iEiMmnauiiamaHH9B llliSIp:' -IQNGiiiBIlllaiBBBjBBBit 'tkleine" KRANTSJE 3 Voor diverse relaties te koop gevraagd WOONHUIZEN, FLATS EN BUNGALOWS 'MAKELAARDIJ IIMOORD - NEDERLAND I Wijbr.de Geesistr 33e Leeuwarden Tel. 05100-33331 I (b.g.Q. 37346) R.T Kuipers. 1 Makelaar li vijf minuten lang niets. Hij had een z.g. "uppercut" op mijn kin ge plaatst en ik zag, liggend op de grond alleen maar sterretjes. Enfin, ik was knap afgebluft. Wel stond er vervolg op pag. 7 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fanno Schoustra'a Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buiten land: 40,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie tebruari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. 'In die tijd speelden wij veel in de Kanaalstraat en omgeving Met de Gymnastiekvereniging "Leeuwarden" namen wij ook deel aan openbare uitvoeringen buiten Leeuwarden. Ik herinner mij nog Stiens, Kollum en Drachten, 't Waren vrije oefeningen en toestel- turnen. 's Middags een marswed strijd door het Dorp. Heel leuke da gen en vooral als er een prijs was gewonnen. Dit is het vervolg van de jeugdher inneringen van onze abonnee, de heer U. Wassenaar te Voorburg. Eens op een late avond, wij zouden net naar bed, werd de hemel heel erg rood gekleurd. Volgens ons was het brand. Nu hadden wij buren, die van de Pinkstergemeente waren. DE WERELD VERGAAT Ook zij hadden het gezien en de vrouw kwam met de handen in de hoogte naar buiten en riep, 't voorspeld, de wereld vergaat, onze straf'. Wij, mijn broer Doede en ik, wisten wel beter. Vlug de kleren weer aan en hollen. In de Spoor straat konden wij het al beter zien, het was richting het Vliet. En inder daad, daar stond een grote fabriek in lichter laaie. Voor ons jongens een geweldig gezicht, echter niet voor de omwonenden, die allemaal met huisraad sleepten. Wij hebben daar ook nog bij geholpen, maar werden later weggestuurd. De brandweer deed z'n best, maar de fabriek was reddeloos verloren. In de nacht kwamen we thuis. Iets later, meen ik, was er weer een geweldige brand. De papierfabriek van Land stra en Deibei Even na de brand op 't Vliet was er weer een geweldige brand: die bij de papierfabriek van Landstra en Dei bel. Toen wij nog in Sneek woonden hebben wij vlak bij ons huis, aan de Kerkegracht ook eens twee heel grote branden van nabij meege maakt. Vlak achter ons huis was het de Christelijke Mulo op het Oude Kerkhof, die geheel afbrandde. Wij konden vanuit het dakraam zo in de brandende school zien, Ook een Veem aan de kade tegenover de ou de veemarkt ging op een nacht in vlammen op. Daar hebben wij we ken lang kleverige klompen zuurtjes uitgehaald. Uiteindelijk ben ik toch in de 6e klas terechtgekomen en wel bij de heer Schaafsma, het hoofd van de bene- denschool. Ik kwam naast Nico Drijfhout te zitten. Deze woonde in de Y peystraat naast de schoenmaker Van Kesteren. Ook hadden wij een jongen van buiten op school. Zijn naam was Okke Jaarsma. Hij woonde in de Van Asbeckstraat. In den beginne een wat stille verlegen knaap. De mensen die hem later en zeker in z'n Frisia-tijd hebben meegemaakt zullen hiervan wel opkijken. Hij is net als wij allemaal wel wat beza digder geworden, maar in zijn glo rietijd mocht hij er wezen. Een en ander "alles in der nette" zoals Barendje Donderkop toentertijd in het weekblad "Het Leven" schreef. MEISJES In de klas zaten natuurlijk ook meisjes. Eén weet ik mij nog heel goed te herinneren, nl. Corry Jaarsma. Haar vader was de brug wachter van de le Kanaalsbrug. De jongens wilden allemaal graag "lo pen" met Corry. 't Was een slank, blond kind en in voor alle wilde jongensspelen. Haar vriendin was Gretha Kop. Er was ook nog een Betty Dirksen, drankwinkel. Met mooi weer maakten wij wel eens een fietstochtje. Er was dan nog een meisje bij, (ik meen Siets). Met Harm Kolk en Jan v.d. Velde, met wie ze meen ik later getrouwd is, reden we dan naar buiten de stad. Als jongen van 14 jaar was je trots als je naast Corry mocht rijden. In de berm rustten we dan wat uit en volgde er een zeer onschuldig vrij partijtje. Later, in 1928, ik werkte toen al bij de heer S. Pot op de Voorstreek, heb ik eens mijn op wachting gemaakt bij haar moeder. Stijf op de punt van de stoel en een doos bonbons in de hand geklemd, 't Mocht niet baten, het werd niets. KANAALSTRAAT In die tijd speelden we veel in de Kanaalstraat en omgeving, waar Corry woonde, nl. op de hoek van de KanaalstraatIk had daar ook een vriend, Willem Huitema, die in een klein zijstraatjevan Achter de Ho ven woonde. Ook woonde daar in de buurt een jongen die Castelein heette, hij was later een grote lange afstandloper, ik meen bij Vitesse. Ook een jongen genaamd Klaasje (Kaje) Visser woonde daar. Die heb ik in 1945 weer gezien en wel in Naumburg (D). Wij waren net be vrijd door de Amerikanen en in een Amerikaans kamp gebivakeerd. Op een ochtend zaten wij, Engelsen, Nieuw-Zeelanders, Amerikanen en nog veel meer volkeren te kijken naar het doortrekken van Patton's tankleger. Dit duurde de hele dag. Niet te geloven dat de Duitsers hier zo lang tegenstand hebben kunnen bieden. Opeens zag ik, buiten het hek, ie mand lopen, van wie ik dacht die ken ik. Ik naar buiten en ik klampte hem aan. En ja, dit was Klaas Vis ser, die als dwangarbeider in Leip zig terecht was gekomen. Op school ging het mooi mis. Zes weken voor de overgang vond meester Schaafsma het voor mij wel genoeg. Ik werd van school ge stuurd en kreeg een brief mee voor mijn ouders, die ze echter nooit hebben gezien. Enfin, ik had een lange vakantie en zorgde er wel voor tijdens de schooluren niet thuis te zijn. Naar de Mulo kon ik echter niet, wel naar het voortgezet on derwijs en wel op School 10. De namen van de leraren waren: Fokkema (hoofd), de heer Brommer (Engels), de heer De Jong en de heer Roorsma. En niet te vergeten de heer De Jong, onze gymnastiekle raar, die wij oneerbiedig "de rooie" noemden, ik weet nu nog niet waarom, daar hij helemaal geen rood haar had. BOKSEN Met hem heb ik een keer gebokst met echte bokshandschoenen. Dit kwam zo. Op school 13 had ik op het vak gymnastiek van de heer Smit nooit anders dan een 10 op het rapport gehad, 'i Was ook het enige vak dat ik serieus namOp het eerste rapport van school 10 prijkte een 9! Dit kon volgens mij niet en bij de eerstvolgende gymnastiekles maakte ik hierover ruzie met de heer De Jong. Die zei niet veel, maar liep naar een kast en haalde daar twee paar bokshandschoenen uit. Met al de jongens erom heen zei hij, "We gaan het uitvechten. Als jij wint krijg je een 10, win ik, dan blijft het een 9." Nu het zover kwam, met ül die knapen erbij, werd ik wel een beetje benauwd. Maar goed, het spel moest doorgaan. Onwennig begon ik om mij heen te slaan. Meester De Jong glimlachte maar wat en de jongens moedigden mij flink aan. Verder wist ik de eerste

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1979 | | pagina 3