UNIEK voor al uw FEESTEN PARTIJEN Uw eigen bank Friesland Bank Lezers klommen in de pen jM S+-? ff N.O.A.D. In nummer 335 van 't Kleine Krantsje, las ik uw verzoek aan de abonnees of een van hen misschien in het bezit was van een foto van spelers van NOAD. Ik zend u deze hierbij. Helaas zijn mij de namen van de hierop voorkomende perso nen ontschoten. Alleen die van de gebroeders van 't Zet staande rechts bovenaan, en de aanvoerder van het le elftal Veltkamp gehurkt rechts vooraan, weet ik nog. Zelf ben ik enige tijd lid geweest van deze vereniging en was doel- verdediger van het elftal dat onder de naam „Achter de Hoven" in de competitie uitkwam. Naar ik meen speelden we in de vierde klasse van de Friese Voet balbond. Het speelveld was gelegen naast het z.g.n. „Rode dorp. De leden waren ook hoofdzakelijk daar woonachtig. Op de foto sta ik zelf niet omdat ik deze heb genomen. Het is mij niet bekend of er nog andere foto's van de club bestaan. Nijkerk W. Sannes GEBOREN EN GETOGEN Nu ik het stukje lees over Pliesje Fetter (KK 333) is het net, of ik hem nog voor me zie staan. Wij woon den vroeger in de Westerstraat en kwamen vaak in het Rengerspark. Ik heb veel met hem gepraat; ben geboren en getogen in Leeuwarden (1879). Het schaatsenrijden op de ijsbaan konden wij wel zien, als ik bij mijn man z'n broer was. Die woonde op Boerderij-restaurant RIJPERKERK Telef. 05118-1920 Zondags geopend vanaf 13.00 uur. dê hoek van de ijsbaan. Achter in de keuken of op de zolder konden wij het heel mooi zien. Toen ik tien of elf jaar was heb ik ook met gezondheidssteken gelopen achter de Prinsentuin. Mijn ouders woonden toen nog op het streekje van drie woningen achter de herberg van Klopma aan de Groninger straatweg, waar nu het Lichtbedrijf is. Die gezondheidssteken kocht mijn vader bij Flisijn in de Haniasteeg, die maakte ze zelf. Ik het> er veel verkocht. We hadden ze in blikken trommeltjes, anders werden ze zo kleverig. Mijn broers hadden ze geen zin om ze uit te venten en wil den liever gaan schaatsen. Er waren ook wel mannen, die er mee liepen en die kwamen naar mij toe, als we eens dicht bij elkaar in de buurt stonden en ze vroegen: Waar haal jij die steken vandaan. Natuur lijk van mijn ouders, zei ik. Goed geantwoord, zeiden ze thuis. De familie Haak, die zomers met oliebollen op de kermis stond, kwam ook wel met een tent op het ijs. Het waren drie zusters en een broer: Dora, Rinske, Cornelia en Jelle. 's 'Winters lagen ze met het schip aan het Schilpad bij de Rijks- brug en elke dag kwamen ze wel bij ons thuis om regenwater te halen, voor een cent een hele emmer vol. Op een keer vroeg ik aan Dora mag ik wel een kopje chocolademelk hebben, dan krijg jij morgen een emmer regenwater van mij. Nou Johanna, zei ze, dat kan niet uit, water is één cent en dit is drie of vijf cent, een kleine of een grote kop. Maar Rinske gaf me een knipoog om achter de tent te komen. Ik er heen en ja hoor, zie zo, dacht ik, dat heb ik maar weer. 's Zomers lag Haak met het schip bij de Beursbrug, wanneer het Leeu warder kermis was. Ze reisden overal heen. Was de kermis afgelo pen, dan kregen wij bericht, dat Jo hanna moest komen om alle olie bollen, die er waren overgebleven gratis op te halen. Eenmaal heeft een broer van mij het gedaan, maar dat hoefde later niet meer, want alle oliebollen zijn toen in z'n buik be land. De Tweede Korte Houtstraat ken ik ook op een prik. Bij Fiersen haalde ik altijd brood. Ik weet nog, dat de vrouw van Weidijk, die postbode was in de Houtstraat, bij het ophan gen van de was dood in de bleek viel. Boodschappen haalde ik vlak te genover ons in de Westerstraat en ook wel bij Heerema in de Bleeker- straat. En dat de Koninginnedag. Wij stonden dan als groepen bij elkaar. Ik moest het woord Wilhelmina op hangen. De letters lagen allemaal door elkaar in een bak. Een eindje verder was een plank met haken. Er moesten dan telkens twee tegelijk hardlopen om een letter uit de bak te halen om op te hangen. Tijdens het lopen gauw bedenken, waar de let ter precies moest hangen. Ik had het anders wel gewonnen, als mijn nieuwe haarkam niet gevallen was. Die wilde ik eerst oprapen, want ik was bang, dat ik hem zou stuktrap- pen. Leeuwarden, J. Mollema-Schreuder DE GROTE ONBEKENDE Leuk van Jan en Atie Spoelstra om een klein stukje belevenis uit de lange geschiedenis van de LZC'29 voor 't Kleine Krantsje te schrijven. Als meerderen dat zouden doen was Fenno Schoustra voorlopig gebor gen. Want o, er valt zoveel te ver tellen. Maar dan zou de onbekende (zie foto vorig nummer) er vaak in worden genoemd, want die heeft toch voor een flink aantal jaren zijn stempel op de club gedrukt. Als jongen van 14 jaar kwam hij, na het volbrengen van de 3 kilometer zwemtocht in de Grote Wielen (in 1 uur, 18 min., 37 sec., als niét KNZB-er) in september 1938 bij de LZC. Vanzelfsprekend heeft hij er ook wel aan wedstrijden meegedaan en op de bewuste dag van de foto in Oranjewoud was dat op de 100 me ter borstcrawl, welk nummer hij aflegde in 1.30,4. Zijn talenten voor de club lagen evenwel op ander terrein. Na zijn onderduikerstijd en na de oorlog een poos tussen leven en dood gezweefd te hebben, wat het zwemmen voor hem afgelopen. Hij bleef evenwel lid en op 22 april 1947 kwam hij als penningmeester het bestuur van de LZC versterken, het bestuur, waar van hij nu nog deel uitmaakt. Groot waren zijn verdiensten in de periode van oktober 1965 tot in 1973, toen hij de technische leiding als hoofd trainer vervulde en in die tijd ver- 'scheidene jongens en meisjes tot het leveren van flinke prestatie's op leidde. In tegenstelling met veel andere trainers trad hij - bescheiden als hij is - weinig op de voorgrond en men zou kunnen zeggen, dat die be scheidenheid zich op de foto van 1942 reeds manifesteerde doordat hij zijn hoofd boog en wel zo, dat Jan en Atie hem niet meer herken den. Jan Broersma, LZC-er in hart en nieren. Hij verdient veel meer dan als onbekende verder zijn clubwerk te verrichten. Leeuwarden Cédé GYMNASTIEKCLUB Ik wil nog even terugkomen op de schoolfoto in nummer 334; dat was een van de Gymnastiekclub onder leiding van de heer Jansen en had verder niks met de Katholieke Meisjesscholen te maken. Ik heb me geërgerd aan die opmer king van Truus Balk over de dames Bary. Dat waren prima onderwij zeressen, en ook mej. v. Erp was een prima kracht. Ik meen dat die wel 40 jaar aan onze Elisabeth- school gestaan hebben alle 3. Ze had het ook nog over Zr. Tarcisio, die was hoofd van de meisjes-mulo. Mijn 4 zusters en ik zijn allen op deze scholen geweest en hebben de beste herinneringen hieraan en nog hebben we plezier van deze oplei ding. De opmerking van Truus Balk .netjes met de handen over elkaar' sloeg ook nergens op. Het was hard studeren op school, of zat zij mis schien met de handen op elkaar? Ik meen ook niet dat ze het einddiplo ma heeft gehaald! Waar was ze op onze schoolreünie van 2 jaar gele den? Ook met de handen op elkaar? Ik hoop dat U die negatieve opmer kingen over de leraressen terecht- zet, want dat sloeg nergens op! Verder geniet ik altijd van „Het Kleine Krantsje" en wanneer m'n zusters en ik elkaar treffen is het altijd even over het laatste nummer. Nog veel succes en vele jaren voor ons „Krantsje"! Creil NOP Annie Huizinga Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. REÜNIE REHOBOTHSCHOOL Door een vergissing mijnerzijds staat in ,,"t Kleine Krantsje" van 14 april ten onrechte vermeld dat de Rehobothschool 10 mei 1981 zestig jaar bestaat. Ditjnoet zijn; 10 mei 1980. Van kennissen en familieleden, die oud-Rehoboth'ers zijn, bereikten mij enkele vragen omtrent de ge dachte opzet van de te organiseren reünie. Hier is nog maar summier iets van te zeggen, omdat degenen die met de reünie-plannen rondlopen nog wil len peilen hoe de animo onder oud- Rehoboth'ers is en of een breed sa mengestelde organisatiecommissie haalbaar is. Vorlopig wordt wel ge dacht aan: a. een animo-peiling nog vóór de komende zomervakantie; b. bij voldoende animo, formatie van een organisatie-commissie rond september oktober 1979; c. een datum voorde reünie in april 1980 voor alle oud-Rehoboth'ers. In april, omdat in mei het recreatie seizoen start, gestimuleerd door de extra feestdagen in mei volgend jaar. Bent u al enthousiast geworden voor een reünie? Laat het even weten. Tietjerk (Bosleane 41), J. Sjoukema Jan Broersma. verdienstelijke L.Z.C.-er

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4