HET 'IJSCO VOETBALOP 'T ZAAILAND LEEWADDERS, WAAR IS DIT UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN VREEMDE VOOR VALLEN 7 Ziehier het ijscokarretje van Engwirda, die jaren op 't Zaailand stond. Was het de 'Heinover wie in dit verhaal gesproken wordt? Z'n jonge klantjes voor de karJan Heeg, Petrus Nieuwenhuizen, Kerst Koopmans, TheoRuyg, E. Nolomey en Jopie Bijl. ijsman! Uit zijn enorme omzet van ijswafels, die de voetballers veror berden, kon hij de onkosten van een paar afgekeurde matchballen met genoegen halen, al sleten de ballen op de keistenen van het Zaailand ook heel wat sneller dan in de mod der van de Wilhelminabaan. Het was soms vermakelijk om op een koude of regenachtige middag, als er niet veel voetbalanimo was, een troepje H.B.S.-ers, Ambachts scholieren en lagere schoolcracks om de ijskar te zien klungelen. ..Toe Hein. geef ons je bal nou", werd er dan gesmeekt, maar Hein wist als goed zakenman, dat acht schooljongens samen een voetbal in vrijwel dezelfde tijd ruïneren als acht en twintig, terwijl het onloo chenbaar was, dat acht monden niet zooveel ijswafeltjes verslinden als acht en twintig. De onkosten zouden in zoo'n geval van slechte opkomst de kosten niet dekken en de bal bleef veilig opge borgen in het voor-onder van de ijswafelkar. Altijd om vijf uur, als de partij nog in volle gang was, schalde de hand van Hein over het brede Zaailand: bal-in" en zonder tegenpruttelen trapten de sjotters het ronde stuk koehuid in de richting van het ijs- karretje om daarna aan hun morele verplichting te gaan voldoen. KOUD OP DE MAAG Ik wil eerlijk bekennen, dat op een koude dag zoo'n brok ijs, geklemd tussen twee biscuitjeswel eens wat koud op de maag viel, maar een ijswafel behoorde nu eenmaal bij de schoppers op het Zaailand, evenals een warme douche op first-class velden. Op Zaterdagmiddag, als het week geld pas geïncasseerd was, voelden velen zich zelfs genoopt, om uit pure dankbaarheid voor de genoten voetbalontspanning, een extra ijs wafel van vijf of „eentje van tien" te nemen. Weet u, waarom Hein altijd precies om vijf uur „bal-in" riep en dan de bal opborg in de diepste diepte van zijn ijswagen, waar het ding ver moedelijk wel koel bewaard lag? Doodeenvoudig: om half zes moesten de meesten eten en tegen die tijd begon het spel te verlopen. Bij een haastig weggaan om niet te laat thuis te komen zou men er lang niet zo gauw aan denken om een bezoek aan de ijskar te brengen, maar een half uur voor etenstijd, als alle spelers nog aanwezig waren, was het psychologische moment om het spel met „bal-in" te staken. HEEL WAT GELEERD Het zou me niet verwonderen, als Hein thans ergens van zijn rente is gaan leven, maar de latere Frisia- cracks Dalhuijsen, Visser, Over- meere.a. hebben vele genoegelijke uurtjes met die „ijscovoetballerij" gesleten en heel wat geleerd bij die dagelijkse voetbaltraining! "Moos, waarom begin je niet aan die som?" "Dacht juf, dak me sappel make su om die onnozele drie procent?" Uit onze Doos met Sniepsnaren kwamen onlangs twee knipsels tevoorschijn, artikeltjes, die omstreeks 1930 in het Noordelijk Sportblad 'Het Groentje'hebben gestaan. Beide verhaaltjes gingen over het voetballen in Leeuwarden in 'de goeie ouwe tijd'Het eerste, over het befaamde Kanaalvoetballen" drukten wij enkele weken geleden at in 't Kleine Krantsje af, het tweede, over het "IJscovoetballen" op het Wilhelminaplein, volgt nu. Auteur van beide verhalen was de bekende sportjournalist Max Adriani Engels, die in z'n jonge jaren in onze stad heeft gewoond. Waarom het Zaailand heette? Dat is me nooit duidelijk kunnen worden, want als er één onbebouwd stuk terrein binnen Ljouwerts grenzen was, dat niet geschikt was om er iets op te zaaien, dan was 't wel dit Wil helminaplein voor de R.H.B.S., omdat het in zijn volle oppervlakte van vele honderden vierkante me ters bestraat was met forsche straat keien, die helemaal niet meegaven, als je er in het vuur van de voetbal wedstrijd op viel. Het Zaailand was, als gunstig ge volg van die klinkerbestrating, vrijwel steeds bespeelbaar en door zijn grootte kon men er zooveel voetbalvelden op aanleggen, als men zelf wilde. 's Zomers ging men er na schooltijd kaatsen, 's winters voetballen; altijd was er wat te doen. Eén van de grote mannen van het Zaailand, was Hein, de ijswafel koopman, die met zijn karretje bij de groote lantaarn stond en volko men belangeloos de jeugdige voet balliefhebbers een echte „oppom- per", meestal een afgedankte Fri- sia-bal, voor een paar uur in bruikleen afstond. Hein was een goed psycholoog: hij gaf de bal gra tis ten gebruike en niemand was verplicht om, als dank voor het voetbalgenot, een of meer ijswafels aan zijn karretje te gaan koopen. Maar er bestond zooiets als een „morele verplichting", al kenden we in onze schooljongenstijd dat mooie woord nog niet. Wie er een uurtje met de afgedankte Frisia-bal getrapt had, voelde zich, bij wijze van wederdienst aan de sportlieven- de ijswafelleverancier, gedwongen om bij hem eenige inkopen te doen, al vroor het dat het kraakte. Of hij zaken maakte, die slimme Te Londen heeft een dankbare pa tient zijn verpleegster, die hem tij dens een emsgige ziekte (pokken) oppaste, drie millioen gulden nage laten. (1903) Te Haarlem is bij het onder de wa penen komen van de landweer ze kere W. B. afgekeurd, omdat hij te dik was geworden en hij zijn uni form niet meer dragen kon. (1912) Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag 'Leewadders waar is dit We gaan weer drie 'antieke afbeeldingenverloten onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven. Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 7