HERINNERINGEN VAN OUD LEEUWARDER ia □sma 'T KLEINE KRAHTSJE BRIEF UIT CANADA TIEN JAAR GELEDEN WILSON G LENNY '3 Bij het ouder worden (mijn vriend en ik waren omstreeks zestien), wil je wel eens iets doen waar wat sen satie in zat. Zo besloten we, om eens een bezoek te brengen aan een kaartlegster en te horen wat er voor ons in de toekomst verborgen lag. Voor zover ik me herinner, waren er twee in de Weerklank. Eén die ge naamd werd "Groninger Griet" en de andere "Moeke Tombrock". We kwamen terecht bij de laatste. In een klein kamertje begon ze met haar kaarten te werken en mijn vriend was eerst aan de beurt. Wat ze allemaal bijelkaar praatte, ik weet het niet meer. In ieder geval, zijn toekomst leek in alle opzichten behoorlijk goed. Hij zou het beter doen dan ik in de maatschappij. Eer lijk gezegd heeft hij het ook goed gemaakt. (Is nu al lang overleden). VERZUIPE Van mij zei ze, "Je zult geen gebrek lijden en verder geen ver ontrustende voorspellingen. Maar daar is één ding zei ze, dat niet hel der voor mij is. Ik zei "Wat is dat dan?" Ze zegt "er is water op je kaart". Ikzeg "Wat betekent dat?" "toch niet hoop ik, dat ik op de één of andere manier verzuupe zal?" Nee dat niet zegt ze, maar ze wille je hier niet houe. Ik zeg "je bedoele hier niet in Leeuwarden?" Ze zegt "ik weet het niet precies, maar je gane hier weg." Ik zeg "dat is me oek wat"Toen ik met mijn gezin in april 1950 naar Amerika ben ge gaan, kwamen die woorden me nog Kostuums van hoogwaardige kwal'teit Het befaamde "klokje" op de hoek van de Wirdumerdijk en de Nieuwestad met het stalletje van de niet minder bekende "Neine" ervoor. De goeie ouwe tijd wel eens in 't zin en vroeg ik me zelf af, of dat gezegde van "Water op de kaart" er misschien verband mee hield, dat we met de boot over de Atlantische Oceaan gingen. Zonder geloof te hechten aan waarzegsters voorspellingen, vond ik het toch min of meer een co-incident. SCHARRELTJE Zo, op genoemde leeftijd denk je wel eens aan een scharreltje. Ge woonlijk werd dan meestal de drukke kant van de Nieuwestad op gezocht, waar de meeste kans van slagen was. De ene keer geluk, de andere keer niet. Zo herinner ik me, dat er een afspraak werd gemaakt bij het klokje op de Nieuwestad bij de Wirdumerdijk te komen op een be paalde tijd. Daar stonden we te wachten, maar de betrokken meis jes verschenen niet. Dus op het laatst maar weer de Nieuwestad op. Komen we ze daar niet tegen met een paar andere jongens! en ons maar uitlachen. Ze hadden ons mooi voor Piet Snot laten staan. Dat was daneenz.g. blauwtje. Maar het leed was spoedig vergeten, er waren nog plenty anderen. Nou nog iets over de schooljaren. LE E LIWAPOEN -ASSEN Tien jaar geleden, april 1969, bele- ven we de warmste Paasdagen sinds zeventien jaar. En de zonnigste sinds twintig jaar. De temperatuur komt beide dagen boven de twintig graden. Burgemeester Brandsma opent het nieuwe gebouw van de F.B.T.O. aan de Langemarktstraat Hans Ree wint het Friesche Vlag Schaaktoernooi om het kampioen schap van Nederland. Na een ingrijpende restauratie wordt het vernieuwde Hotel De Kroon heropend. Gedeputeerde J. Spiekhout opent het cobaltbestralingscentrum van de Stichting Kankercentrum Friesland in het Diakonessenhuis. Nu op korte termijn de vereiste voorzieningen niet getroffen kun nen worden besluiten B. en W. de wandelzone Voorstreek-Kelders- Over de Kelders op te heffen. Gedeputeerde P. van der Mark opent het Frysk Letterkundich Mu seum en Dolumentaesjesintrum in de Grote Kerkstraat tijdens een bij eenkomst in de Provinciale Biblio theek. R.K. Voetbalvereniging M.K.V. - Met Kracht Vooruit - bestaat veer tig jaar. Tetman de Vries wordt Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Mr. Dr. K. de Vries, directeur van de Fryske Akademy, Officier in de Orde van Oranje Nassau. Diezelfde maand schiet een der tienjarige jongen met een repeteer- buks vanaf het dak van de Willem Lodewijkschool aan de Druifstreek op twee dames, die wandelen op het Blokhuisplein. De getroffenen worden gelukkig niet ernstig ge wond. In deze aprilmaand, tien jaar gele den, overlijden o.a. onze stadge noot J. R. Groustra, adviseur-or- gelbouw (87 jaar), mej. AnnaH. de Jonge na een autoongeluk onder Burum (43), K. Machiela, werk zaam bij de P.T.T. door kolen dampvergiftiging (46), F. W. Steenhuisen, oud burgemeester van Franekeradeel (75), en H. Tolman, oprichter van het Leeuwarder Auto bedrijf, L.A.B.O.. (74 jaar). Zo was er een nieuw wasmiddel uit gevonden, genaamd "Sneeuwit- chloor'De reclame werd gemaakt door mannen met witte karretjes, waar ze mee naar de scholen gingen en daar wachtten ze de kinderen op om vier uur. Die er aardigheid aan hadden (meestal heel wat!) kregen een vlaggetje en dan in optocht ach ter het wagentje aan en maar zingen van: "De sneeuwwitchloor is weer in 't land verschenen. Een ieder staat er van versteld. Het bleken is nu langer niet meer nodig, Sneeuwwit bespaart U tijd en geld. Sneeuwwit, o Sneeuwwit, dring steeds verder door. Treedt in de plaats van de losse chloor. (Laatste twee regels, bis) (Wijze: Fries Volkslied) sloot de huizenrij van de Ooster- grachtswal aan bij die van de Zuid- ergrachtswal. De onderscheiding Ooster- en Zuidergrachtswal, die wij nu kennen, kenden de Leeuwar ders toen ook niet: zij spraken ge woon van Grachtswal en bedoelden dan de lange straat om de stads gracht heen tussen de Potmargebrug en het Vliet. De straat viel in twee delen uiteen, toen in 1895 het Nieuwe Kanaal gegraven werd en er een verbinding moest ontstaan tus sen deze nieuwe gracht en de oude buitengracht. Een aantal huizen werd toen afgebroken - waar ze eerst stonden ligt nu, öngeveer, de Eerste Kanaalbrug. De venter ging dan bij de huizén langs om de waar te verkopen. wordt vervolgd) voor Leeuwarden en de wijde wereld er' omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- landrfl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. r Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is aHeen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3