UNIEK Friesland Bank 4 Uw eigen bank Cbijoufrtt mg ftoq voor al uw FEESTEN PARTIJEN RIJPERKERK de pen Lezers klommen in JOHANNES VELKERS Tot mijn twaalfde jaar ben ik op de Tüntsjeschool geweest Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Na alle dingen die over Johannes Velkers (let wel: met een V) zijn geschreven, wil ik nog graag enige aanvulling geven. De betreffende winkel werd gedre ven door Hans Rinsma en zijn vrouw Pietje Velkers. Zij was naar ik meen een nicht van Johannes. Johannes heeft lang gewoond in het huis naast de winkel. Hij handelde gedeeltelijk samen met Rinsma. Soms kwam hij in zijn uitlatingen tegenover publiek wel eens wat ruw over. Hij voelde zich echter één met het neringdoende volkje uit die tijd. Wat ook weinigen zullen weten is dat hij wekelijks een bestelling op gaf aan Jan de Bruinde slager op de Noorderweg. Deze moest dan voor Johannes vlees bezorgen bij mensen uit de buurt, die geen cent hadden. Hij heeft heel veel goed gedaan aan zijn omgeving. In het begin van de jaren 1940-1945 raakte hij zijn handel kwijt. Choco lade en snoep kwamen "op de bon'Hij begreep er niets van, ging naar zijn leverancier, de fa. Metz in Leeuwarden om handel te halen. Deze was hem in het begin nog wel eens terwille, maar uiteindelijk moest die ook nee verkopen. Tot nietsdoen gedwongen raakte hij geleidelijk wat in de versukkeling en in de oorlogsjaren is hij overle den. Op de Noorderbegraafplaats vond hij zijn laatste rustplaats. Leeuwarden F. Ringnalda BRIEF UIT SITTARD Gedurende het laatste half jaar heb ben mijn man en ik steeds van een kennis (ook een oud-Leeuwarder, die we hier heel toevallig ontmoet hebben) 't Kleine Krantsje gekre gen. Ik geniet ér echt van en wil daarom zelf een abonnement erop nemen. Het abonnementsgeld zal ik u één dezer dagen gireren. Mijn man is geen Fries, dus die kijkt het maar af en toe eens in. In 1941 heeft hij een tijdje in Leeuwarden gewerkt, dus iets belangstelling heeft hij tóch wel. In 1942 zijn we getrouwd en al vrij vlug naar Limburg gegaan. Natuur lijk zijn we hier in al die jaren goed ingeburgerd, maar mijn hart blijft toch altijd nog naar Friesland trek ken. Ik was ongeveer acht jaar toen we uit St. Jacobi Parochie naar Leeu warden gingen, en al gauw nam ik wat Leeuwarders over. Zoals sküne pütse, vurk enz. Tot mijn twaalfde jaar ben ik op school zeven, (Tüntsjeschool) geweest. Daar ben ik al gauw bevriend geraakt met Aukje de Vries uit de Minnema- straat. Die vriendschap bestaat nog steeds en we hebben nog geregeld contact met elkaar. Zij woont in Heerenveen en weet natuurlijk nog veel meer van vroe ger dan ik. Een paar klasgenoten van de Tüntsjeschool ken ik nog. Dat zijn o.a. Ida de Bruin, Neelie v. d. Leen, Carlien Gemser, Lolkje de Boer, Jochem v. d. Woude en Hotze Scheltema. Na de lagere school zijn mijn vriendin en ik ook samen naar school 10 gegaan op de Gedempte Keizersgracht. Daarna weer samen op de Avond-Handelschool. Die lessen werden gegeven op de Mulo. Daar hebben we ook een heel ple zierige tijd gekend en denk ik nog altijd met veel genoegen aan mijn jeugd in Leeuwarden terug. Ik kom nog altijd één of twee keer per jaar in Friesland, want ik heb er nog een zuster en een paar neven wonen. Ik lees graag Friese boeken, want mijn ouders spraken altijd Fries met elkaar, dus dat kan ik goed lezen en ook wel wat spreken. Hier hebt u dan een korte indruk van ons in het Zuiden en hoop ik dat ik nog vele jaren van uw Kleine Krantsje mag genieten. Verder wensen we u een voorspoe dig 1980. Sittard Jannie Senlijn-Kolk BONNE VAN DER ZEE Bonne was dit voorjaar met zijn medebewoners van De Terp op Vlieland met vakantie. Zij waren ondergebracht in Pension de Bos rand. Dit pension is door mijn schoonzoon en dochter in plusmi nus twintig jaar opgebouwd van een bouwvallig houten ding tot wat het nu is. Sinds mijn kinderen er op dokters advies mee moesten ophou den wordt de zaak gerund door mijn kleindochter en haar man. Toen de mannen uit De Terp er wa ren was mijn dochter er ook en zij zei tegen Bonne "Er was vroeger in Leeuwarden ook een Gekke Bonne op het Schoppershof"Ja", zei Bonne met een glunderend gezicht, "dat was ik!" Groot was de verba zing van mijn dochter toen zij kort daarop in de krant van het overlijden van Bonne las. Ik weet nog precies in welk wo ninkje de Van der Zee's woonden, in het Schoppershof. Bonne stamt uit een kermisgeslacht. Ik heb zijn grootvaders nog goed gekend. De kermisschepen lagen toen allemaal op de Vijversbuurt. Ik ben destijds in menig schip geweest, want ik had een kammeraad, die tegen oude vrouw Aijaans tante zei.Joh. Ar- jaans en Herman Panbakker zaten op de Vlietster school bij mij in de klas. Bonne's vader was volgens mij een neef van Jaap van der Zee, de pi stonblazer bij het Leeuwarde schel viskorps, later de Patijntjes ge noemd naar oud-burgemeester Pa- tijn. Waarom schelviskorps? Omdat de Sinnema'serook in meespeelden en die mensen ventten vroeger met schelvis, waar nu nog de laatste Ombelet van overgebleven is. Sint Anna D. de Jager (Sr.) AANKNOPINGSPUNTEN Met genoegen lees ik in 't Kleine Krantsje o.a. de Herinneringen van d^ heer U. Wassenaar te Voorburg uit vroeger Leeuwarder jaren. Mede door zijn bijdragen vinden oudere lezers weer aanknopingspunten voor hun geheugen en gaan er soms "lichtjes" op. die ze anders gemist zouden hebben. Dat ik nu schrijf is naar aanleiding van het stuk van 22 december j1De heer Wassenaar schrijft daarin, dat in het pand op de hoek van Voor- streek en Korfmakersstraat, waarin in 1928 de heer Pot een kruideniers zaak begon, voorheen de pianohan- del van de heer Meindersma was geweest. Nu meen ik, dat in dat pand, zo ongeveer in het midden van de twintiger jaren, de destijds bekende muziekhandel van Van Belkum was gevestigd. Deze laatste naam staat ook op een muziekboek dat in mijn bezit is en dat in die jaren in dat pand werd gekocht. De naam Van Belkum is er in de winkel op gezet. Kan het soms zijn, dat de zaak oor spronkelijk van Van Belkum was en later, onder dezelfde naam, is voort gezet door de heer Meindersma? Mogelijk weet u of iemand anders hoe dit zit. Leeuwarden A Th. J. van Laere G.H.B.S.-H.H.S. Tijdens de op 1 december j.l. in Leeuwarden gehouden reünie van oudleerlingen van de v.m. GHBS-HHS is mij verzocht een brochure over deze scholen te schrijven teneinde dit voor de his torie vast te leggen, waaraan ik ui teraard gaarne gevolg zal geven. Hiertoe staan mij twee bronnen ter beschikking: 1. het gemeente-ar chief van Leeuwarden en 2. eigen herinneringen. Aangezien deze laatste zich vanzelfsprekend beper ken tot de periode gedurende welke ik de school bezocht nl. van 1926-1931 zal ik het zeer op prijs stellen dat oud leerlingen van voor melde scholen mij schriftelijk in kennis zouden willen stellen van vermeldenswaardigheden uit hun schoolperiode. Gaame zenden aan de heer W. Goinga S. van Galemawei 14 9022 AE te Mantgum. Mantgum W. Goinga Boerderij-restaurant gespecialiseerd in bruiloftrecepties, jubilea, promoties, buffetten enz. van maandag t/m zaterdag uitsluitend voor partijen alleen zondags vanaf 13.00 uur a la carte restaurant voor inlichtingen en afspraken dagelijks geopend Telef. 05118-1920 Deze interessante foto moet zo'n zestig jaar geleden zijn gemaakt op het "Groot Kaatsveld" voor wijlen de Am bachtsschool. Het is niet helemaal zeker wie er allemaal op staan, maar we doen een gok: van links naar rechts Piet van der Veen, Jan Maurits, Halbe van der Veen, Pieter Hovinga Pieter Segaar!), Procee met een vraag teken, Vrouw van Gelderen Van Gelder met pandjesjasVrouw Van Gelder verkocht bij het kaatsen bier en limonade en "dubbele kustekoeken""De Vlietster Club" of "Ons Vliet" noemden de jongens de groep, die hier geregeld kwam kaatsen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4