fa. alex copini iuwelier fijéjoufat 4 Uw eigen bank Friesland Bank genoemd, herinner ik me niet. Was waarschijnlijk nog geen abonnee. Dat deze vrouw met Mei le Zwerver getrouwd zou zijn geweest is niet juist. Zij heeft twee echtgenoten ge had. Eerst een zekere K. S., en daarna een J. H. Bij de eerste heeft zij drie dochters en bij de tweede één dochter gehad. Met de laatste, die in Canada woont, heeft ze nog regelmatig contact. Deze komt haar eenmaal per jaar opzoeken en schrijft trouw. Ik heb deze dame uit Canada een paar maal ontmoet. Hetgeen ik weet heb ik van Geertje M., geb. R. zelf. Zij is geboren 17 augustus 1894, dus dat klopt wel dat ze 25 jaar oud was toen het schip tussen Hin- deloopen en Workum zonk. Vader, moeder en een broer kwa men om, twee zusters werden ge red. Zelf was ze bij haar tante A. v. d. W. te Leeuwarden. Deze vrouw heeft zes jaar bij me gezeten in de arbeidstherapie waar ik als verpleegkundige de leiding had. Dezer dagen heb ik nog een babbel tje met haar gemaakt en heb nog eens navraag gedaan, en alles wat ze me vertelde kwam overeen met haar vroegere verhalen. 't Schip zou met kunstmest geladen uit Enkhuizen zijn vertrokken. Daar had men de schipper aangera- den om niet uit te varen vanwege het weer, maar hij had niet geluisterd. Aangezien de betrokkenen nog in leven zijn, volgens haar zijn beide broers overleden, maar zusters en dochters niet, heb ik me beperkt tot het vermelden van de initialen. Mevrouw M. geniet nog lichamelijk een redelijke gezondheid en op de afdeling waar zij vertoeft, een goe de toegewijde verzorging. Castricum B. v. d. Galiën De ramp met het tjalkschip On derneming" voltrok zich op de zesde januari 1920. Het schip Men kent er de-Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Havo. Als je de verhalen hoort is er bij de jeugd en de gedragingen in de klas niet veel veranderd. Haarlem Bart van der Weerdt STROCARTONFABRIEK De brand in de strocartonfabriek waarover u schreef (332) staat me nog heel helder voor de geest en hoe is dat mogelijk! De brand was volgens u in 1889 en ik ben geboren in 1888! Die brand vond heel beslist plaats in een later jaar. Er zijn aller lei redenen, waardoor ik me die brand zo goed kan herinneren. Ten eerste was mijn vader brandmeester en bij een zeer ernstige brand, zoals deze zich liet aanzien, was voorde thuisblijvers niet leuk. Er woei tijdens de brand een zeer harde wind, waardoor grote stukken brandend papier over de huizen van de Zuidergrachtswal terecht kwa men in de omgeving van ons huis. Oostergrachtswal (hoek Ooster- buurt woonden we) zegt men nu. Maar toen was het kanaal er nog niet en sprak men alleen van de Grachtswal. M'n zuster en ik had den onze slaapkamer onder het dak en zo vonden wij het griezelig om naar bed te gaan. 't Was anders wel vervolg op pag. 11 PEPERSTRAAT ïi - telefoon 268h0 - leeuwarden Zilver e Omega dealer in de De oude Tuuntsjeskool aan de Arendstuin. "Je kreeg er venijnige tikken met een lineaal pen was met betonnen waterbakken geladen, toen het door een zwa re storm en dichte mist aan de grond liep bij de Stenendam on der Workum. Inderdaad kwa men de beide ouders en het jong ste kind (Eitse, vier jaar) om het leven; niet twee, maar vier broers en zusters konden op het nippertje worden gered: Josina, 21 jaar, Joost 18, Goffe 13 en Anneke, 8 jaar oud. Red. 't KI. Kr. OP DE SCHOOLBANKEN In 't Kleine Krantsje 332 vraagt mevr. Has Drent zich af hoeveel er nog in leven zijn van degenen, die met ons de eerste klas bevolkten van school 7 aan de Arendstuin, De Tuuntjeskool. Ik weet het niet, moet ik zeggen. Ik weet niet eens meerde namen van alle kinderen die toen met ons door juf Ooiman de eerste beginselen van rekenen, schrijven en lezen werden bijgebracht. Ik herinner mij nog Revert Wolthof Klaas Wijbenga, George Wolfslag, Marie Melis, een Janke die op de Oldegalileën woonde en een Romkje die in de Bleekerstraat woonde en niet te vergeten Japie Tanja die zo knap was dat hij gelijk naar de tweede klas mocht. Ik was nog maar nauwelijks op school of ik moest al schoolblijven. Ook kregen we tikken met de liniaal op de palm van de hand als je wat gedaan had wat juffrouw Ooiman onwelgevallig was. Ik herinner me nog een keer dat ik mijn hand moest ophouden. Dat ge beurde dan zo: je legde je hand op de lessenaar met de binnenkant naar boven en juf Ooiman gaf je dan een of meer venijnige tikken met de li niaal. Ik had mijn hand op de lessenaar gelegd en juf had de liniaal al opge heven, maar terwijl ze sloeg trok ik mijn hand terug zodat de liniaal met een klap op de lessenaar kwam. Juf Ooiman pakte toen mijn hand vast. Bij de klap trok ik mijn hand weer terug zodat ze zichzelf op de pols mepte. Schoolblijven. Mijn dochter is nu lerares op een Lezers klommen PLIESJES Alhoewel reeds ruim dertig jaar in Amsterdam wonende, wij vertrok ken in de herfst van 1939 naar Zwolle, vanwaaruit ik de mobilisa tie toten met de Meidagen van 1940 heb meegemaakt, meen ik in die mooie foto met achter de bestuurs tafel de heren Oosterhuis, Lam- mers, Sjoerd Verhoeve, J. Tadema en R. Sietinga minstens 3 zeer be kende heren, hetzij van de Leeu warder Gemeentepolitie, hetzij bij de Leeuwarder recherche werkzaam te zijn geweest, te hebben ontdekt. Zeker die meneer voor mij réchts op de rand der tafel met één hand op de tafel, mijn kop er af als dat geen "Leewadder pliesje" was in de vroegere dertiger of late twintiger jaren Amsterdam Sal de Jong WELK BESTUUR? Onder deze kop vraagt u in nummer 334 van "ons" Kleine Krantsje. van welke vereniging de heren Oosterhuis, Lammerds, Sjoerd Verhoeve, J. Tadema en Rienk Sie tinga destijds het bestuur hebben gevormd. Als rechtgeaarde zoon van Rienk Sietinga is het voor mij wel heel gemakkelijk u te kunnen zeggen dat uw veronderstelling juist is: de vijf heren vormden destijds inderdaad het dagelijks bestuur van het "Leesgezelschap tot Nut en Genoe gen opgericht in het jaar 1857"Dit is de juiste tekst op de voorzitters hamer van deze vereniging, die nog in mijn bezit is. Mijn ouders hadden destijds een si garenwinkel op de hoek van de Willem Loréstraat en de Straat van Welgelegen, waar nog al wat leden hun rokerij kochten en zodoende kan ik mij verschillende nog herin neren. Het doel van het gezelschap was tweeledig en wel het uitwisselen van boeken d. w.z. naar ik meen om de veertien dagen een gelezen boek (of niet natuurlijk) wegbrengen en een ander bij een vastgesteld adres ophalen, waarvoor "een zekere con tributie werd betaald. Dit liep altijd gesmeerd. Wel moet gezegd worden dat het genoegen meer voor de heren was, waarvan verschillende van hen nog al eens bij café Stad Groningen op de Oostergrachtswal (eigenaar Hei- da, die natuurlijk ook lid was) bij elkaar kwamen voor een spelletje kaart (vooral schutjassen, tachtigen en pandoeren) en natuurlijk biljar ten. Een borreltje in de vorm van bijv. "een brandewientsje met sü- ker" hoorde d'r fansels wel bij. Verder waren er nogal wat liefheb bers van vissen en zo nu en dan ging dit gezelschap dan met elkaar naar een bekend visplak, waarvoor Sjoerd Verhoeve zijn motorboot be schikbaar stelde. Dat was een prachtige dag voor de heren en een klein "slukje" was d'r oek altied wel an boord. Om even bij ut Leewaddes te blie ven: Ik hoor mien moeke nog sègen: "Nou it genoegen is voor de man nen hoor, wy salie wel leze". Maar dat werd altijd van harte gegund, want het ging in de beste harmonie. Wat een oude foto al teweeg bren gen kan, maar dit is nu een van de fijne dingen van 't Kleine Krantsje, want wij - mijn vrouw en ik waren er even stil van toen wij plotseling deze foto van mijn vader voor ons kregen, die toch al 36 jaar geleden overleden is. We zijn erg benieuwd of u nog meer reacties ontvangt, want het is niet uitgesloten dat hierbij nog oude kennissen zijn. Nog even dit: Ik weet het: van verschillende kanten wordt dan het woord nostalgie ge bruikt, maar mag het asjeblieft, vooral als je tegenwoordig - welke krant je ook neemt - niets dan droefheid en ellende ziet? Leeuwarden, J. Sietinga. SKIP Wat jaren geleden in 't Kleine Krantsje geschreven is over het scheepsdrama bij Workum met de ouders van de vrouw, die in Leeu warden "Schip" of "Skip" werd

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4