DIE GOEIE OUWE WEERKLANK 'tkleihe' KRANTSJE WAT WAS T ER TOCH GEZELLIG VROEGERE BEWONER "l SCHREEF HET OP 3 Komend vanaf de Tuinen zie ik dat er weer eens een schip in de klapbrug vastgelopen is Komend vanaf de Tuinen zie ik voor de zoveelste maal, dat er weer eens een schip met graan voor Koopmans in de klapbrug vastgelopen is. We klauteren weer als apen van de brug af en lopen over het schip heen om aan de andere kant te komen. Straks draaien ze dit schip met de lier, waarvan de staaldraad op het Vliet aan een boom bevestigd is, met veel mankracht weer los. Of ze zetten zoveel mogelijk men sen op het schip om het te laten zakken - de stootrand komt dan weer vrij van de brug. Eenmaal op de wal gekomen zie ik aan de linkerhand een houten ge bouwtje met kaartende mannen er in. Dit zijn de zakkendragers, het gebouwtje is het zakkendragers huisje. Komt er een schip voor de wal, dat direct moet worden gelost, dan zijn de dragers zo bij de hand. PAKHUIS Op de Oostersingel naast Booms- ma, de postloper, staat een groot pakhuis, waarin heel wat spullen verdwijnen. Blijft er 's avonds een partij op de wal liggen - bijvoor beeld druivensuiker- dan zijn er de volgende dag heel wat schooljon gens met in hun broekzakken wat van dat heerlijke spul. Het is hier op de wal soms een hele drukte; aanvoer voor Steenstra, de kruidenier, klompen en touw voor De Vries, pakken vlas voor de zaak van De Moor. Die pakken vlas wor den met steekwagentjes naar bin nen gereden, of door de ingang aan de Oostersingel, of door de zijdeur van het Hoogpad. Nu komen we op de hoek van de Oostersingel, waar Van Dellen z'n winkel heeft. De weegschaal hangt er aan de zoldering. Z'n vrouw en dochter - Hiltje - bedienen er de klanten van groenten, fruit en snoep; zelf gaat Van Dellen met de handkar met fruit en snoep door de stad. Hij drinkt niet en hij rookt niet, hij is Zevende Dagsadventist en hij houdt zondag op zaterdag. Op 'on ze zondag" kun je bij hem kopen, want dan heeft hij de winkel open voor iedereen. Eens stond Van Dellen buiten bij z'n kar, toen Doede Schregardus met een sigaretje bij hem kwam om vuur. "Weet je niet, zei Van Dellen toen, "dat ik anti-alcoholist ben en anti-niccotinist?" "En lege sinaasappelkist", reageerde Doede meteen, maar toen maakte hij dat hij weg kwam, dat spreekt. Achter de winkel in de Weerklank heeft Van Dellen z'n pakhuis en bo ven z'n winkel en het pakhuis met toegang in de Weerklank woont de familie Bemdes. Zij gaat vaak uit bakeren; zelf heeft ze een dochter en een paar zoons. Dan woont er ook nog een familie Kalsbeek. Als ik het goed heb is die man schoenmaker en heeft hij een zoon bij de post. Nu sta ik voor het pakhuis van Van Dellen; hiernaast is de zijuitgang van het vlaspakhuis. Ook De Moor, de baas van 't vlas pakhuis, woont hier. BLINDE MUUR Nu komt er een heel stuk blinde muur met in het midden een deur; ik zou niet weten, wat daar precies achter zit. Als de deur eens een keer openstaat kun je de achterkant zien van de huizen van het Noordvliet. Later zal vatenhandelaar Bos er wel eens een partijtje vaten opslaan. Naast de muur staat het huis van Zwerver, de stoelenmatter. Als hij de biezen matten heeft aangebracht, komen de stoelen om te drogen buiten te staan. Toen ik nog niet op school was moet hiernaast de bekende politieman Turksma hebben gewoond, maar nu bewoont een familie Visser dit pand. Hij is, meen ik, loopknecht bij Eisma's drukkerij. Nu krijgen we een klein hokje met maar één raam. Daar woont Fokje en die wordt dan ook Fokje uit het hokje genoemd. Als de soldaten hun soldij hebben gebeurd, gaat er vaak een raam kapot. FOKJE UIT HET HOKJE Nu gaan we door het steegje waarin de voordeur van het hokje van Fokje zit. Hier wonen nog een stuk of vijf, zes gezinnen, o.a. M. van der Net, die met de groentekar vent, W. Woudstra, de vis- en fruithandelaar, de weduwe De Vries, die een zoon als meteropnemer bij de gasfabriek heeft en de familie Pool, die op Schenkenschans werkt en met een praam betonbakken vervoert. Ook Pliesje Turksma, de bekende re chercheur. woont er nog een De Vries - hij heeft een turfhandel op de Ooster singel. We gaan weer terug naar het Hoog pad. Daar woont De Leeuw met zijn vrouw, Israëlieten. Dan krijg je Harm Schregardus met z'n kroost. Hij is voerman bij de Stanfries. Daarnaast woont het echtpaar Wie- be Jager - beiden nogal groot van stuk. De kinderen hebben trouwens de lengte ook te pakken. vervolg op pag. 5 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20X2 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fI. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de le februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. De legendarische Van Dellen met vrouw en dochter Hiltje

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3