GOED GEZIEN: 'T WAS DE WINKEL VAN LOLLIGE JOHANNES UNIEK ONZE FOTOPRIJSVRAAG 5 voor al uw FEESTEN PARTIJEN gespecialiseerd in bruiloftrecepties, jubilea, promoties, buffetten enz. van maandag t/m zaterdag uitsluitend voor partijen alleen zondags vanaf 13.00 uur a la carte restaurant voor inlichtingen en afspraken dagelijks geopend Telef. 05118-1920 Deze foto van Lollige Johannes achter z' n diske op de markt, heeft in 1932 in het blaJ Fen Fryske Groun gestaan. "Er zijn menschen schreef hel blad onder de fotowier humeur per barometerwijzer daalt of rijst, er zijn er ook en dat zijn de gelukkigen, met 'n zeer gelijkmatig humeur, die bij zonne- en regendagen onverstoorbaar verder gaan. Tot deze onverstoorbare nijvere menschen behoort "Hannes"Wie kent hem niet van straat en markt? De man van de appelesiene de dadels" en de kwatta van BredaGeen heeft beter "okkernoten" dan Hannes. Hannes is niet jong meer en tóch. Hannes heeft meer courage dan menige jonge kracht. Hem deert regen noch wind. Hannes in actie" Boerderij-restaurant RIJPERKERK Weet u wat ons wel heel goed duidelijk gewordem is na het publiceren van de foto voor onze fotoprijsvraag in het voorlaatste nummer van onze krant? Wel, dat een zekere meneer J. Felkers, beter bekend als 'Lollige Johannes'of kortweg gezegd'De Lollige"toch wel een buitengewoon populaire stadgenoot is geweest, die de Leeuwarders van vandaag nog lang niet zijn vergetenHij immers woonde in het door ons afgebeelde pand en van de honderden deelnemers aan onze prijsvraag waren er maar weinigen, die in hun brieven niet herinnerden aan deze merkwaardige figuur-bijna alle inzenders noemden zijn naam en velen maakten ons deelgenoot van hun ervaringen met deze markante stadgenoot. Wie dat uiteraard niet deden waren de (drie) inzenders, die het gefoto grafeerde winkelpand situeerden op een verkeerde plaats in de stad. Een deelnemer, dacht dat dit het hoek huis was van de Tweebaksmarkt en het Droevendal ("In mijn jeugd woonde daar de familie Van der Vlerk, loodgietersbedrijf, en later Schreuder") en twee abonnees meenden op de gepubliceerde foto de winkel te herkennen van de firma Winters, die gestaan heeft op de hoek van de Nieuwestad en de To renstraat. Maar alle andere inzenders gokten goed, hoewel ook nu weer ver scheidene deelnemers eerlijk toega ven niet geheel zeker te zijn van hun zaak. Mogelijkheid van vergelij king was er ditmaal dan ook niet: alles wat er op de foto te zien was is van de kaart geveegd en op de plaats, waar Lollige Johannes eens z'n sinaasappels en kwattarepen telde, ligt nu de brede asfaltbaan van de Groeneweg. SONDER GULP 'Het kiekje waar het hier om gaat aldus de heer S. Bosgraaf te Leeu warden, "is hefhuuske, of soas je wille het winkeltsje oppe hoek van wat se vroeger de Groeneweg noemden. In mien jongesjaren woande daar Lollige Johannes, sonder gulp inne broek (soas wij hem konnen) met sien sinaasappels en andere mooie waar ("Blief met dien poaten vanne kar af!") voor vijf centen". Mevrouw J. Korpershoek-Boonstra uit Vlaardingen reageerde aldus: "Een vreugdevolle herkenning van een oud stukje Leeuwarden! Dit was het kruideniers- en snoepwinkeltje van onze buurvrouw Rinsema. Lol lige Hannes woonde bij haar in. Ik woonde aan de andere kant van de straat, Skuunmakersperk nummer 3. Bij buvrouw Rinsema haalde ik wel eens een kannetje losse stroop, of je mocht er voor een nutske of wat versnoepen. Als je er binnen kwam sloeg de pieterolielucht je er tegemoet. De winkel, het huis er naast en een stukje tuin hebben plaats moeten maken voor de nieu we verkeersweg. Evenals ons oude huis en het kroegje van De Boer ernaast. Ja, zo gaat het KLEINE INKOPEN Tal van inzenders berichtten ons in vroeger jaren in het winkeltje van Rinsema of Lollige Johannes kleine inkopen te hebben gedaan. "Daar heb ik vaak "kokesneut" gekocht voor een cent", aldus de heer S. Vogelzang te Leeuwarden. "Ook kon men er droge bokkingen ko pen" schreef de heer F. Laskewitz te Leeuwarden en de familie Rom- mert Talman te Leeuwarden vertel de ons: "We haalden daar pinda's en een snoepje en gingen dan naar de Prinsentuin, die er vlak naast lag". Veel meerdeelnemers verbonden de herinnering aan het Schoenma- kersperk met die aan de nabijgele gen PrinsentuinDe Prinsentuin aldus de heer mr. H. S. Bekius te Helvoirt, "waar wij als kind de pauw tot pronken probeerden te brengen door te roepen: pauw, pauw, hoe mooi bin jou!" "Op woensdag", schreef de heer R. van der Heide te Leeuwarden, "nam mijn moeder mij vaak mee naar de Prinsentuin, maar eerst haalden we wat lekkers bij Lollige Johannes en dan bij de vijver zitten met een kogelflesje of limonade, wat een feest!" Ook in later jaren, na de Tweede Wereldoorlog, kwam de heer Van der Heide hier met zijn bakkerskar nog vaak in de buurt. "Achter de winkel was een steeg of een klein buurtje, daar woonde de familie Reinhart en een Smit, deze namen heb ik nog onthouden". Opvallend was het, dat twee abonnees blijkbaar in de veronder stelling verkeerden, dat Lollige Jo hannes Van Dellen heette. "Hij - Van Dellen - aldus mevrouw Annie Huizinga te Creil, "had daar van alles te koop, maar ik herinner me het beste de zure bommen, die hij ook op de vrijdagsmarkt verkocht. De R.K. meisjesschool was in die tijd in de Perkstraat: als het speel kwartier was mochten de grotere kinderen op het Schoenmakersperk spelen en zodoende stonden we dan ook vaak voor de etalage van Lolli ge Johannes te kijken". VAN DELLEN Ook mevrouw J. Walstra-Eygelaar te Swifterband plakte de achter naam Van Dellen aan Lollige Jo hannes vast, maar Van Dellen -ook een aparte fjguur! - woonde aan de Oostersingel, waar hij een soortge lijke handel als die van Lollige Jo hannes dreef. De heer A. H. Bergsma te Haren herinnerde zich, dat hij in jonger jaren meermalen een cent "ver- knapbust" heeft in het winkeltje, wanneer hij op weg was naar de Uloschool aan de Wissesdwinger. "Hoewel wij tijdens het speelkwar tier op korte afstand van de school moesten blijven, zagen we meer dere malen kans het winkeltje te be zoeken. Dat was in de periode 1927-1930, toen de heer Andries- sen hoofd van de Ulo was en de heer Valkema zijn voorkeur voor de LAC Frisia duidelijk liet blijken, misschien te meer omdat ik LVV Frieslandfan was". VERMAKELIJK Vermakelijk zijn ook de herinnerin gen van onze abonnee, de heer G. van der Kooi te Heerenveen. "Wij woonden aan de Grote Kerkstraat, maar onze tuin liep achter de Buma- bibliotheek door tot naast het evan gelisatiegebouw Macedonië en daar hadden we vruchtbomen, die een prooi waren voor de jongens uit die buurt. Zij kropen over het dak van Macedonië en wij zetten dan de tuinslang er op!" De heer Van der Kooi herinnerde zich ook de "spiritusdrinkers", die zich in deze buurt vlak nu de Twee de Wereldoorlog ophielden. "Daar in de Groeneweg was mijn eerste kennismaking met die spiritusdrin kers. Op zaterdag en zondag hokten daar wat mannen bij elkaar en die dronken om de beurt uit een fles met een blauwachtige vloeistof". ZAKCENTJES "Er zullen met mij zeker veel oud leerlingen van de MULO aan de Wissesdwinger zijn, die het gefoto grafeerde pand herkennen", zo schreef mevrouw A. Santema-Kie- stra te Zwolle. "Hier werden na melijk voor schooltijd en in de pau ze veel zakcentjes versnoept. Voor mij was dat in de periode 1934-1938". vervolg op pag. 9 Niet aan de Tweebaksmarkt en niet op de Nieuwestad, maar aan het Schoenmakersperk: het winkeltje van Lollige Johannes met links de Groene weg.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 5