DIE GOEIE OUWE WEERKLANK 1 KLEINE KRANTSJE WAT WAS "T ER TOCH GEZELLIG J VROEGERE BEWONER SCHREEF HET OP 3 Vandaag het tweede deel van een verhaal over de al lang geleden ver dwenen Weerklank, geschreven door een oud stadgenoot, die er vroeger heeft gewoond. Ziezo, we lopen de steeg weer uit en komen op het Hoogpad; rechts staan we voor de winkel van Van der Woude. Hij zelf is loopknecht bij de apotheek van Tromp Visser aan de Voorstreek. Ook is hij bij de brand weer en er zit dan ook een brand schel aan het huis. De adressen met brandschellen staan in rood papier op de straatlan taarns te lezen, zodat je bij brand weet waar je dat kan melden, want telefoons zijn er nog niet zo veel. De winkel van Van der Woude is wel een echte buurtwinkel met een groot opschrijfboek onder de toon bank. Haal je er wat voor de zeep- kop of de strooppot, dan worden er grote kiezelstenen gebruikt voor het tegenwicht. Zure haring haal je op een bord, pepermunt gaat per stuk, net als sigaretten en azijn komt in een flacon - zo gaat dat nog bij de kruidenier. GLADMANGELEN We krijgen nu een dubbel huis met een flinke bleek ervoor. Hier woont vrouw Scherstra met Joke en er zit een bordje aan de muur met de tekst: 'Hier strijkt en gladmangelt men". Er staat dan ook zo'n mangel in het voorhuis. In de regel wassen ze voor de betere klasse. Zoons zijn er ook, allen vakmensen, zoals timmerman en schoenmaker. We komen nu op het Plein. Dit is een open ruimte, waar veel streekjes en buurtjes op uit komen. Eerst rechtsaf naar de Weerklanksteeg, waar de snoeptafel van Aaltje Faber tot kopen uitnodigt. Ook kruide nierswaren en brood horen tot haar handel; haar dochter Geertje helpt daarbij. Ze wonen in twee wonink jes naast elkaar. Dan komen o. a. Dikke Reitse Dijk stra, de veedrijver. De Ruiter en Oerlemans - die was schoenmaker op de fabriek aan de Snekertrek- weg. Dan zitten we weer tussen de fabrieken van Koopmans in. Aan de linkerkant van de steeg heb ik nog heel kleine donkere wonin kjes gekend en een ervan was in ge- deed is me nooit duidelijk gewor den. Voor we weer op het Plein teruko- men komen we nog langs de huizen van mevrouw Tuininga, handelaar- De vis- en fruitwinkel van Woudstra met de dames Woudstra, Posthumus, Smit en Bakker ervoor. bruik bij een zonderling, die haast met de neus op de grond liep. Als je hem tegenkwam zag je, dat hij een zakje bij zich droeg en daar stopte hij alles in, wat hij vond op straat, koolblaadjes, lucifersdoosjes, nou ja, noem maar op. Wat hij er mee ster in Chinamatten en Luurs, de visboer en paardehandelaar. Als die met een paard door de steegjes gaat wordt het donker in de woonka mers. Nu het Hoogpadsend op. Dit zijn kleine, nette huisjes met een straatje voor de ramen. Emaast liggen de bleken, waar haast altijd wasgoed ligt, want het bleken moet beslist. Op de hoek woont vrouw Holle voet, de kaartlegster. Ook wonen er Huisman, wiens zoon op de Tuinen een kaashandel heeft, de dames Cu perus en Vijverstra, de oliekoek bakker. Op zaterdag venten z'n jon gens de oliebollen uit. Verder Tjerk de Vries, en zakken drager Wotte, de weduwe Stok met haar grote zoon die fietsenbewaar- der bij de Spoorwegen is en de fa milie Tromp, of de Tromkes - ze zijn allemaal nogal klein van stuk. Ook wonen hier nog de familie Sterenberg, loodgieter, en Drost. VROUW HOLLEVOET We gaan weer het streekje af en staan nu voor de zijmuur van het huis van Hollevoet, waar de jongens 's avonds op een rijtje zitten te zin gen. Soms wordt de vrouw kwaad als die knapen onophoudelijk tegen haar muur schoppen of herhaalde lijk bakkerds tegen aan gooien. Dan rinkelen bij haar de vazen op de kasten - de muren zullen wel niet zo stevig staan. Achter haar huis is de Krim - daar wonen Huisman, Van Hijum en Moos de Vries. Op de hoek staat een winkeltje met het front naar het Plein; hier hebben een Gijsen en een Woudstra gewoond. Nu gaan we naast dit winkeltje weer een streekje op, waar ook weer zo'n zes gezinnen wonen. Mieke, een vrouw alleen, woont er ook. Elke maandag gaat ze met goederen on der haar schort van mensen, die in- geldnood zitten, naar de Lommerd of Ome Jan. Die spullen worden dan verpand en zaterdags als er geld is, weer opgehaald. Mooi op tijd, want vaak zijn het de zondagse kleren, die worden weggebracht Nog meer families, die hier wonen: Sterkenburg, Van Kooten en Van Huizen. De Seringebuurt bestaat uit twee streken huizen met bleken er tussen in. We lopen terug en beginnen aan de overkant. Daar woont Lodewijk Als het orgel kwam danste niet alleen de jeugd, maar sprongen ook de ouderen uit de band. Hoeben, of, zoals de volksmond het zegt, Loodsje. Hij handelt vooral in boelgoedartikelen. En in de zomer, als hij een goeie bui heeft, staat hij vervolg op pag. 6 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3