PAND VAN DE DAMES BREITS MA AAN NIEUWESTAD ZUIDZIJDE LEEWADDERS, WAAR IS DIT ONZE FOTOPRIJSVRAAG 5 Alweer een bijzonder moeilijke opgave in onze fotoprijsvraag -dat moeten we wel opmaken uit het geringe aantal goede oplossingen, dat er binnen kwam na het afdrukken van de foto van het oude winkelpand in onze krant van veertien dagen terug. Niet meer dan veertien abonnees hebben kans gezien het afgebeelde pand in hun herinnering of in werkelijkheid terug te vinden; bovendien sloegen vijf inzenders de plank nog mis en situeerden het huis op een andere plaats, dan het in feite staat. Laten we maar weer even beginnen bij die foutieve oplossingen, bij welke kleine categorie het opviel, dat twee inzenders veronderstelden, dat het gefotografeerde huis aan de Turfmarkt heeft gestaan. Zowel de heer F. J. Akkerboom, te Leeuwar den als de heer S. Pasma dacht, dat het huis nu in gebruik is bij het Fries Museum en behoort tot de reeks panden, die zojuist door het Fries Genootschap is gerestaureerd. ,,Ik kan me nog herinneren, dat in een der panden een magazijn was van de meubelzaak Overdijk aan de Voor streek", schreef de heer Pasma. „maar", aldus drukt hij tegelijker tijd z'n twijfels uit, „er salie wel wat ouwere Leewadders weze, die t het beter in 't snotsje hewwe, waar het precies is". „Eerst dacht ik aan de Firma San ders in de Sint Jacobsstraat met jM--.HI BaÉfew WONING INRICHTING Nleuwectsd 95-97 LEEUWARDEN daarnaast een klokkenwinkel van Dominicus Hettema", bericht ons mevrouw D. B. Fennis-Vossenberg te Bussum, „maar later dacht ik aan de firma Beeling op de Nieuwestad, ook al, omdat het hekje links me voorkwam als van een „dicht" huis met blauwe stoep, waar (meen ik) een dokter woonde". vVël, Sanders was het niet, Beeling evenmin. Ook stond het huis niet in de Peperstraat, voor die werd ver breed, zoals de heer G. van der Werff te Leeuwarden dacht („Het magazijn van horloges van de Da mes Visser"). En Grote Kerkstraat was het ook al niet, hoezeer de heer P. Visser te Leeuwarden er ook van overtuigd was, dat hij de juiste op lossing gaf. „Het is het pand Grote Kerkstraat nummer 47, waarin nu gevestigd is het advocatenkantoor van de heren Keuning en Van Kre velen Het staat tegenover het St. Anthonij Gasthuis en ik denk, dat als er lezers in het gasthuis wonen, zij het direct zullen herkennen, want als ze de trap aflopen zien ze er haast recht op aan. Zoals het op de foto staat" voegt de heer Visser er aan toe, „is het niet meer, want de bovenste twee verdiepingen zijn er afgehaald en het dak is verlaagd". BREITSMA Nu, spits gevonden, dat wel, maar. toch niet juist, want beste fotopuzzelaars, in werkelijkheid stond en staat het gefotografeerde pand aan de Nieuwestad zuidzijde: het is het huis, waarin nu de firma Hunkemöller gevestigd is. Die naam Hunkemöller kwam overigens in maar enkele oplossin gen voor; voor de echte ouwe 'Leeuwadders was dit de handwerk zaak van de dames Breitsma. „Dit was een heel fijne handwerkzaak, voor die tijd tenminste" schreef mevrouw Annie Huizinga te Creil. „Nu zie je veel meer van die zaken omdat de dames meer vrije tijd heb ben. Voorde oorlog was dat anders, vandaar dat deze winkel een unicum was in Leeuwarden". „Het hek op de foto" aldus mej. E. R. Joustra te Joure, „is dat van het 'Nou kanne je het love of niet Griet, mar ik voel mie klein ak die zee so sien patriciërshuis waar de familie Van Eysinga in gewoond heeft. In de oorlog is dat huis door de Duitsers gevorderd en moesten de dames Van Eysinga verhuizen naar de overkant, boven de zaak van Burg. Later is het Old Burger Weeshuis in het huis van de Van Eysinga's ge vestigd. „Op de foto is niet te zien, of het pand, op het moment, dat de plaat werd gemaakt, nog werd bewoond door de familie Jansen, een bakker en de ouders van de aartsbisschop van Utrecht, die de voorganger was van de meer bekende kardinaal De Jong, ook al een bakkerszoon, af komstig van Ameland of dat de fir ma Breitsma er reeds gevestigd was", aldus de heer J. G. Frehe te Leeuwarden. „In mijn jeugd" schreef de heer Frehe, „dreven de dames Jorritsma de handwerkzaak, die verdween, toen Hunkemöller Lexis een overstapje nam van de noordzijde naar de zuidzijde van de Nieuwestad en de benedenpui voor de eerste keer veranderde. Links op de foto „het trapkehuus" waar des tijds de adelijke familie Van Eysin ga woonde, die het nog bij leven vermaakte aan het Old Burger Weeshuis". vervolg op pag. 6 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag 'Leewadders waar is dit?" We gaan weer drie 'antieke afbeeldingen" verloten onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven. Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 5