HERINNERINGEN: AAN ONVERGETELIJKE JONGENSJAREN •i'JJ I 't kleine' KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN 3 't Is inmiddels 1930 ge worden en wij woonden toen in de Paulus Potterstraat in Huizum. Va der had op een zondagse wandeling een leeg, leuk huisje gezien in die straat en hij maandagmiddag erop af en kopen. Zo'n huisje kostte in die tijd een drieduizend gulden 't Is ons daar niet voor de wind gegaan. Mijn vader had enige jaren daarvoor Dit is het vervolg van de jeugdher inneringen van onze abonnee, de heer U. Wassenaar te Voorburg. een ongelukje gehad, door zich flink te bezeren bij een val tegen een tafelpunt. Dat deed pijn. maar ver der werd er geen aandacht aan ge schonken. Maar na een jaar, dat was in 1929 moest hij toch naar de dok ter. Deze constateerde een verou derde breuk in twee ribben en die waren mooi aan het vergaan. Hij heeft toen een paar weken in het Diaconessenhuis gelegen, werd ge opereerd en moest over een half jaar terug komen. Hij kon nog wel wer ken met veel pijn. Na dat half jaar moest hij weer worden opgenomen en nu in het Bonifatsius ziekenhuis op de Voorstreek. Daar zijn gedu rende acht maanden, in etappes, al zijn ribben aan de rechterzij verwij derd. Hij kreeg hiervoor terug een zilveren staaf die de boel ophield. ZONDER WERK De heer Oele had inmiddels een an dere kracht aangenomen en toen va der thuis kwam, was hij zonder werk. Tijdens een bezoek aan hem. lag op de kamer waar hi j werd ver pleegd een patiënt bij wie een re chercheur de wacht hield. Deze man had een schot in z'n maag, opgelo pen tijdens een gevecht. Hij had een veldwachter met een riek dood ge stoken. De veldwachter had echter nog een schot kunnen lossen. Dat was gebeurd onder Tietjerk. In de herfst van 1930 moest ik in dienst en wel in Naarden bij de ves tingwerken. 't Kwam wel allemaal tegelijk. Nu pas besef ik goed. wat voor een ellendige en moeilijke tijd dat voor moeder is geweest. De spaarcentjes waren nou niet zoveel, dat ze maar vrolijk kon doorleven. Broer Doede werkte ook en was dus de enige kostwinner. Wel mocht ik na m'n diensttijd weer bij de heer Pot terugkomen, maar daar had ze op het ogenblik niet veel aan. Gelukkig hoefde ik niet zo lang te dienen, maar een half jaar. Ook daar heb ik mijn belevenissen gehad. GELUKJE Door een gelukje was ik ingedeeld bij de seiners en telefonisten. Een heel leuke job en geen exercities. De lessen werden gegeven in een heerlijk verwarmd lokaal en de oe feningen waren buiten op en in de wallen. Spoedig had ik een paar vaste vrienden, Gritter uit Hengelo en Keizer uit Amsterdam. Met deze knapen heb ik veel lol getrapt. Met Keizer gingen wij wel eens naar zijn moeder. Ze woonden in zo'n echt Amsterdams huis met een stenen trap voor de gevel. Ook wel eens ging ik naar Hilversum, daar woon de ene mevrouw Bosgra. Deze ken de ik van Sneek. Haar man was overleden en ze was met haar zoon en drie dochters naar Hilversum verhuisd. Bij deze familie kwam ik vaak in Sneek. De man had een si garenwinkel waar m'n vader zijn rookwaar kocht. Ik mocht op zon- Toen moest ik in militaire dienst. Daar heb ik veel lol getrapt Zij woonden in een echt Amsterdams huis met een trap voor de gevel. dagmorgen wel eens mee en herin ner mij nog heel goed de heerlijke geur die in zo'n winkel hing. De heer Bosgra haalde dan een kist si garen van het schap, deed heel voorzichtig het deksel open en liet m'n vader en soms ook mij de heer lijke geur opsnuiven. Als m'n vader had gezegd hoeveel hij wilde soms 10 of 15dan zie ik nog voor mij hoe Bosgra heel voorzichtig zijn vingers onder de eerste laag aanbracht en in een greep 10 sigaren op zijn hand plaatste. Hij had dan van te voren al een zakje gepakt en dit voor zijn mond gehouden om er een beetje lucht in te blazen, dan schoof hij in één klap de sigaren erin zonder iets te beschadigen. Deze mensen ken den de waarde van hun verkoop materiaal. KWARTIERZIEK Eens, ik was kwartierziek en had daardoor kamerwacht, op zaterdag. Ik ben toch de poort uitgeslepen en heb de avond doorgebracht bij de familie Bosgra. Opeens hoorden wij op de radio de klok van twaalf uur slaan. Vlug afscheid nemen en op m'n dienstfiets richting Naarden. Op deze fietsen waren geen lan taarns en het gevolg wasdat ik even buiten Hilversum staande werd ge houden door een agent. Uitleggen en praten hielp niet, op de bon. Ik heb de beste man toen gezegd, dat dit niet de enige zou zijn, want in Naarden wachten mij nog twee bonnen. En dat klopte; ten eerste was ik als zieke verdwenen en ten tweede was ik niet op het kamerap pèl als kamerwacht verschenen. De commissie van ontvangst bij de poort dirigeerde mij rechtstreeks in de provoost, DWAZE STREKEN Vooral met de voornoemde Gritter heb ik veel dwaze streken uitge haald. Wij zijn eens naar Amster dam gelift. Op de Weesperzijde troffen wij een paar aardige meisjes en na wat heen en weer gepraat wil den ze wel mee naar de bioscoop. Die bioscoop was het bekende Royal Theater op de Nieuwedijk. Na afloop zijn we met die meisjes aXLL* WEET ALLES VAN BRILLEN ÉN HEEFT DE MOOISTE Leeuwarden, Nieuwestad 55 en Schrans 21. Harlingen, Voorstraat 63 naar een van de ouders geweest. We kregen koffie en een glas bier. Het was erg gezellig en dan vliegt de tijd. Ook hier en het al twaalf uur ge weest voor we opstapten. Centjes voor vervoer hadden we niet, dus weer liften. Dat lukte niet zo besten we zijn dan ook maarTiegonnen te lopen. Maar bij Diemen stopte toch een automobielwaarin een stel niet geheel nuchtere studenten. In de Dixiseat mochten we mee rij den. De heren hadden veel lol en maar zingen. Nu was het zo, dat bij de aftakking naar Muiden net zo'n lichtpuntje was geplaatse als bij de aftakking naar Naarden. Per abuis waarschuwden wij hen, dat we er al waren. Krachtig remmen, we schrokken ons wild, want de weg was glad en met een zwierige zwaai maakte de wagen haakse bocht, zo dat hij met de kop weer richting Amsterdam stond. Wij eruit en bédanken. Zingend re den de heren verder richting Amsterdam! Maar wij zagen onze vergissing en begonnen maar weer te lopen. Na een poosje kwam ons een z.g. wilde bus, achterop. Die stopte en voor een kwartje de man nam hij ons mee. Nu hadden wij geen kwartje de man, dus daar moest wat op worden verzonnen. Gritter ging bij de achterdeur, en ik bij de voordeur staan. Toen wij het weggetje naar Naarden zagen zei den we, dat we er waren. Snel de deuren op en hollen. Gemeen, maar nood breekt wet. Door een kamer genoot geholpen zijn we door een luik naar binnen gelopen. Bij het ochtendappel werden onze namen afgeroepen en werd ons de vraag gesteld, waar wij waren geweest. FOUT ANTWOORD ,,Op bed sergantl", was ons ant woord. Dit was fout, want bij het avondappel waren wij niet aanwe zig en de wacht had ons voor twaalf uur niet gezien. Wel een korporaal die ons bij Diemen had zien staan liften. Naar de wachtcommandant, de kapitein Grock. Grock was de naam van een toendertijd heel be roemde Zwitserse clown en deze kapitein zijn naam was niet alleen dezelfde, hij leek er ook op. Wij vertelden hem het verhaal heel sma kelijk en hij vond het kostelijk. De straf was twee dagen licht arrest, vervolg op pag. 9 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra'a Publlcl- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buiten land: 40,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres.vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3