en in 1929 ves tigde hij zich aan het Hofplein, waar de makelaardij nu dus nog gevestigd is.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 13