Brugwachterswoning stond aan Westersingel bij Verlaatsbrug PRIJSVRAAGFOTO WAS VERRADERLIJK TIEN JAAR GELEDEN 7 Zo was het ja: een verraderlijke prijsvraag, die met de foto van de brugwachterswoning, die wij afdrukten in onze krnat van vier weken terug. Tientallen lezers zijn er dan ook ingetuind en stuurden een foutieve oplossing in. Want het gefotografeerde brugwachtershuis stond niet, geachte inzenders, bij de Vrouwen- poortsbrug, zoals heel vee! abonnees veronderstelden, het stond ook niet bij de Noorderbrug ("Thans bekend als woning Wissesdwinger IA" aldus de heer J. de V. te Leeuwardenhet was geen brugwach tershuis bij de Tuinen Misschien ben ik mis, maar ik ben 90 jaar en ik vind het toch heel aardig" aldus mevrouw A. v. d. S.-N. te Leeuwardenhet was evenmin het brugwachtershuis aan de Emmakade bij de Tweede Kanaalsbrug ("Het is duidelijk, dat het een brugwachtershuis is als we het vergelijken met het in dezelfde stijl gebouwde en al verdwenen huis bij de oude Verlaatsbrug"schreef de heer K. W. te Leeuwarden), het stond niet bij de Hoeksterpoortsbrug, noch bij de Kippeloop ("Volgens mijn vrouw is dit nu eens niet moeilijk"aldus - notabene! - de heer J. B. te Deventer), maar bij de vroegere Verlaatsbrug, zoals ettelijke tientallen abonnees ons terecht wisten te vertellen. aldus de heer Van "Over deze oude Verlaatsbrug reed vroeger de tram" bericht ons me vrouw R. Born-Munsterman te Leeuwarden "en daarom was er niet een, maar waren ter twee brug wachters, Kaspersma en Van der Noord, en ook twee brugwachters woningen, aan iedere kant van de brug een." De heer J. de Jong te Leeuwarden schrijft ook over de dubbele bedie ning van deze oude Verlaatsbrug: "De brug werd continu door twee man bediend. Dat kwam, zei men, omdat het een zware brug was. Er lag namelijk een trambaan over. Langs deze trambaan reed de stoomtram vanaf het tramstation aan de Zuidersingel, waar nu het busstation van de Fram is, naar het station aan de Westersingel, waar, naar ik meen, nu het pakhuis van Slump gevestigd is. De tram reed met een grote boog over de Sophia- laan, langs de Willemskade over bedoelde brug, achter de Elisabeth- straat, langs het Vossepark naar het station op de WestersingelVandaar ging het met een grote bocht over de Harlingersingel naar de Harlinger- straatweg en vandaar naar Marssum en verder". OUDERLIJK HUIS Voor mevrouw A. Boersma te Drachten was het oplossen van ons fotoraadsel ditmaal een simpele zaak: "Toevallig was dit mijn ou derlijk huis" schreef ze ons. "Mijn vader, de heer K. Kaspersma, was daar brugwachter". De heer J. Zwerver te Jelsum atten deerde ons op het witte bord boven het water, dat duidelijk op de foto zichtbaar was. "Dat gaf de ope ningstijden voor de schepen aan. Van april tot oktober vijf uur 's 'morgens en van oktober tot april zes uur 's morgens. Als wij met het schip van mijn ouders door de brug voeren, zwaaide de brugwachter het klompje omlaag en moest moeder er een stoter in doen, dat was twaalf en een halve cent" "Ik ben al ruim vijftig jaar geen Leeuwarder meer" berichtte de heer J. Wagenmakers te Groningen, "maar ik heb er rond 1920 enkele jaren gewoond en passeerde daar geregeld" - ook hij hoorde dus tot de goede oplossers, evenals de heer J. van der Meulen te Leeuwarden, die triomfantelijk kon melden "ik zag het direct". De heer Van der Meulen schreef, dat hij met zijn ouders van 1915 tot 1938 op de Harlingertrekweg woonde en deze plaats dus eveneens geregeld pas seerde. "Als jongen moest ik daar altijd over de brug. Kwam ik van huis, dan kreeg ik eerst de brug wachterswoning van Van der Noord en dan het huis van Kaspersma. "Die Kaspersma was een kwiek en vlug mannetje". "Achter Kas persma's huis stond de melkfabriek van de Lijempf, dat was maar een klein fabriekje' der Meulen. "Vermeld svp wanneer deze brug en de huisjes zijn afgebroken", vraagt de heer G. Everaarts te Die ren, maar helaas, wij moeten het antwoord schuldig blijven. De heer H. Bos te Leeuwarden meent te weten, dat het huis plusminus 1930 is afgebroken, maar in 1938 stond het er nog, want toen werd de foto gemaakt. En de brug is natuurlijk na de laatste oorlog gesloopt. "Het helaas afgebroken karakteris tieke huis zal gebouwd zijn in de vorige eeuw, volgens tekening van Romein, die o.a. ook het vroegere politiebureau op het Hofplein, de poorthuisjes van de Oude Begraaf plaats aan de Spanjaardslaan en Ri- niastate in Oudemirdum op zijn naam heeft staan" weet de heer Mr. H. S. Bekius te Helvoirt te melden. En nog veel meer, maar dat vinden we in onze rubriek "Lezers klom men in de pen" terug. FOTO Dan de heer H. Weijer te Leeuwar den. Die stuurde een juiste oplos sing in en verraste ons bovendien met een foto, waarop hetzelfde brugwachtershuis is te zien. "Deze foto" schreef hij, "is genomen in 1923 bij het 25-jarig regeringsjubi leum van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, die toen in Leeuwar den was. Achter de muziek de Chr. Gymnastiekvereniging Kracht en Vriendschap, komend vanaf de Wilhelminabaan, waaralle groepen en verenigingingen opgesteld wa ren. De vaandeldrager (grote vlag) ben ik zelf en ik vind de foto erg leuk, vooral voor diegenen, die de foto een andere plaats toedachten". En dat, wij zeiden het al, waren er inderdaad nogal wat, waarbij we als bijzonderheid kunnen opmerken, dat verscheidene van deze verkeer de oplossers gedetailleerd de situa tie rond de (in werkelijkheid ver keerde!) woning uit de doeken de den. Oorzaak van deze grappige misverstanden was natuurlijk het feit, dat alle brugwachterswoningen in het oude Leeuwarden precies zo waren gebouwd. Tenslotte de fortuinlijke winnaar van de drie antieke afbeeldingen, uiteraard weer aangewezen door het lot. Het werd de heer E. Hainja, Meidoomstraat 35 te Leeuwarden. Tien jaar geleden, mei 1969, ver koopt de gemeente Leeuwarden een terrein naast de Provinciale Biblio theek aan de Staat der Nederlanden voor het bouwen van het nieuwe Rijksarchief. Op een vroege morgen brandt de Frieslandbar aan de Tuinen uit. Keuringsdienst van waren verhuisd van Grote Kerkstraat naar nieuw gebouw aan Oostergoweg. Handtekeningenactie van de Partij van de Arbeid tegen prijsstijgingen en belastingverhoging op de markt op het Wilhelminaplein. ■■■■1 Het overtuigend bewijs: het brugwachtershuis stond aan de Westersingel en nergens anders. Rechts het hoekhuis van de Westersingel en de Elisabethstraat. Bijeenkomst in de Harmonie ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Friesland. In de vroege ochtend brandt de Frieslandbar aan de Tuinen uit. Burgemeester Brandsma opent het nieuwe troephuis van de Stanley- padvindersgroep aan de Schierin- gerweg. De 72-jarige weduwe E. de Vries- van den Berg, Groningerstraatweg 118, komt om het leven bij een auto ongeluk te Ermelo. Door een klap band slaat de door haar schoonzoon bestuurde auto enige malen over de kop. De heer IJ. van der Haag redt de zesjarige Teake van der Werf, die op weg naar school was, uit de Dokkumer Ee. Opening van de christelijke oplei dingsschool voor kleuterleidsters aan de Egelantierstraat. Officiële genodigden bezichtigen de uitbreiding van de outillage van de theeschenkerij Prinsetiin. Commissaris der koningin heit de officiële eerste paal voor het nieuwe gebouw van de provinciale Friese vereniging „Het Groene Kruis" bij de Huizumerlaan. In dit gebouw zullen dertien instellingen op het gebied van de geestelijke gezond heidszorg en het maatschappelijk werk worden gehuisvest. Artiesten Jan Blaaser en Therèse Steinmetz collecteren in Leeuwar den voor de Mgr. Bekkersstichting voor het geestelijk gehandicapte kind, in het kader van een grote t.v.-actie. Hendrikus Keeskamp (86) en Regi- na Swart (81) treden in het Leeu warder stadhuis in het huwelijk, waarna in de kapel van het Sint Jo zefpension, waar bruidegom en bruid wonen, de kerkelijke inzege ning volgt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 7