WILSON G LENNY Ctejeu&tt my, ft a Friesland Bank STER DEALER Uw eigen bank KONINGINNEDAG Ik weet niet of U het de moeite waard vindt om bijgaande kleine groepsfoto en dit verhaaltje te plaat sen, maar voor ons bracht dit kiekje oude herinneringen van zo'n vijftig jaar geleden naar boven. Het was in de tijd dat er nog van die gezellige ouderwetse koninginnedagen wer den gevierd. 31 augustus, verjaardag van wijlen koningin Wilhelmina. De foto is vrij zeker genomen in het jaar 1929. Het was toen nog niet zo als van daag, dat veel kinderen met hun ou ders op vakantie konden gaan. Weken van te voren zagen wij dus naar die feestdag uit. Mijn vrouw en ik gingen toen op de chr. nat. school van meester Venhuis, zoals dat toen heette. Hij was het hoofd der school aan de toengeheten Zuiderstraat in Hui- zum. Thans heet het hier Carel Fa- britiusstraat en de naam van de school is Johan Willem Frisoschool Zoals gebruikelijk begon deze ko ninginnedag met een optocht door de straten van Huizum. Op het schoolplein was het verza melen geblazen en werd de stoet opgesteld. Voordat de tocht een aanvang nam, moest een jury de verschillende versierde fietsen en andere attributen beoordelen. Er waren uiteraard prijzen aan verbon den. Het duurde ons dan natuurlijk veel te lang, maar eindelijk was het dan zover dat we konden vertrek ken. Vooraan natuurlijk een hoem pa en vlak daarachter het bestuur van de school met de heer Venhuis. De meester en juffen mochten pro beren ons een beetje in de stokken te houden. Verschillende namen van dit be stuur willen mij nog te binnen schieten. Daar was de heer Volkers, een eerbiedwaardig man. Hij had Kostuums van hoogwaar.dige kwabteit ehïei MOGE VOOR MANMN LfcELIWAROEN-ASSEN destijds een bekend accountants kantoor aan de Willemskade. Zij-' zelf woonde met zijn gezin in de Nieuwe Schrans. De heer Joh. de Jong uit de Vincent van Goghstraat woonde daar op een boerderij. Deze staat er nog. Hoe is het mogelijk. Het was daar altijd bijzonder netjes zowel binnen als buiten. Hij was veehandelaar. De heer Klompmaker uit de Zuider straat was werkzaam bij Phoenix- rijwielfabriek aan de Zuidergrachts- wal. De fabriek is ook al lang ver dwenen. Ook de heer Veltman zat in het bestuur. Ik meende dat hij destijds werkzaam was bij de ge meente. Tevens was hij koster van de Nederlandse hervormde evan gelische vereniging Pniël. Dit kerk gebouw staat naast de reeds ge noemde school. Een zeer ijverige man, hij was ook nog zondags schoolonderwijzer. Ik heb veel psalmversjes bij hem moeten op- zeggen en pl uk daar nog de vruchten van. Wijlen mijn schoonvader hoorde ook bij het gezelschap. Hij had toen een brood- en banketbak kerij in de Schrans tegenover het grote pand van het aannemersbe drijf P. A. Wiersma. Des middags was het feest op het voetbalveld van FVC aan de Bor- niastraat. Thans Triotel. Het was achter de feesttent dat bij gaande foto werd gemaakt. Vrij ze ker had dit groepje kinderen een prijsje gewonnen. Enkelen hebben de prijsjes in hun handen. Ik had ook een prijs gewonnen met het vaandeltje dat op de voorgrond van de foto staat of ligt. Opschrift op het vaandel: Oranje Boven. Dan moest je wel in de prijzen vallen. Mijn vader had het met zeer veel liefde voor het koningshuis gemaakt. Hij kon prachtig letterzetten, was schil der van beroep. En nu het groepje: Boven van links naar rechts: Een onbekend meisje, hoorde ge loof ik niet bij de groep; vervolgens mevr. Visser-v.d. Schaaf; Tette Meines; Kier Klompmaker; Sjoerd Feitsma; dan onbekende, mijn per soon, Wopke Hoekstra; IJpe Terp stra; mevr. Leenstra-Venhuis. Geknield: Douwe Meijer; Anne Reen; onbekend. Voorste rij: Onbekend; Hendrik Prikke; Foppe Voor diverse relaties ve koop gevraagd WINKEL EN ZAKENPANDEN I ►MAKELAARDIJ I NOORD - NEDERLAND I Wijbr dc Geeststr. 33a Leeuwardon Tel 05100-33331 I (b g g 373461 R T Kuipers I Makelaar taxateur o g Lezers klommen in de pen Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Feenstra, Tijmen Nijp; Sietse Fer- werda, Theun v. d. Weij en Wim Wiersma. De foto heeft betere tijden gekend, maar dat wilt U wel voor lief ne men'? Leeuwarden Sjoerd Feenstra EEBUURTSCHOOL Hierbij nog een oude foto van de Eebuurtschool, de eerste klas. De foto is vermoedelijk gemaakt in het najaar van 1931. Mijn zoontje staat er ook opendieisnubijna54jaaren hij was vijf jaar toen de foto ge maakt werd. Maar hij kon zich nog wel een paar namen herinneren. Zij zaten in de klas bij juf Van der Zwaag-Terpstra. En dat was een heel lieve juf. Haar man was heel jong overleden en toen is zij weer schooljuf geworden. Er zullen mis schien enkelen onder u zijn die haar kennen. Zij hield veel van de kin deren. Zij is nu 82 jaar en woont in Huize Sonnenborgh aan de P. J. Troelstraweg. Het lopen wil niet zo goed meer maar zij heeft een inva- lidenwagen en daar kan zij zich goed mee redden. Voor een tijd te rug ben ik nog bij haar geweest en hebben wij nog over vroeger ge praat. Zij wist nog dat wij in de Prinsentuin hadden gewoond en zij aan de overkant. Van de foto kende zij ook nog kin deren. Vooral die twee meisjes met de strikken in het haar kende ze nog goed. Jammer dat er niet veel na men bij ons bekend zijn, maar er zijn hierbij toch een paar Boven van links naar rechts staande: juf v. d. Zwaag, Minne Huizenga, Johannes, Sjerp, Broersma, Broersma, Germen Dijkstra. Tweede rij staand: Thijs Feenstra, onbekend, onbekend, Jeltje Sonne- ga, Aage v. d. Wal, Willie Weima. Derde rij staand: onbekend, Come- lis Recht, onbekend, Vierde rij: allen onbekend. Zittend in het zand: Wiebren; op het paaltje Henk Louwrink. Ik hoop dat dit in 't Kleine Krantsje geplaatst kan worden en dat er nog een paar namen naar boven mogen komen. Wij lezen al jaren het Klei ne Krantsje en wij vinden het steeds mooi. Leeuwarden Moeder Louwrink BAJE FLUT Graag wilde ik iets schrijven over „Baje Flut". Ze kwam veel bij ons thuis, maar ik zal u verteilen dat ik van mijn grootmoeder een fijnge voelige vrouw, nooit deze scheld naam mocht noemen. Ze heette Boukje, ik schreef bovengenoemde scheldnaam ter verduidelijking. Ze had volgens overlevering een ver loren liefde. Ze was een ontwikkel de vrouw en, watje in onze kringen noemde, een gelovige vrouw. En zoals het zo dikwijls gaat met men sen die op de een of andere manier teleurgesteld zijn, klemde ze zich vast aan een hondje. Wat is deze vrouw geplaagd met dit beestjeIk zie ze nog lopen door de stad, een horde jongens achter haar aan. Het hondje maar blaffen en zij maar roepen met haar beverig stemmetje Fanny kom maar bij de vrouw"'. Een keer wilde ik het voor haar op nemen op de Voorstreek, maar toen keerde de hele meute zich tegen mij U begrijpt, toen wilde ik wel lopen. Mijn grootmoeder was jong wedu we geworden en moest zelf in haar onderhoud voorzien. Ze kleedde dekens over voor Boswinkel op de Tuinen. En als dan zo'n deken klaar was, met de hand aan beide kanten overtrokken, moest ik hem mee wegbrengen. Ik wasjongensterken zij liep al naar de zeventig. Ze beur de dan 2.25, ja, ju maar zo tegen de kerstdagen bakte ze wafeltjes. U weet wel in zo'n wafeltang en daar ging ze dan mee naar wat wij noem den „de gegoede stand" om er wat bij te verdienen.Maar ik moest ook altijd met een trommeltje vol naar Boukje voor de Kerst. Ze woonde op de Nieuweburen in de huisjes met de onder- en bovendeuren. Ik moest dan even wachten, want Fan ny moest dan eerst even achter de bedsteedeur omdat hij zo te keer ging- vervolg op pag. o

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 4