FOTOPRIJSVRAAG HERINNERDE ONS AAN DE SMALLE PEPERSTRAAT 'T KLEINE KRANTSJE BEISTA 3 VEUL LEEWADDERS SALLE WEL WEER DE HASSES SKRAPT HEWWE' Bijna vijftig jaar oud was de foto, die wij in ons voorlaatste Kleine Krantsje afdrukten voor onze rubriek "Leewadders, waar is dit?" en het kunnen daarom alleen de oudere lezers zijn geweest, die het gefotografeerde punt herkenden. Voor velen was dat geen moeilijke zaak en er kwam dan ook een enorme stroom juiste oplossingen bij ons binnen. Toch schreven verschillende inzenders ons, dat ze het ditmaal een lastige opgave vonden en, zoals haast altijd, vielen er ook nu weer foutieve oplossingen bij ons in de bus, waarbij de "mistasters" zich op twee punten oriënteerden: de hoek van de Nieuwestad en de Lombardsteeg en de hoek van de Wirdumerdijk en de Ayttasteeg. Bij het doornemen van de enorme stapel inzendingen van onze fotoprijsvraag viel het ons op, dat bijna alle briefschrijvers de groente man Beista aanduidden als Beistra; slechts enkelen ge bruikten de goede naam: niet Beistra dus, maar Beista. Er zijn meer namen, die in Leeuwarden hardnekkig verkeerd worden gebruikt. Echte ouwe Leeuwarders spraken vroeger nooit en te nimmer van Taconis, het was altijd Taconius. Daarmee zaten ze allemaal wel erg dicht in de buurt, maar het was een ander punt, dat de voor ons onbe kende fotograaf in 1930 vereeuwig de en wel de hoek van de Wirdu merdijk en de Peperstraat, die toen nog niet was verbreed. „Hoewel de foto vooral links slim is afgesneden, meen ik er toch het hoekje van de oude Peperstraat en de Wirdumerdijk in te herken nen", schreef ons mevrouw J. Bergsma-van der Veen te Tzum- marum en daarmee sloeg ze de spij ker precies op de kop: inderdaad hadden we de oorspronkelijke foto gehalveerd, omdat het oplossen van het raadseltje anders wel wat al te gemakkelijk zou zijn geweest. OPSOMMING "Dit is de Wirdumerdijk hoek Pe perstraat met voorheen op de hoek Voss herenkleding, nu Flottow en op de andere hoek Carel Dames groentezaak", aldus mevrouw C. Nog een foto van de verdwenen panden aan de oude Wirdumerdijk, nu van de andere kant gezien. Veeman-Kop te Stiens, die ons ver der een hele opsomming van de bu ren gaf: "daarnaast groentezaak Beistra. daarnaast de Roode Win kel, daarnaast een gesloten pand, daarnaast het Fries Koffiehuis, Rotterdamse Bank, Sierksma, de bloemenzaak, daarnaast apotheek Cath, later Nieuwestad, dan Otma en daarnaast de Gruyter, waar wij jaren boven gewoond hebben". Verscheidene inzenders noemden ons niet alleen de namen van de beide "groenteboeren" Carel Da mes en Dirk Beistra, maar schreven ook over de bewoners, die hier nog eerder zaten, Wopke Eekhoff, de boekhandelaar en Swildens, de Broodbakker. "De boekhandel heette De Keizers kroon", aldus de heer G. Sierksma te Leeuwarden, "vanwege de kroon boven op de kajuit, maar dit is op de foto net niet zichtbaar". 'Tk kan het mij allemaal nog goed voorstellen", schreef ons de heer H. Dijkstra te Dordrecht, "omdat mijn vader zelf in groente en fruit handelde vroeger in de Haniasteeg en later op de Oosterkade bij de Electrische brug. Hij ging vroeger wel met Carel Dames te vissen, dan had Carel een Citroen, een twosit- ter". ZWART PETJE Mevrouw H. v. d. Bosch-van Aken uit Grouw wist ons bijzonderheden te vertellen van de groentezaak van Beistra - "die eigenaar heb ik goed gekend. Hij had altijd een zwart petje op met een glimmende klep en een metalen brilletje. Er werd altijd goed spul verkocht. Beistra had twee zoons. De oudste heette Siep, die heeft het biljarten bij ons geleerd in 't Maastrichts Bierhuis in de Doelesteeg, nu de Wynküp gehe ten. Later kon hij het heel goed; hij is geëmigreerd na een mislukt hu welijk". De heer G. H. Hijlkema te Leeu warden schreef ons over Eekhoff's boekwinkel De Keizerskroon en hij wees er op,dat dit de naam is ge weest van het hotel-logement, dat hier eens heeft gestaan. "Als mijn inlichtingen juist zijn", zegt hij, "werd mijn overgrootmoeder daar geboren, Henderike Maria Kool. Zij trouwde in 1849 met Johannes Vorderwulbecke en ze vestigden zich in Joure. Maar in de zeventiger jaren kwamen ze naar Leeuwarden terug en vestigden zich in het pand, waarin nu de meubeltoonzalen van de fima De Jong te vinden zijn. Een van de dochters van dit echtpaar was mijn grootmoeder, die getrouwd was met Frederik Pol, van de be kende straatmakersfamilie Pol. Daar was mijn moeder weer een dochter van en dus FAHNER Opvallend was het, dat verschillen de inzenders de naam Fahner noem den, wanneer kennelijk die van Dames werd bedoeld. Of heeft er ook nog een Fahner in het hoekpand gezeten? vervolg op pag. 6) voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra'a Public! teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buiten land: 40,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk -abonnemen ten en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3