HERINNERINGEN AAN ONVERGETELIJKE 'T KLEINE N KRAHTSJE POPU LAIRE LEEUWAR DERS ZIE PAG. 11 3 Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Toen ik bij firma Pot een jaar was, werd ik bevorderd tot eerste bedien de. We kregen een loopjongen, Chris en ik mocht helpen in de win kel klanten te bedienen, wat ik machtig werk vond en waar ik ook goed m'n best voor deed. Soms moesten Nico en ik in de zuid- Dit is het vervolg van de jeugdher inneringen van onze abonnee, de heer U. Wassenaar te Voorburg. vruchtenruimte Griekse trosdruiven ontstelen. Volgens traditie moest daarbij worden gefloten, om te veel snoepen te voorkomen. Nico en ik plukten om beurten en floten ook om beurten, zodat wij ons deel wel binnen kregen. De zelfde regel gold voor het vullen van potten stem- gember uit een groot vat. Alleen dat snoepen hield je niet zo lang vol. Ook leerde ik van de oude heer Pot hoe men zogenaamde gesuikerde pruimen weer mooi kon maken. Gewoon gelantine in warm water oplossen en de pruimen erin, dan op grauw papier laten uitlekken en als ze droog waren zagen ze eruit als zo uit de kist. Prachtig waren ze dan en goed hard. Toen ik in 1937 een ex amen moest doen voor warenwet- en handelskennis, in de Ridderzaal in Den Haag, heb ik, toen mij werd gevraagd hoe men gesuikerde prui men weertijdelijk goed kon krijgen, de examinator dit zo uitgelegd als ik bij de heer Pot had geleerd. De beste man kende deze methode niet en ik moest een en ander uitgebreid vertellen. GLADJES GESLAAGD Toen dat was gebeurd was er geen tijd meer voor verdere vragen. Ik ben toen gladjes geslaagd. Veel la ter, ik meen in 1947, toen ik bij een zwager van mijn vrouw in de bin nenhuisarchitectuur kwam, een prachtige zaak. heb ik weer eens zo'n gelukje gehad. Ik moest het Het gymnastieklokaal van Brinio aan de Grote Kerkstraat. We drongen er binnen en gingen er aan de toestellen "werken'' textielbrevet halen. Het schriftelijke gedeelte te Amsterdam had ik al ge daan. In Den Haag moest het prakti sche gedeelte gebeuren. Nu had ik bij mijn schoonzuster een beetje het spinnen en weV 'v eleerd, vooral weven kon ik al •J.ll'uig. In de zaal, waar het examen werd afgenomen stond een weefgetouw. Het uitleg gen over het weven was voor mij niet zo'n probleem. Op een moment vroeg de examinator of ik ook kon weven. Op mijn bevestigend ant woord werd mij verzocht dit dan eens te demonstreren. Dat heb ik gedaan en schijnbaar tot voldoe ning, ik kreeg geen vragen meer en een week later had ik het brevet .in huis. Om terug te keren naar de firma Pot. Nico hielp uiteraard ook achter de toonbank en dan kon je soms lachen. Hij had een prothese in zijn mond, onder, die bestond uit twee voortanden, verbonden door een brug. Soms, als hij een gekke bui had klapte hij dit naar voren en stonden de twee tanden voor zijn bovenlip. Het was dan een soort Dracula. De klanten, hij wist wel bij wie hij dit deed, meestal dienst meisjes, schrokken zich wild, wer den kwaad of begonnen te gieche len. HEER NICO Een enkele keer moesten Nico en ik nog wel eens de boodschappen boekjes ophalen. Als Nico op stap ging deed hij dat zo. Regenjas met voetbalknopen aan. pet scheef op het hoofd, beige met zwarte strepen handschoenen aan en met wandel stok, als heer. Als er een achterin gang was, dan belden Chris of ik daar, dat was gewoonte. Nico niet. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Hij drukte met de wandelstok de bel in en als dan aan de voordeur me vrouw opendeed en vroeg wat mijn heer wenste zei hij, "ik ben de zoon van Pot en kom het boekje halen", 't Minste was een verbaasde blik van mevrouw, doch eens, dit was op de Willemskade, was er een me vrouw die hem naar de achteringang verwees. Wel heeft zij de oude heer Pot opgebeld, dat deze bediende niet weer aan de deur hoefde te ko men. Met Nico ging ik op zaterdagavond nog wel eens, wat men tegenwoor dig noemt, stappen. Ik begon met Chris de magazijnen wat op te rui men en Nico en de juf de winkel. Om half tien stak de oude heer Pot over naar het sigarenmagazijn. 'De drie kistjes" van Scheepstra en kocht voor zich zelf sigaren en voor mij een doosje Clysma sigaretten, dat was vaste prik. Daarna ging hij de kas opmaken, gaf Nico en mij het salaris, dat voor mij inmiddels 12,50 was geworden. Als Nico dan zei, "Pa we gaan nog even de stad in", was zijn antwoord stee vast, "maak het niet te laat, jon gens". OP STAP 't Was intussen al tien uur. Om op te schieten had ik mijn goede kleren bij Nico op zijn kamer. Omkleden en roets de trap af naar beneden. De dames Meindertsma, die op de eer ste etage woonden zullen dan wel hun grijze hoofden hebben geschud vanwege de herrie die wij maakten op de trap. In die tijd was er altijd wel een uitvoering met bal na in Zalen Schaaf. Na eerst in een of ander café, soms bij Klaas in de Os- sekop, een glas bier te hebben ge nuttigd togen wij naar Zalen Schaaf. Nu was onze grootste lol om daar gratis in te komen, dat scheelde weer een slukje. Dat lukte wel eens. De uitvoering was meestal om die tijd afgelopen en sommige mensen die niet bij het dansen bleven, ver trokken. Dat gaf bij de ingang wel wat geharrewar en daar maakten wij dankbaar gebruik van. Nu stond bij de garderobe haast altijd de heer Ype Schaaf om mensen die hij ken de even een hand te drukken of bij vervolg op pag. 9 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra't Publlcl- taitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buiten land: 40,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Speeltuin „De Kleine Bontekoe" J. M. Haasdijk Bij de Bontekoe liepen we de speeltuin in en ook daar werd het draaien tin,— II in de draaimolen en schommelen in de schommels. WEET ALLES VAN BRILLEN ÉN HEEFT DE MOOISTE Leeuwarden, Nieuwestad 55 en Schrans 21. Harlingen, Voorstraat 63.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3