mollema aardappelhandel ER STAAT EEN HUIS LEEG LEE W ADDERS, WAAR IS DIT UNIEK 9 voor al uw FEESTEN PARTIJEN RIJPERKERK Er staat een huis leeg aan de Maria LouisestraatEn er hangt een biljet achter het raam: Te koop. Maar er zit nog altijd een naambordje op de muur: K. Mollema AardappelhandelDe heer Mollema, een zeer bekende stadge noot, is dit voorjaar overleden. Zijn vrouw was al eerder dood; kinderen waren er niet. De aardappelhandel bestaat niet meer. Alles is geweest, alles is verleden tijd. Alleen het naambordje is er nog. Een laatste navrante her innering aan een bloeiend mensenleven. Ja, ja, zo is het nu eenmaal. Alles komt en alles gaat Een vorige keer he'k, tot mien groat genoegen mu'k segge, de genegen heid beskrieve kannen, die Gerrit G., alias Gekke Gerrit voor de bees ten koesterde. 'kHew t had over de baantsjes, die hij kwietraakteom dat hij opkwam voor de kiepen van- ne poeliers Van der Werff en de hon van melkboer Van der Moer en ik vetelde van de knien, die hij kocht, toen sien buurman 't beesje slachte su en vanne rotten, die hij met veul vernuft 't leven rédde. Die rotten, jimme herinnere 't sich nog wel, gaf Gekke Gerrit dag in dag uut de vrijheid, nadat sien buurman Van der Wal die beesten levend vongen had in sien val. Toen Gekke Gerrit inne gaten kreeg, dat disse Van der Wal al die vongen rotten de hasses insloeg, sorgde hij ervoor elke morgen even eerder bij de val te wesen, dan Van der Wal self. Hij kuierde er dan kwienskwans langs en tilde met een handig handgebaar 't valdeurke op: de rotten reageerden dan op slag en gongen er as een rot vandeur. Altied liep Gekke Gerrit, asof t so hoorde, nog een endsje deur en keerde dan met een groate boog weer naar sien huuske terug. Dan gong ie achter inne kamer sitten om te wachten op't mement, dat Van der Wal te voor skiën kwam voor't dagelijkse ritueel van't inspecteren van sien val. De man, die vroeger met een sekere wellust de rotten uut hun gevange nis haalde om se direct te verplette ren teugen de muur van sien huus, kwam nou dudelijk teleurgesteld van sien lege val terug en hij be greep mar niet, hoe't kwam, dat ie se eerst wel vange kon en nou noait meer. Elke morgen gaf het Gekke Gerrit een groate voldoening de rotte- vanger van't Skoaldiekje met lege' bannen naar huus te sien gaan - wel vroeg ie sich vanself af hoe lang die Van der Wal su stom blieve su om niet te begriepen, dat ie op een ve- skrikkelijke menier inne maling no men wudde. Hoeveul rotten Gekke Gerrit so 't leven redde, wist ie self al gau niet meer - meestal sat er mar één rot inne val, mar oek gebeurde 't wel, dat er twee rotten toegeliek in raak ten en een keer satten er selfs drie, sowat boven op mekaar inne val. In ieder geval raakte Gerrit al bin nen twee weken de te! kwiet, mar hij begreep wel, dat hier inne buurt vanne ouwe Por marge meer rotten, dan meensen woonden. Mar wat Gekke Gerrit betrof mochten de rotten, die hij vong staan en gaan waar se wuden t intresseerde hem yedder niet. Dat wudde vanne ene oppe andere dag anders, toen Gerrit, een poas- ke voor de Leewadder kermis, so- mar inenen een van sien briljante ideeën kreeg. Jonge ja," mom pelde hij voor sich uut, ,,nou he'k 't vormen!' Van dat mement af gong Gekke Ger- I rit elke morgen met een ouwe sok I naar de val, tilde as vanouds 't val deurke op en sorgde ervoor, dat de futspringende rot terecht kwam in sien sok. So brocht ie binnen een dag of wat dettien pracht exempla ren tuus, weldeurvoede, vette brune rotten, allemaal kerngesond. Een hok hoefde Gekke Gerrit niet te timmeren voor sien nije veestapel: hij brocht se onderdak inne huus- kamer in een bedstee, die hij self toch niet as sadanig bruukte. Deur geregeld een homp broad of een ouwe kust kees inne bedstee te gooi en en se oek nog wel es te verrassen met een skutteltsje melk, hield Ger rit de stemming onder sien kostgan gers er goed in: se piepten veul, mar alleen van tevredenheid. Intussen werkte Gerrit in't diepste geheim vedder an sien plannen en kwam de ene dag met graote stukken seildoek en de andere dag met lange latten en verfpotten tuus. Toen kwam't sover, dat de klokken vanne ouwe Oldehove de kermis inluudden, de Leewadders trokken naar't Wilhelminaplein, sagen de ouwe vetrouwde beelden vanne car rousel van Janvier, de nogakraam van Stuvé enne rups van Hommer- son enontdekten een piepklein, mar veul belovend tents- je, dat se nog noait oppe kermis sien haddenMamubra - Dertien zeld zame mammoellt-muizen uit de wil dernis van Brazilië" Mammoeth-muzen? Daar hadden se nog noait van hoord. Bestonden die dan? Nou ja, seker al inne oer wouden van Brazilië. De kermisgangers stroomden 't tentsje binnen - Volwassenen een dirbbeltje - kinderen een stuiver'- en de baas van't spul (behendig mantsje, wat rossig haar en graote flaporen, hé, wat leek die veul op Gekke Gerrit - verrek, was'l hem niet?) kwam hunnen tekort om alle intreegelden in ontvangst te nim- men. En wat kregen al die nieuwsgierigen voor hun geld te sien Jaseker, ge weldige groate muzen - rotten leken het wel - in alle kleuren vanne re genboog: witte, rooie, blauwe, groene, brune - nee, toch niet, toe vallig gien brune - mar wet swat te, lila, gele, rose, nou ja, noem mar op. Mammoeth-muzen, reuze muzen uut de oerwouden van Brazilië. De meensen keken sich de ogen uut - wie had ooit van sukke gekke muzen hoord! Twee dagen later wist heel Leewad- den - tóch goed sien! - dat het Gek ke Gerrit was, die oppe kermis het tentsje Mamubra exploiteerde - de krant had er lucht van kregen en had ,,de succesvolle exploitant, die als twee druppels water leek op onze bekende stadgenoot Gerrit G.op pe man af vraagd hoe en wat. En toen was ie er meteen rond voor uutkomen: hij léék niet op Gerrit G., hij was het self! ,,Als zoo vaak" schreef de krant" heeft Gerrit weer iets heet erg ori gineels bij de hand. Zijn kleurige ,,mammoethmuizen naar hij ons meedeelde afkomstig uit de bin nenlanden van Brazilië en door een bevriende zeeman naar hier ge bracht, trekken heel veel bekijks het lijkt wel, of elke kermisganger het tentje Mamubra wil zien" Dit gratis stukje publiciteit vanne krant speulde Gekke Gerrit hele maal inne kaart en nou ontstonnen er selfs hele rijen wachtenden voor sien tent: Mamubra wudde gewaon een ft nans je le bovenslag. De meeste toeskouwers vormen de mammoethmuzen geweldig interes sant, mar er kwammen oek meen sen, vooral vrouwen, die vormen het mar griezelig ener waren oek nogal wat, die skudden meewarig lachend hun kop. Tot die laaste cattegorie hoorde oek een figuur, die Gerrit liever niet, dan wel sien had in sien mera- keltent: sien buurman Van der Wal in hoogsteigen persoon. Mar de man betaalde - oppe al lerlaatste dag vanne kermis - sien dubbeltsje en Gerrit kon hem dus niet weigere. Van sien argwaan liet ie al blieke, toen ie de muzen nog niet eens sien had. .Muzen?" skamperde hij, toen ie inne porte monnee naar't dubbeltsje socht, ,,ik hew in jou noait een man van muzen sien Mar helemaal rnoai wudde het, toen disse kenner vanne vaderlandse knaagdieren oog in oog mette Bra zilianen kwam: hij bekeek de bees ten, sag hun grieze stutten, ontdekte 't bruun, dat hier en daar alweer deur de kleuren heenkwam en vloekte toen binnensmons en mom pelde, tóch dudelijk hoorbaar voor de andere bewonderaars: .Brazi liaanse mammoeth-muzen? Opge- veifde rotten uut de Potmarge!" Een gevaarlijke opmerking vanself voor een eerlijke kermisexploitant, mar ja, wat suu't in dit geval - 't was de laaste dag en liet die Van der Wal nou mar denke, wat ie wu, ftnansjeel was Gekke Gerrit bij wie- ze van spreken al lang boven Jan Mar denk niet, dat Gekke Gerrit na disse pierdijke ontmaskering oek nog maar één keer de kans kregen hét een rasechte Nederlanse rot te velossen uut de va! van Van dei- Wal, laat staan een seldsame Bra ziliaanse mammoeth -muus Trouwes na dit succesvolle kermisavontuur kon Gekke Gerrit hel sich niet meer veroorlove te woanen in sun eenvoudige huurt aft Huzumer Skoaldiekje - 't wud de hoog tied om sien tent weer erges anders inne stad op te slaan! Kees Brol Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit We gaan weer drie 'antieke afbeeldingen'verloten onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven. Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van t Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwarden. is de stad Leeuwarden eens aan een gruwelijke ramp ontsnapt, namelijk in het jaar 1652, toen er brand uit brak in het stadstimmerhuis bij hel Blokhuis. Dit timmerhuis grensde aan het Landschaps Amunitiehuis; was dat ook door vuur aangetast, dan zou zeker de halve stad in de lucht gevlogen zijn. Gelukkig ech ter werd de brand zo vlug ontdekt, dat men nog voldoende tijd had om het buskruit uit het Amunitiehuis in veiligheid te brengen. Boerderij-restaurant gespecialiseerd in bruiloftrecepties, jubilea, promoties, buffetten enz. van maandag t/m zaterdag uitsluitend voor partijen alleen zondags vanaf 13.00 uur a la carte restaurant voor inlichtingen en afspraken dagelijks geopend Telef. 05118-1920

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 9