DICKVANDERHEIJDE IR/FOTOGRAFIE TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN DE LEEUWERIKSCHOOL 11 industrie - techniek - bouwkunde - reklame - reportage - portret - antiekregistratie lid btn nfg jozef israëlSStraat 8-10 leeuwarden 05100-24984/80069 In 1928 - 't kan ook '29 zijn geweest - is deze foto gemaakt op het schoolplein van School 15 aan de Leeuwerikstraat. Er staan leerlingen van verschillende klassen op de plaat. Links boven het hoofd van de school, de heer De Haan. In het midden boven een leerkracht, van wie de inzender van deze foto, de heer Chr. van Petersen te Hengelo in Gelderland, zich de naam niet meer wist te herinneren. ,,Hij was in Nederlands Indië geweest en kon daar boeiend over vertellen"aldus de heer Van Petersen. Hier komen de namen, beginnend bij de meisjes op de achterste rij: Romtny Tuinstra, Janke Wietinga, Fijkje Boiing, Ne! van Petersen, Martha Kas, Klaasje Tuinstra en Inge Kas. Hein v.d. Meulen, Wim van Petersen, TjeerdKooistra, Willem Tromp, DirkZijlstra, Chris van Petersen, Bijlsma, Meint Wolthof, Petrus Tromp en Kooistra. De meisjes op de derde rij: onbekend, Kas, Jelly v.d. Meulen. onbekend, Janny Boiink, onbekend, Fokje Boonstra, Tromp, onbekend, onbekend en Geesje Zijlstra. Op de vierde rij: Onbekend, Jelmer?, onbekend, Bijlsma, Wolthof, Hanke Zijlstra en Wietinga. Niet bekend tenslotte zijn de namen van de jongens, die we op de voorgrond zien. (vervolg van pag. I In ieder geval wel bewoond was vroeger de nog steeds bestaande Bargejagersteeg aan de zuidzijde van de Nieuweburen tussen de pan den met de huisnummers 96 en 112. Er hebben hier zeven huisjes ge staan en in een, het kan niet missen, heeft ooit een bargejager gewoond, een veedrijverzouden we nu zeggen. En nou we dan toch over bargen praten: rasechte, onvervalste Leeu warders zullen het nooit van hun leven hebben over de Oude Lom- bardsteeg - dat straatje tussen de Nieuwestad en het Ruiterskwartier noemen ze de Bargesteeg, punt streep uit. Deze Bargesteeg dankt z'n - offi cieuze - naam aan de bargen, die onze stadgenoten hier veelvuldig konden tegenkomen, toen de be drijvigheid van de veemarkt zich nog midden in de stad placht af te spelen. Eerst was die veemarkt op de Nieu westad ter hoogte van de Langepijp, later, na 1697, op het Ruiterskwar tier, zo ongeveer tussen het huidige autobusstation en de Mercurius- fontein. De varkens van die markten, de bargen, maakten zo vaak en zo veel van de Oude Lombardsteeg ge bruik, dat de Leeuwarders de steeg het liefst als Bargesteeg aanduid den. Oorspronkelijk heette de steeg trouwens Hooghuistersteeg (Hoechhuystersteyge) naar het op vallend hoge huis op de hoek van de Nieuwestad. In dit hoekhuis kwam in 1665 de Bank van Leening, de lommerd en daarmee hebben we dan ook de latere naam verklaard: via Lommertsteeg werd het ten slotte Oude Lombardsteeg. Of, zoals de hier wonende kroeg- baaas en musicus Jean Pierre Houbein het zo deftig placht te zeggen, de Rue de Lombard

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 11